ÚSTR zveřejnil přepis reportáží Rádia Vatikán z dob totality

Praha - Až do roku 1951, než začala vysílat Svobodná Evropa, bylo Rádio Vatikán jediným zdrojem informací do Československa, které nepodléhaly komunistické cenzuře. Archiv jeho reportáží nyní zdigitalizoval Ústav pro studium totalitních režimů a nedávno zveřejnil volně na svých internetových stránkách. Pětadvacet let po pádu komunismu se tak otevírá další unikátní pramen k poznání naší minulosti.

O české vysílání Rádia Vatikán se osobně zasadil arcibiskup Josef Beran – člověk stíhaný nacismem i komunismem, který za církevní médium bez zásahů totalitní cenzury velmi horoval. Rádio Vatikán se objevilo na českých vlnách v roce 1947 - československá vláda ho ještě formálně podporovala.

Po roce 1948 se pro komunisty stal Vatíkán a katolická církev nepřítelem číslo jedna, režim na rozhlasové vysílání nasadil rušičky. „V Čechách se rušilo to české a na Slovensku slovenské, takže se to dalo poslouchat naopak,“ zmiňuje badatelka Stanislava Vodičková. O dva roky později se už vysílání ustálilo v denním režimu a stopáži 15 minut. Křesťané v něm měli možnost slyšet pravidelné informace z dění v katolickém světě.

Archiv Rádia Vatikán na webu ÚSTR (zdroj: ČT24)

Jedním z mála vysílání, které se zachovalo v originální nahrávce, je vystoupení kardinála Berana v den pohřbu Jana Palacha. Beran tři měsíce po vysílání zemřel. Patrně nejznámější český jezuita, Tomáš kardinál Špidlík, přispíval do vysílání pravidelně a nejdéle od roku 1951 až do své smrti v r. 2010. Archiv obsahuje mnohé jeho promluvy dokonce v rukopisné podobě.

Projekt digitalizace archivu vysílání české redakce Rádia Vatikán zahájil na podzim 2011 odbor informatiky a digitalizace ÚSTR na základě dohody mezi oběma institucemi. Archiv obsahuje převážně strojopisné předlohy odvysílaných textů z let 1950–1992.

Nyní prochází skenery druhá část československého vysílání. Převod slovenské části archivu vatikánského rádia do digitální podoby skončí tento týden. Do tří měsíců pak bude i tato část na stránkách ústavu přístupná veřejnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila navýšení náborového příspěvku vojákům

Novelu zákona o vojácích z povolání, která počítá mimo jiné s navýšením náborového příspěvku a benefitů pro vojáky, vláda schválila. Na prvním zasedání v novém roce také podpořila poslanecký návrh zákona, který má přispět k rychlejší stavbě paroplynových elektráren. Dále schválila, že bezplatně převede 17 obcím postiženým povodněmi státní pozemky.
12:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mzdy kvalifikovaných zaměstnanců letos porostou do šesti procent, ukázal průzkum

Zaměstnavatelé v soukromém sektoru plánují letos kvalifikovaným pracovníkům přidávat do šesti procent. Mzdy loni zvýšilo 87 procent zaměstnavatelů, u většiny překonal růst inflaci. Loni plošně přidávali v průměru 3,5 procenta, individuálně osm procent. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hays, která se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst.
před 1 hhodinou

Vláda schválila nominaci Bradáčové na post nejvyšší státní zástupkyně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve středu navrhl na funkci nejvyšší státní zástupkyně pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Je přesvědčený, že Bradáčová ve funkci obstojí. Nejvyššího žalobce jmenuje vláda, která ve středu nominaci Bradáčové schválila. Funkci má zastávat od dubna.
10:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nová koncepce přípravy občanů k obraně klade důraz na vzdělávání

Důraz na vzdělávání nejen studentů, ale i zaměstnanců veřejné správy či na spolupráci s nevládními organizacemi klade nová Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2025 až 2030. Dokument ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo obrany. Jejím cílem je postupně vytvořit koordinovaný systém přípravy občanů k bezpečnosti.
před 3 hhodinami

NSS musí projednat stížnost exsenátora Karpíška kvůli volbám na Rokycansku

Nejvyšší správní soud (NSS) musí projednat volební stížnost bývalého senátora Pavla Karpíška (ODS), jenž loni neobhájil křeslo na Rokycansku. Původně se návrhem z formálních důvodů nezabýval, podle nálezu Ústavního soudu však chyboval. Ústavní soudci uložili NSS, aby návrh projednal a rozhodl o něm, pokud budou splněny ostatní podmínky řízení. Na výsledek voleb a složení Senátu nemá nález vliv, ten by měl až případný zásah NSS. Karpíšek rozhodnutí Ústavního soudu vítá.
10:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
před 10 hhodinami

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
před 12 hhodinami

Pokud dojde k mému vydání, neustoupím, řekl Okamura. Pospíšil si za oznámením stojí

Policie žádá o vydání poslance a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání, kvůli loňské předvolební kampani ho podezírá z podněcování k nenávisti. Okamura v Interview ČT24 uvedl, že kampaň za hranou nebyla a jedná se o alegorii. „Měla upozornit na to, že Fialova vládní koalice nehlasovala proti migračnímu paktu,“ uvedl. Pokud by ho sněmovna vydala, neustoupí, dodal v rozhovoru s moderátorkou Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...