Svatý Martin povolil otevřít mladá vína. Už pojedenácté

S úderem 11. hodiny a 11. minuty mohli vinaři a obchodníci dát na pulty lahve svatomartinského a lidé ochutnali první mladá vína letošního ročníku. V Brně už tradičně vínu požehnal kněz v katedrále svatých Petra a Pavla. Značku Vinařského fondu a právo používat logo se světcem na koni letos získalo 369 vín. Podle odhadů půjde na trh 2,3 milionu lahví se známkou Svatomartinské, nejvíc v celé historii značky.

Jedno náměstí, sto vzorků mladého vína a tisíce lidí, kteří chtějí první víno ochutnat. Tak už tradičně vypadal Svatomartinský košt na náměstí Svobody v Brně. Ochutnávky mladého vína se konaly i v dalších městech na Moravě či v Čechách, brněnský košt je ale největší. „Vína se tu vždycky vypije hodně, prakticky nic nezbyde. Bývá tu kolem pěti tisíc lidí," vysvětlil Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR.

V největší vinařské obci v Česku, kterou jsou Velké Bílovice na Břeclavsku, letos vinaři vyrobili přibližně sto tisíc lahví Svatomartinského. „Letos jsme ho udělali asi o deset procent víc než loni, počasí bylo opravdu příznivé. Vyráběli jsme z odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský, Modrý Portugal a Zweigeltrebe rosé," uvedl jeden z velkobílovických vinařů Milan Sedlák.

Podle odborníků byla letošní sklizeň nadprůměrná. Letošní horké léto, které skončilo pro révu vinnou zachraňujícím deštěm, vtisklo do hroznů výjimečné hodnoty cukru. To se odrazí i v produkci svatomartinských vín, která by měla mít výjimečnou kvalitu.

„Dokladem kvality ročníku je procento úspěšných vín. Zatímco loni komise přidělila možnost používat známku Svatomartinské jen necelým 80 procentům přihlášených, letos to bylo 83 procent. Vinařů, vzorků i lahví vín tak letos bude historicky nejvíce," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Mladá značka, která uspěla

Značku Svatomartinské uvedl Vinařský fond na trh roku 2005, od té doby její popularita strmě roste. Před jedenácti lety se o známku přihlásilo se 36 vinařství a na trh bylo uvedeno 125 tisíc lahví Svatomartinského. V roce 2010 už bylo lahví 1,7 milionu. A letos podle odhadů fondu půjde na trh až 2,3 milionu lahví Svatomartinského, nejvíc v historii značky.

Konečné množství svatomartinských vín ale může ještě růst. Předpoklad vychází z objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, které mohou používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více a mohou záklopky ještě přiobjednat.

Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinské, musí splňovat požadovaná kritéria a jejich vstup na trh každoročně schvaluje odborná komise. Lahve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou "Svatomartinské". Letos se o značku ucházelo celkem 445 vín, právo nosit označení Svatomartinské získalo 369 vín od 113 vinařů.

Obnovená tradice

Podle fondu je známka úspěšná i díky tomu, že nejde čistě o marketingový tah, ale spíš o vzkříšení tradice. „Víno k sobě přitáhlo i gastronomii, husy a další oslavy. Sami jsme byli překvapeni, že to dosáhlo takových rozměrů," dodal Večeřa.

Svatý Martin žil ve 4. století a patří mezi první mučedníky, které církev označila za svaté. V českých zemích byl oblíbeným světcem, od 15. století se v den jeho svátku konala posvícení. Svatomartinská husa byla poslední pečení před šestitýdenním adventním půstem – jedno z českých přísloví praví, že kdo neochutná svatomartinskou husu, bude rok hladovět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 1 hhodinou

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 1 hhodinou

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 1 hhodinou

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 1 hhodinou

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 11 hhodinami
Načítání...