V Libereckém kraji klesl počet smrtelných nehod

Liberec - Podle policejních statistik v Libereckém kraji zemřelo v prvních třech čtvrtletích letošního roku při nehodách 19 lidí, což je o čtyři méně než ve stejném období loni. Od začátku ledna do konce září ubylo i havárií s těžkými zraněními, naopak mírně vzrostl počet lehkých zranění. Více smrtelných nehod je letos pouze na Semilsku. Jejich počet stoupl z loňské jedné na letošní tři. Na Českolipsku a na Liberecku počet obětí klesl, a to z 13 na osm a z pěti na čtyři. Na Jablonecku zemřeli při haváriích stejně jako loni čtyři lidé.

O nekázni motoristů při cestách Libereckým krajem vypovídá například měření rychlosti na devíti pevných radarech v Turnově a v nedalekých obcích Ktová a Radvánovice. V září tam na frekventovaných silnicích překročilo povolenou rychlost přes 2000 řidičů. Na průtahu Turnovem jel jeden z nich na povolené „osmdesátce“ rychlostí 160 kilometrů v hodině.

Nejnebezpečnějším okresem kraje je letos Českolipsko. Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové tudy vedou důležité komunikace s velmi hustou dopravou. Přes Českolipsko míří motoristé na Mladou Boleslav, Prahu, Liberec, Děčín a Varnsdorf.

„Na Českolipsku jsou vážné nehody rozprostřeny po celém okrese. Příčiny často pramení z nekázně řidičů. Například ve středu jel v Zákupech řidič Audi A3 na mokré vozovce nepřiměřenou rychlostí. V zatáčce ztratil kontrolu nad řízením, projel plechovým plotem, narazil do kontejneru a nakonec i do zdi. Jeho manželka utrpěla těžké zranění hlavy,“ dodala Baláková.

V Libereckém kraji se letos na silnicích objevuje více policejních hlídek než loni. Na kontroly se nasazují i příslušníci ze skupiny dopravních nehod, kterým ubyla práce. Řidiči od 1. ledna nemusejí na policii ohlašovat lehčí havárie bez zranění, při nichž škoda na jednom vozidle nepřesahuje 100 000 korun.

V Libereckém kraji zemřelo loni na silnicích nejméně lidí za posledních sedm let. Při haváriích přišlo o život 39 lidí, což je o šest méně než v letech 2007 a 2006. Oproti tragickému roku 2003 klesl počet mrtvých o 29. Policejní statistiky ale nevypovídají o bilanci nejzávažnějších nehod úplně přesně. Uvádějí se v nich pouze oběti, které zemřely do 24 hodin po havárii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 2 mminutami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 49 mminutami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 5 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 7 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 10 hhodinami
Načítání...