Ústavní stížností ČSSD skončí v Česku demokracie, varuje Klaus

Praha - Prezident Václav Klaus považuje záměr ČSSD stěžovat si u Ústavního soudu kvůli zrychlenému schválení úsporných zákonů za „konec demokratického systému“. O zákonech by se podle něj mělo rozhodovat v Parlamentu a opozice by neměla na prohru reagovat stížnostmi u soudu. Použití režimu legislativní nouze ke schválení zákonů je podle něj „technicistní detail“. Klaus to dnes uvedl při rozloučení s dosluhujícím primátorem Prahy Pavlem Bémem na Staroměstské radnici.

„Já jsem uražen na opozici, že volá po ústavních stížnostech. Prostě máme parlamentní demokracii a tyto věci nechť se vyřeší v Parlamentu. Nechť se použijí existující mechanismy, které máme, a když náhodou prohraji hlasování, abych se hned pokoušel soudit, to je konec světa. To je opravdu konec demokratického systému,“ prohlásil Klaus.

Použití režimu legislativní nouze, který ČSSD kritizuje, je podle Klause jen „technicistní detail“. „Prostě, když někdo chce dělat obstrukce, tak existuje režim legislativní nouze,“ řekl. Koaliční vláda obhajuje zrychlený režim projednání úsporných norem tím, že bez nich hrozí Česku hospodářské škody. Se škrty totiž počítá vládní návrh rozpočtu na příští rok. Sociální demokraté chtějí vládní postup napadnout u Ústavního soudu.

ČSSD: Máme na to právo

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Klaus s komentářem počkat na to, až bude stížnost podána a až se s ní seznámí. „Nepochybně máme plné právo jako opozice, abychom se obrátili na Ústavní soud, a ani pan prezident nám to nemůže zakázat,“ vzkázal na Hrad Sobotka.

Do Sobotky se pustil i Sobotka

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si ke Klausovu vyjádření přisadil a uvedl, že ČSSD pohrdá ústavou i občany, když zpochybňuje právo horní komory parlamentu projednat úsporné zákony vlády v dosavadním složení. Předseda Senátu připomenul, že senátoři jsou voleni na šest let a že mandát letos končících členů horní komory uplyne až 13. listopadu, ani o den dříve.

„Pan Bohuslav Sobotka pohrdá ústavou a občany, pokud se snaží ohnout zákony tak, aby to vyhovovalo úsilí jeho strany rozbít procesy, které zastaví zadlužování České republiky,“ uvedl Přemysl Sobotka. „Toto zpochybňování znejišťuje i podstatu parlamentní demokracie v České republice,“ dodal.