Vědci v Ostravě vyvinuli reaktorový filtr, díky kterému se lépe dýchá. Zjednoduší práci lidem v první linii

Vědecký tým z Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (CPIT VŠB-TUO) vyvinul a otestoval nový filtr do masek a polomasek. Reaktorový filtr Subveco může zjednodušit práci zdravotníkům, hasičům či policistům a navíc ušetřit peníze. Firma Brano v Hradci nad Moravicí už chystá sériovou výrobu masky.

Oproti rouškám, které fungují jako zábrana nepropouštějící vzduch a hůř se pod nimi dýchá, reaktorový filtr vzduch vydezinfikuje a propustí. „Pod pojmem reaktor si můžete představit nějaké záření, kterým dezinfikujeme vzduch, ten je pak naprosto čistý. Reaktor je ve filtru, který se našroubuje na jakoukoliv masku,“ popsal vedoucí projektu Roman Fojtík

Hlavní výhodou masky, která má reaktorový filtr, je podle Romana Fojtíka to, že se s ní dá dělat jakákoli namáhavá práce nebo sport a pro uživatele je filtr naprosto neškodný. „Je schopen likvidovat prakticky jakékoliv biologické organismy ve vzduchu, z čehož vyplývá, že by se dal používat i jako ochrana například proti biologickým zbraním,“ řekl Fojtík.

Životnost filtru je až deset tisíc hodin

Díky dlouhé životnosti filtru lze podle vedoucího výzkumníků ušetřit miliardy korun za jednorázové roušky, respirátory nebo filtry pro masky. U standardních vyměnitelných filtrů nebo filtračních materiálů u masek či polomasek, které se dovážejí, se uvádí životnost osm hodin.

„Životnost je závislá na reaktoru, kde se současnou technologií je teoretická životnost zhruba deset tisíc hodin. Samozřejmě je potřeba jednou za den vyměnit nebo nabít baterie. Nic víc se s tím nemusí dělat,“ vysvětlil Fojtík. Nyní jsou u filtru tužkové baterie, ale kvůli zajištění co největšího komfortu a výdrže se zkoušejí i jiné typy.

Tým CPIT na vývoji filtru pracuje tři týdny. „Dokončili jsme veškeré testy a nyní to připravujeme na export do Zdravotního ústavu v Ostravě, kde by měli ověřit závěry, ke kterým jsme v našich podmínkách došli,“ řekl vedoucí projektu.

Roman Fojtík ukazuje reaktorový filtr
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

Filtr není třeba čistit, jen dezinfikovat masku

Masku, do které se bude filtr usazovat, odborníci vyvíjeli ve společnosti Brano v Hradci nad Moravicí. Vedoucí vývojové skupiny společnosti Libor Kuděla řekl, že její cena i s filtrem by neměla přesáhnout tisíc korun a vážit nebude ani půl kilogramu.

„Samotné filtrační zařízení není nutné čistit, ale masku, kterou budete mít na tváři, je potřeba dezinfikovat. Životnost se předpokládá stejná jako u filtru,“ řekl Kuděla. Jeden filtr tedy může sloužit i pro více lidí, kteří si například jen vymění nebo vydezinfikují masky.

Firma Brano je předním českým výrobcem automobilových dílů a ochranné pomůcky dosud nevyrábí. „Brano je dostatečně vybaveno, co se týče výrobních kapacit. Máme vlastní konstrukci, vývoj, máme zkušenost s materiály,“ řekl vývojář.

Firma bude vyrábět masky i filtrační jednotky. „Masku budeme zkoušet se standardním filtrem a pak budeme připojovat reaktorový filtr. Mezitím budou probíhat testy. Plánujeme i výrobu klasických filtrů minimálně do doby, než rozjedeme výrobu reaktorového filtru. Nechceme mít jenom holou masku,“ uzavřel Kuděla.