Toulky za hrad(b)y: Houska střeží brány do pekel

Není z největších ani nejimpozantnějších českých hradů, rozhodně se ale řadí mezi ty nejtajemnější. Na Housku míříme v dalším díle nového podcastu Toulky za hrad(b)y, který vám umožní se vypravit do někdejších sídel českých a moravských pánů i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje.

Podcast si poslechněte zde:

O historii hradu Houska, který stojí trochu skryt zrakům kolemjdoucích na skalním ostrohu v hustých lesích v okolí Máchova jezera, se toho příliš neví. Záhadou zůstává, kdo ho postavil i kdy byl hrad vybudován. V místech, kde stojí, totiž nevedla žádná kupecká stezka, nenacházela se tu hranice a nefungoval ani jako strážní hrad.

Pravděpodobné ale je, že hrad založil kolem poloviny 13. století Přemysl Otakar II., přičemž historie Housky úzce souvisí s nedalekým Bezdězem, obě díla pravděpodobně stavěla i stejná huť. 

Nějakou dobu byl v držení Václava II., později přešel pod správů pánů z Dubé, Valdštějnů, Kouniců nebo hraběnky Andrássy.  Během historie se nedobytný hrad, který z velké části prostupuje skála, dočkal mnoha stavebních úprav, lze se tu tak setkat téměř se všemi slohy od pozdně románského, gotiky až po prvky typické pro renesanční zámky.

V roce 1924 koupil hrad Josef Šimonek a po opravách začal být využíván jako reprezentační rodinné sídlo. Krátce byl využíván německou armádou a sloužil i jako archiv Státní knihovny v Klementinu, než byl v 90. letech v rámci restitucí vrácen rodině Šimonků. Až současnými majiteli byl zpřístupněn i veřejnosti.

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.