Verdikt ve sporu o autorství písně padne na konci listopadu

Praha - Rozsudek v kauze zpěváka Jana Kalouska a bývalého kytaristy kapely Support Lesbiens Jaromíra "Yardy" Helešice, která je podle soudce Martina Valehracha první svého druhu v Česku, odročil Pražský městský soud na 25. listopadu. První z hudebníků tvrdí, že Helešic použil ve své skladbě In Da Yard motiv z Kalouskovy o deset let starší písně Chodím ulicí. Podle kytaristy je podobnost několika taktů jen náhodná. Znalec z brněnské JAMU soudu v září při předchozím jednání sdělil, že oba muži čerpali z jakéhosi obecného zdroje, což je prý v popu běžné.

Soudce Martin Valehrach dnes vyslechl dva svědky navržené Helešicem - profesora Milana Zelenku, se kterým údajně kytarista vznikající píseň In Da Yard konzultoval, a Kryštofa Michala, zpěváka kapely Support Lesbiens. Michal prohlásil, že skladbu In Da Yard slyšel při nahrávání ve studiu snad tisíckrát, avšak ani jednou ho při tom nenapadlo, že by byla podobná Kalouskově písni.

Podle Zelenky se nedá mluvit o „ukradené melodii“, protože celý spor se týká dvou opakujících se tónů, což z hudebního hlediska melodie není. Soudce ho ale zarazil s tím, že v případu nevystupuje jako znalec, ale jako svědek, a k otázce případného plagiátorství se proto nemůže vyjadřovat.

Podle názoru soudního znalce jsou obě skladby obyčejné, neobjevné a využívají „prvky dávno známé již odjinud“. Ve dvou taktech se melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Určité shody se ale podle něj dají vysledovat téměř ve všech popových písních, v projednávaném případu jsou pouze více nápadné. Podobnou melodii, jakou Kalousek použil v Chodím ulicí, už prý například kdysi zpívala zpěvačka Jitka Zelenková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Čech se může večer tvořit ledovka, varovali meteorologové

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 4 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 6 hhodinami

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 9 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 18 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 19 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 19 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
včera v 10:43
Načítání...