Torubarův případ je neštěstí. Nevedeme kvůli němu spor, shodli se ministři

Praha - Ministři spravedlnosti a financí Pavel Blažek (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09) mezi sebou nemají žádný spor kvůli případu ruského restauratéra Alexeje Torubarova, kterého Česká republika vydala zpět do Ruska. Vicepremiér Karel Schwarzenberg (také TOP 09) odpověděl na dotaz novinářů, zda považuje případ za ostudu, že ho má spíše za neštěstí. Oba ministři s tím souhlasí. Blažek zdůraznil, že postupoval podle právních předpisů, Kalousek se podle svých slov za podnikatele modlí. Premiér Petr Nečas (ODS) na zahraniční cestě v Rusku pronesl, že je třeba se pohybovat v mezích paragrafů a mezinárodního práva.

„Novináři stále hledají spory. Já vám řeknu, že žádný konflikt, jak jsem četl na internetu, Kalousek-Blažek a podobně se v této věci nekonal a nekoná. Problém celý spočívá v tom, co všechno měli ministr a české soudy k dispozici při svém rozhodování a o celkový přístup k věci, který mohl vycházet, pokud jde o právní stránku věci, jen z určitých dokumentů,“ prohlásil důrazně Blažek.

S ministrem zahraničí Schwarzenbergem spolupracovali na tom, aby případ skončil jinak. „Se slovem 'neštěstí' nemám vůbec žádný problém,“ prohlásil ministr spravedlnosti a zdůraznil, že koordinace prostě nevyjde vždy podle představ. Podle svých slov se ale Blažek ruské strany na případ Torubarova stále ptá, což prý může i doložit.

Kalousek se k jeho postoji připojil. „Ten pán se na nás obrátil s žádostí o ochranu a my jsme ho vydali. Už jen z toho, že je někde měsíc bez možnosti styku se svým právníkem, je zřejmé, jakému systému spravedlnosti byl vydán. Já se za něj velmi často modlím, obávám se však, že mé modlitby mu příliš nepomohou,“ uvedl Kalousek a ohradil se proti interpretaci vzniklé situace jako konfliktu mezi ním a ministrem Blažkem. Kalousek také zmínil, že obtížně chápe uvažování některých českých soudců.

Petr Nečas při návštěvě Jekatěrinburgu: „Já bych velmi prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od vyprávěných kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a média je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují, někteří vyprávějí kovbojky.“

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě a byl vrácen úřady zpět do Ruska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 14 mminutami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 30 mminutami

Poslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 2 hhodinami

Babiš ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Fiala uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
před 6 hhodinami

Babišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 8 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami
Načítání...