V Ostravě řádil falešný kontrolor invalida, vylákal tisíce korun

Ostrava - V Ostravě řádil falešný kontrolor smyšlené instituce - Státní obchodní inspekce. Padesátiletého muže na invalidním vozíku už zadržela policie a obvinila ho z trestného činu podvodu. Hrozí mu až tři roky vězení. Celkem se mu podařilo z důvěřivého personálu prodejen vylákat 17 500 korun.

Obviněný muž stihl počátkem prosince „zkontrolovat“ celkem osm různých provozoven v celé Ostravě. Pracovníky provozoven pokutoval například za problémy při kontrole zdravotních průkazů nebo za prošlou záruční dobu na žvýkačkách. Jeho podvodné jednání mělo vždy stejný průběh. Beznohý muž pohybující se na invalidním vozíku se prokázal smyšleným průkazem Státní obchodní inspekce. Při kontrole odhalil pochybení, ze něž pak personálu ukládal blokové pokuty.

Pokud neměli zaměstnanci tuto uloženou částku, pokutu snížil. Největší uložená pokuta byla ve výši 5 000 korun. Po uložení pokut dokonce vypsal inspekční listy, které si přinesl s sebou. Formulář inspekčních listů si koupil v papírnictví. Služební průkaz si vyrobil sám. Podle personálu se muž orientoval v zákonech a nebyl tudíž důvod ho podezírat či mu nedůvěřovat.

Sám pachatel tvrdí, že své kontroly neprováděl jen v Ostravě, ale také v Opavě, Přerově, Havířově nebo Karviné. Celkem falešný kontrolor dle svého vyjádření zkontroloval 70 provozoven. Policie proto žádá případné další poškozené, aby se ozvali na tísňovou linku 158 nebo přímo kontaktovali kriminalistu Radka Haršanyho na telefonním čísle 974 726 795.

Muž byl v minulosti šestnáctkrát odsouzen za majetkovou trestnou činnost, jednou za maření úředního rozhodnutí a jednou za útok na veřejného činitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České firmy už mají první smlouvy na Dukovany, další se čekají příští rok

Tuzemské firmy začínají sjednávat první kontrakty související s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská společnost KHNP, která je bude stavět, registruje zájem i dalších českých podniků. Korejci musejí počítat se zvýšeným očekáváním tuzemských politiků, kteří budou chtít svěřit významnou část projektu českému průmyslu.
před 24 mminutami

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 8 hhodinami

Policie obvinila dva muže, že podvedli více než pět set lidí

Pražští policisté obvinili z podvodu dva muže, kteří podle nich v letech 2015 až 2020 prodali emisní dluhopisy vydané jejich stavebními společnostmi, kupujícím ale investované částky později nevyplatili. Muži podle kriminalistů podvedli 535 lidí a způsobili škodu přes 360 milionů korun. Dvojici podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského hrozí v případě odsouzení až desetileté tresty vězení.
před 11 hhodinami

Reorganizace na ministerstvu zahraničí vyvolala kritiku z opozice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve výzvě předsednictvu vládního hnutí ANO kritizuje reorganizaci na ministerstvu zahraničí pod vedením Motoristů. Struktura úřadu se podle STAN mění narychlo a bez analýz. Odbor komunikace ministerstva v sobotu sdělil, že systemizace byla projednána s uznávanými velvyslanci a že úřad neruší žádné místo v zahraničí. Podle Deníku N chce premiér Andrej Babiš (ANO) věc řešit ještě před vánočními svátky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
před 12 hhodinami

Zůna jen popisoval stav zděděný po předchozí vládě, tvrdí šéf poslanců SPD

Peníze českých občanů nepůjdou na prodlužování války na Ukrajině, uvedl na síti X předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala s tím, že ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na páteční tiskové konferenci jen popisoval stav, který zdědil po vládě Petra Fialy (ODS). Zůna mimo jiné prohlásil, že podpora Ukrajiny bude pokračovat, jde jen o to, jakým způsobem, a že o osudu muniční iniciativy rozhodne vláda jako celek.
před 13 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 15 hhodinami

Sport potřebuje garanta, říká Šťastný. Start Tour de France v Česku podporuje

Dlouho se volalo po tom, aby tady byl někdo, kdo se věnuje sportu ve vládě, řekl Boris Šťastný (Motoristé), který obsadil nově vzniklý post ministra pro sport, prevenci a zdraví. „Ministři bez portfeje tady vždycky byli, jsou, budou. Ať veřejnost a média ocení, nebo neocení mou práci za těch pár let, jestli to byla, nebo nebyla trafika,“ vyjádřil se v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem k tomu, že někteří členové současné vlády v minulosti ministry bez portfeje kritizovali.
před 16 hhodinami
Načítání...