Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek a jeho ministr Ondřej Liška podle serveru Aktuálně.cz připravovali razantní akci proti managementu Sazky. Firmu nechali prověřit u Bezpečnostní informační služby. Na základě zpráv rozvědky dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. V kauze ale nehrála roli jen otázka bezpečnosti. Oba politici se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může Sazka. Topolánek označil zveřejněné informace za „cílené a koordinované útoky“, ke kterým se nebude vyjadřovat. Jde podle něj o bezpečnost jeho rodiny a dětí. Podobné akce pokládá za pokračování mediální šikany. Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. V roce 2004 ale její hospodaření ovlivnila výstavba haly ve Vysočanech, za kterou splácí mnohamiliardové náklady.
Topolánek s Liškou připravovali akci proti Sazce
„Českému sportu se nedostávaly finanční prostředky, a tak jsem hledal kořeny této situace. Měl jsem informace o tom, že nedostatek prostředků plynoucích do sportu je mimo jiné způsoben situací ve společnosti Sazka,“ řekl ČT Liška. O situaci podle svých slov s tehdejším premiérem Topolánkem několikrát hovořil a společně zvažovali, jak ji napravit. Sazka musí ze zákona ze zisku podporovat sport a tělovýchovu. Nastavení zákona, který je z roku 1990, ale podle Lišky umožňuje jeho obcházení. Společnosti, které provozují loterijní služby, si proto podle něj nebudou přát, aby zelení zasedli v jakékoliv vládě. To potvrdil i Topolánek, podle kterého si Sazka nepřeje, aby znovu sestavoval vládu, protože by chtěl změnit loterijní zákon a nevylučuje ani odebrání licence.
Ondřej Liška:
„Vážná situace financování českého sportu, která souvisí se společností Sazka, je zapříčiněna velmi špatným zákonem o sázkách a loteriích. Tento zákon se dlouhodobě nedaří změnit, protože napříč politickými stranami, snad jen s výjimkou zelených, poslanci hlasují tak, že se žádná razantní změna neuskuteční… Myslím, že okolnosti kolem sázkových a loterijních společností mohly souviset s pádem vlády.“
Podle redaktora Respektu Jaroslava Spurného je zastaralý loterijní zákon velmi liberální: „Když to velmi zjednoduším, umožňuje těmto společnostem neplatit daně a vykoupit se darováním peněz do obecně prospěšných záležitostí.“ Český zákon o hazardu je podle něj postavený tak, že se v něm dá proprat spousta špinavých peněz: „Ve sněmovně měla Sazka svoje lidi napříč politickými stranami.“
Podle BIS je Sazka úzce propojena s politiky, úředníky i policisty
Sabina Slonková z Aktuálně.cz tvrdí, že Topolánka s Liškou znepokojilo právě varování tajné služby, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit: „Podle zpráv BIS šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.“
Podle generálního ředitele společnosti Sazka Aleše Hušáka měla společnost určité signály, ale u nich to prý zůstalo. „Žádnou váhu jsem tomu dodneška nepřisuzoval, ale teď už je to vážná situace,“ komentoval Hušák zprávu serveru Aktuálně.cz. V případě, že se potvrdí pravdivost zprávy, bude společnost Sazka požadovat ověření vyšetřovací komisí. „Nerad bych tu situaci eskaloval. Myslím si, že je třeba abychom teď zachovaly rozum a klid a šly po podstatě věci. Jestli je pravda, že v této zemi byly zneužity tajné služby na příkaz politiků, tak jsme o dvacet let zpátky,“ dodal Hušák.
Zdeněk Zikmund, mluvčí společnosti Sazka:
„Na český sport a tělovýchovu odvádíme 90 procent zisku, který vyprodukujeme… Okolnosti kolem sázkových a loterijních společností v žádném případě nesouvisely s pádem vlády. To jsou takové spekulace, které jsou pro mě nevysvětlitelné, nepochopitelné.“
Topolánek Sazku opakovaně kritizuje v médiích. Minulý týden prohlásil v rozhovoru pro Rádio Česko, že je to podnik, který je špatně nastaven: „Výstavbou haly vyčerpává potenciál, který má být orientován na sport.“ Upozornil, že do roku 2017 sport nedostane ze Sazky nic. Předtím zase v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal, že řada jeho problémů spočívá v tom, že bojuje „se strukturou kolem Setuzy, kolem Sazky, s privatizací Mostecké uhelné společnosti Appianem“.
Mluvčí BIS nechtěl informace zveřejněné serverem potvrdit: „Zpravodajská služba ze samé podstaty své role nemůže veřejně říkat, jakými případy se zabývá, jaké úkoly od svých adresátů - od vlády nebo od prezidenta - dostává a naopak, jaké zprávy a výstupní informace předává. To všechno je v utajeném režimu.“ Doplnil, že všechny úkoly, které BIS dostává od vlády, jsou v mezích zákona. „Pokud je někde ohrožena bezpečnost státu, nejsme nečinní a nesedíme s rukama za zády,“ dodal.