U soudu pokračovala kauza tzv. vlčích dětí

Praha – U městského soudu pokračovalo líčení v případu rodičů tzv. vlčích dětí, dnes vypovídali jejich příbuzní. Otec obžalované ženy obvinil svého zetě, že psychicky týral i jeho dceru. Podle něho jí pravděpodobně zakazoval chodit ven a stýkat se se svými známými. Žena naopak uvedla, že byla od malička týrána svými rodiči.

Muž se ženou jsou viněni z toho, že zatajili narození svých dvou synů, které nezaregistrovali na úřadech, ani je nikdy nevzali na lékařské vyšetření. Údajně jim také nedávali dostatečné jídlo, neoblékali je, ani je pořádně nemyli. Podle obžaloby jim způsobili těžkou újmu na zdraví, za což mohou jít až na 12 let do vězení.   

Státní zástupkyně Margita Kralická už včera uvedla, že roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.   

Prarodiče i bratr zdravotní problémy dětí odmítli

Rodiče obžalovaného a jeho bratr, který se o děti v současnosti stará, však dnes jakékoli zdravotní problémy dětí odmítli. Podle jejich tvrzení jsou děti v dobrém fyzickém i psychickém stavu. „Kluci jsou úplně normální a v pohodě,“ uvedla například jejich babička. Také oba obžalovaní v úterý před trestním senátem svorně tvrdili, že se o své potomky starali více než dobře. Pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy.   

Otec obžalované ženy uvedl, že se podle jeho názoru i podle tvrzení jejích kamarádek jeho dcera po seznámení se svým mužem radikálně změnila. Dříve prý byla normální sportovní dívka, poté se přestala zcela stýkat se svým okolím a přestala chodit ven. „Měli jsme podezření, že ji manžel psychicky týral,“ prohlásil muž. Uvedl, že u nich se měla dcera vždy dobře. 

V tu chvíli se však žena postarala o krátký rozruch v soudní síni. Vyskočila z lavice obžalovaných a svého otce napadla. „Lže. On mě týral,“ zakřičela. Po odmlce se směrem k soudci Kamilu Kydalkovi omluvila s tím, že otce opravdu nenávidí. Předseda senátu jí však upozornil, že další podobný projev by pro ni nemusel skončit bez následků.   

2 minuty
Reportáž Kamily Štichové
Zdroj: ČT24

Rodiče dnes 36leté ženy se s ní od její svatby před 13 lety nestýkali. Tvrdí, že se radikálně změnila pod vlivem svého manžela. Proto neměli šanci zjistit, že před všemi tají svoje dva syny. „On ji v podstatě izoloval od všech lidí, včetně nás,“ uvedla matka obžalované. Rodiče se proto před lety obrátili i na Bílý kruh bezpečí s podezřením na psychické týrání dcery. V podobných případech je ale obtížné zasáhnout: „Pokud svéprávná, zletilá - to znamená starší 18 let - osoba, odmítne udržovat kontakty se svými rodiči, tak tady neexistuje žádný zákonný prostředek, který by ji přinutil,“ vysvětluje prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. 

Obě děti teď má v péči bratr obžalovaného muže a s manželkou si je chtějí nechat. Podle něj je nepravděpodobné, že by o děti obžalovaní manželé usilovali zpátky: „Oni usoudili, že vzhledem k tomu, jaký oni mají názory na zřízení a na výchovu, že nejlepší bude, když děti budou u nás,“ dodal bratr. Když k němu prý děti přišly, tak pro ně byla spousta věcí nových, jako třeba zvířata, jiné hračky nebo jiné děti. Během deseti dní si ale děti zvykly.

Policisté případ odhalili, když přijeli do bytu v pražské Vinohradské ulici prošetřit narušování veřejného pořádku. Podle jejich vyjádření jim volala obžalovaná žena, protože se začala bát svého manžela, který jí vyhrožoval zabitím. Sama jim prý řekla, že má doma dvě nenahlášené děti. Příbuzní dnes uvedli, že ani oni neměli do té doby o narození chlapců ponětí. 

Muž a žena spolu mají ještě třináctiletou dceru, která však od pěti let žije u dědečka s babičkou a rodiče se s ní nevídají. Muž a žena po odhalení synů nenavštěvují ani je. Údajně proto, aby se bratr obžalovaného mohl jednodušeji stát jejich poručníkem. Podle svých slov se plánují s dětmi v budoucnu stýkat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Nedokázali jsme veřejnosti vysvětlit nepopulární kroky, míní za končící vládu Kupka

Ministr dopravy v demisi a místopředseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 konstatoval, že odcházející vláda odvedla za čtyři roky spoustu intenzivní práce navzdory několika krizím. Je si vědom také chyb, jako je například špatná komunikace o důchodové reformě nebo o ceně dálničních známek. V rozhovoru s Terezou Řezníčkovou také nastínil budoucí směřování ODS, pokud na nadcházejícím kongresu dojde k jeho zvolení předsedou. „V opozici bude na každé ze stran koalice SPOLU, aby formulovala vlastní politiku,“ dodal.
před 3 hhodinami

Pavel dál počítá se schůzkou s Turkem, má k němu ale dlouhodobé výhrady

Prezident Petr Pavel stále počítá s tím, že se může sejít s původním kandidátem Motoristů na ministra životního prostředí Filipem Turkem (za Motoristy). Má nicméně dlouhodobé výhrady k tomu, jak přistupuje k faktům, právu a pravidlům. Dovede si jen těžko představit, že by cokoli tento pohled mohlo změnit. Hlava státu to prohlásila při středeční návštěvě Libereckého kraje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Třetí den v řadě padaly teplotní rekordy

V Česku potřetí v řadě padaly teplotní rekordy. Maximum pro 10. prosinec ve středu překonalo nebo vyrovnalo šedesát ze 172 stanic, které fungují alespoň třicet let.
před 8 hhodinami

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Fiala: Jsem přesvědčen, že naše vláda byla úspěšná

Kabinet v demisi premiéra Petra Fialy (ODS) má po svém posledním řádném zasedání. Příští pondělí prezident Petr Pavel jmenuje pravděpodobné nominované ministry ANO, SPD a Motoristů a vlády se ujme kabinet designovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér a ministři na brífinku zejména bilancovali své vládnutí, poté odpovídali na otázky novinářů. Schválili například Národní očkovací strategii, rozpočtem na příští rok se nezabývali.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud odmítl přiznat Parkanové 8,5 milionu za stíhání v kauze CASA

Obvodní soud znovu v plném rozsahu zamítl žalobu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. České televizi to sdělila mluvčí soudu Marcela Pröllerová. Parkanová po státu požaduje 8,5 milionu korun za dlouhé trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Mnohamilionové odškodné soudy exministryni v minulosti opakovaně nepřiznaly. Obrátila se proto na Nejvyšší soud, který předchozí rozhodnutí o nepřiznání odškodného letos v říjnu zrušil. Nyní však Parkanové obvodní soud, zatím nepravomocně, odškodnění opět nepřiznal.
před 8 hhodinami

Rozpočet upravíme, schodek je ale výsledkem končící vlády, řekla Schillerová

Nastupující vláda ANO, SPD a Motoristů je připravená státní rozpočet na příští rok upravit tak, aby byl reálný, uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová, která by se v pondělí 15. prosince měla opětovně stát ministryní financí. V každém případě ale platí, že schodek v příštím roce bude výsledkem práce premiéra v demisi Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), napsala na síti X. Ministři vlády v demisi ve středu uvedli, že rozpočet přepracovávat nebudou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...