Už je jasno: K urnám půjdeme znovu v polovině října

Praha - Komunální volby se letos budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 15. a 16. října. Termín dnes vyhlásil prezident Václav Klaus. Kandidátní listiny pro senátní i obecní volby tak budou muset být sestaveny a odevzdány nejpozději v úterý 10. srpna. O tom, kteří kandidáti a strany budou vyhovovat podmínkám volebního zákona, a budou tak k volbám připuštěni, rozhodnou úřady do pátku 27. srpna. Prezidentovo rozhodnutí o vyhlášení voleb musí ještě stvrdit svým podpisem premiér Jan Fischer.

Při senátních volbách budou voliči rozhodovat o 27 senátorech. Pokud nikoho nezvolí hned v prvém kole, vítěze vyberou ze dvou finalistů o týden později ve druhém kole, které bude 22. a 23. října. V senátních volbách lidé určí, zda i v horní komoře udrží pravice většinu, kterou květnovými volbami získala ve sněmovně. 

Šanci stát se nejsilnější senátorskou frakcí má ovšem ČSSD s 29 senátory; předloni vyhrála ve 23 obvodech a letos žádný mandát neobhajuje. V opačné situaci je ODS - mandát končí 19 z 36 členům její senátorské frakce. Podobně klub TOP 09 a Starostové budou obhajovat šest křesel z aktuálních osmi, a to včetně místa po předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který byl v květnových volbách zvolen mezi poslance. Lidovci a komunisté obhajují po jednom senátorském mandátu. 

Volit se ale bude i do obecních zastupitelstev, tam je mandát čtyřletý. Před čtyřmi roky bylo do 6 365 zastupitelstev zvoleno 62 426 zastupitelů. Při komunálních volbách lidé volí i členy zastupitelstva hlavního města, kteří plní roli krajských zastupitelů pro Prahu. Před čtyřmi lety ze stran získala nejvíce zastupitelů ODS (přes 7 100) před KDU-ČSL (zhruba 5 200), sociální demokraté obsadili na radnicích kolem 4 300 křesel, podobně i komunisté. Většinu zastupitelských míst ale především díky menším obcí obsazují nezávislí kandidáti.