V kauze těžby kamene v Lánech uložil soud Balákovi peněžitý trest a zákaz činnosti

Kladenský soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v Lánech peněžitý trest 870 tisíc korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Státní zástupkyně Denisa Sotáková navrhovala za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, pokutu 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky. Obhájce Jan Staněk naopak požadoval zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu pro podání případného odvolání.

Balák, který se líčení nezúčastnil a vinu odmítá, jednal podle Sotákové vědomě v rozporu s účelem, pro který mu byl majetek svěřen.

Podle žalobkyně ředitel Lesní správy Lány prodal společnosti Energie tisíce tun kameniva pod cenou, respektive v rozporu s tržními cenami, a svým podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun. Podle jednoho ze svědků byl kámen, který měl sloužit pro práce v oboře, konkrétně úpravu cest a svahů vodní nádrže, vyvážen mimo oboru.

Sotáková uvedla, že nevýhodnou zakázku Balák plánoval, což podle ní dokazují některé odposlechy. „Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie,“ zdůraznila žalobkyně.

Po vynesení rozsudku nevyloučila, že odvolání podá. „Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a všechno zvážíme,“ doplnila. Podle ní je podstatné, že soud shledal, že o vině bylo rozhodnuto plně dle podané obžaloby.

Obhájce se k rozsudku vyjádřit nechtěl. Předtím ale zdůraznil, že se u soudu neprokázálo, že škoda vznikla. Výpovědi ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že kamenivo bylo vyváženo mimo oboru. „Cena určená za materiál byla zcela odpovídající,“ řekl obhájce. „Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt stavební činnosti bylo zajištění opravy cest,“ pokračoval advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

U soudu v případu těžby kamene v Lánech vypovídal v úterý poslední svědek, který projektoval zemní úpravy, k nimž byl materiál použit. „Mým úkolem bylo zpracovat projektovou dokumentaci,“ popsal svědek. Podle dokumentace se pak v lánské oboře upravovaly cesty i svahy vodní nádrže, k čemuž sloužil kámen z místního lomu. Na otázku, zda se s Balákem někdy setkal, odpověděl, že „určitě několikrát,“ například při uzavření smlouvy o zakázce. Vysvětloval i některé změny v dokumentaci, například rozsah upravených cest.

Soud přehrával také prostorové odposlechy z roku 2015 ze schůzky, které se kromě dalších účastnil Balák i projektant. Řešili na ní mimo jiné územní rozhodnutí potřebné i pro povolení prací v historickém lomu.

Sotáková už dříve konstatovala, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře, ve které byl šéf Lesní správy Lány pravomocně odsouzen k tříletému vězení.

Soudce Ivo Poštolka ve zdůvodnění rozsudku prohlásil, že Balák byl odsouzen za přečin, což je méně závažný trestný čin. Shodně se státní zástupkyní zdůraznil, že je na něj třeba po milosti nahlížet jako na dosud bezúhonného občana.

Před podpisem smlouvy měl Balák podle Poštolky k dispozici odborné posouzení ceny kameniva, podle něhož měla být o 1,6 milionu korun vyšší. Nehospodařil tedy řádně s prostředky zaměstnavatele. „Soud nemá pochybnosti, že k tomu jednání došlo,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku Poštolka a dodal, že podstatné jsou listinné důkazy, které obsahují i doložené výpočty.

V případě, že by žalobkyně či obhájce podali odvolání, se bude kauzou zabývat Krajský soud v Praze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 58 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 2 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 5 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...