V Praze se sešli odpůrci vlády

Praha - Několik stovek odpůrců vlády se sešlo v pražském Národním domě na Vinohradech na akci zvané Velký sněm. Požadují konec vlády Petra Nečase (ODS), možnost přímé volby poslanců, starostů a hejtmanů. Chtějí také politiky odvolávat v referendu. Na akci vystoupili i senátor Tomio Okamura, poslanec Vít Bárta (VV) nebo ekonom Pavel Kohout.

Podle jednoho z organizátorů akce Slávka Popelky statisíce lidí v Česku živoří. „Aby přežili, zadlužují se. Ti, kteří pomohli k vytvoření této situace, si neuvědomují, že zoufalství může vyústit v násilí,“ domnívá se Popelka. Podle něj má „lid právo vládu změnit a ustavit novou“, pokud pro něj kabinet nepracuje. Poukazoval i na korupci.

Podle ekonoma Pavla Kohouta by se měla změnit ústava. Navrhuje zavést v Česku prezidentský systém jako v USA, kdy by hlava státu vedla také vládu. Do sněmovny by lidé měli volit poslance přímo. Zákonodárci by nesměli být ministry. Ministerstvo financí by Kohout rozdělil na víc úřadů a při tvorbě rozpočtu by vycházel z příjmů.

Bárta litoval, že umožnil vznik Nečasovy vlády

Podle poslance Víta Bárty (VV) by přímá volba zákonodárců omezila „moc kmotrů a zkorumpovaných stran“ v Česku. Odpůrci vlády ho přivítali potleskem. Řekl jim, že jeho strana se „naivně domnívala“, že se systém dá změnit výměnou politiků. „Přicházím s těžkým pocitem toho, že jsem si vědom odpovědnosti za to, že jsem v roce 2010 umožnil vznik Nečasovy vlády. Mám potřebu omluvit se za ten čin a chci napravit svou chybu,“ uvedl Bárta. Ke změně podle něj musí spojit síly poslanci, senátoři, protivládní hnutí i ostatní občané.

Holešovská výzva
Zdroj: ČT24

Pro kritiku českého systému si vybral jako příklad ceny piva. „Basa plzně se ve Weidenu prodává o 40 procent levněji než v Plzni,“ řekl. Vadilo mu i to, že se zmenšují čokoládové tyčinky, jejich cena je ale stejná. Mohou za to mimo jiné zákony, které „prospívají exekutorům a lichvářům“. Řekl, že když se sám jako někdejší ministr dopravy snažil stavět levnější silnice, byl diskreditován a kriminalizován.

Také podle senátora Tomia Okamury je jedinou cestou „radikální změna politického systému a nastolení přímé demokracie“, moc by prý měli mít v rukou občané. Volili by si přímo zákonodárce, starosty i hejtmany, v referendu by je mohli odvolat a politici by měli trestní a hmotnou odpovědnost, vypočítal Okamura. Prosil publikum, aby se shodlo alespoň na jednom z bodů, jinak se prý „síla rozplizne“.

Někteří účastníci setkání byli netrpěliví, vystoupení hlasitě komentovali a pokřikovali po řečnících. Pořadatelé je mírnili. V okolí národního domu bylo vidět policejní hlídky. Na náměstí pak organizátoři svolávali z reproduktorů k účasti kolemjdoucí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
10:05Aktualizovánopřed 49 mminutami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pražský primátor vyzval Rakušana, aby zvážil možnost odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyzval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby zvážil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
před 1 hhodinou

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
09:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 5 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
10:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
10:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Skupina poslankyň navrhuje omezit řečnění. Je to o konstruktivní diskuzi, zní z opozice

Skupina poslankyň převážně z vládních stran navrhuje změnou jednacího řádu stanovit maximální doby pro vystoupení ve sněmovně. Chtějí efektivnější fungování dolní komory tak, aby netrpěly rodiny členů sněmovny. Nejde o počet hodin a délku pracovní doby, ale o předvídatelnost, řekla v Událostech, komentářích poslankyně Lucie Potůčková (STAN). Změna jednacího řádu nepomůže, pokud spolu nebudeme konstruktivně komunikovat, reagovala opoziční poslankyně Taťána Malá (ANO).
před 6 hhodinami
Načítání...