Stropnický: Průzkum o extremismu ukázal i poslušnost a oddanost vojáků

Důvěra ve velení a ochota bránit demokratický režim. To jsou podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kladná zjištění v rámci průzkumu o extremismu mezi českými vojáky. Stropnický podle svých slov za armádou stojí a má jeho plnou důvěru. Výsledky průzkumu ministr představil členům sněmovního výboru pro obranu. Armáda je bude dále analyzovat, zveřejní je zřejmě příští týden.

Stropnický kladně hodnotí například to, jak se vojáci dívají na své velení. Důvěra ve velitele je 84 procent, podobně dopadla důvěra v náčelníka generálního štábu, ministra. Ochotu bránit demokratický režim vyslovilo přes tři čtvrtiny vojáků. „Myslím, že to jsou docela zásadní věci,“ dodal.

„Vojáci mají moji plnou důvěru a plně se za armádu stavím,“ uvedl ministr poté, co s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem představili výstupy z průzkumu zadaného před dvěma lety poslancům branného výboru. Konkurenční průzkum nyní Stropnický zadávat nechce, bude se spíše zabývat tím, za jakých podmínek vznikal ten současný.

Podle Bečváře jsou zveřejněné údaje vytržené z kontextu. Poukázal na to, že další výstupy jsou pro armádu příznivé. Například že 95 procent dotázaných podporuje suverenitu státu. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl v hodnocení výsledků opatrnější. Některé odpovědi vojáků označil za povzbuzující, další ale podle něj působí spíš varovným dojmem.

Zveřejnění výsledků? Totální selhání, bulvár

Předseda branného výboru David Kádner (Úsvit) pokládá průzkum za pomůcku pro další práci poslanců. Po dnešním hodinovém zasedání se k jeho výsledkům vrátí výbor příští čtvrtek. Dnešní zasedání bylo uzavřené, už dříve o názorech vojáků na základě dokumentu přinesla informace televize Prima. Zveřejnění výsledků průzkumu označil Stropnický za totální selhání.

Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Zhruba polovina vojáků by pak podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky. Interní výzkum byl zadán v roce 2013, vojáci dotazník vyplňovali ještě i letos. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů.

S výstrojí jsou vojáci spokojeni, s výzbrojí už méně

Členka výboru Jana Černochová (ODS) po jednání uvedla, že přínosné jsou pro poslance informace o tom, jak jsou vojáci spokojení s výstrojí (66 procent), výzbrojí (46 procent) a například i systémem vzdělávání (41 procent).

Další člen výboru Ivan Gabal (za KDU-ČSL), profesí sociolog, považuje výsledky průzkumu za dobré. Vytržená zveřejněná data o průzkumu označil za bulvár. „Výskyt extremismu není nijak silný a není vůbec nadprůměrný vůči šetřením standardní české společnosti. V tom prostě armáda odráží - dobře nebo špatně - stav české mysli,“ konstatoval.

Podle Gabala bylo šetření z hlediska výběru respondentů neobyčejně robustní, metodu považuje za standardní. „Těžiště těch výsledků je předvedením toho, že v armádě převládá základní důvěra z hlediska toho, k čemu ji máme. Důvěra vůči velitelům, nadřízeným, politikům, kolegům a plné zaměření na obranu. Stížnosti jsou to, co my projednáváme standardně, špatné financování, špatná výzbroj, potřeba modernizace,“ vyjmenoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěRusko představuje pro evropské země největší hrozbu, prohlásil Koudelka

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka na bezpečnostní konferenci ve sněmovně upozornil, že Rusko představuje pro evropské země největší hrozbu. Nemyslí si, že by v tuzemsku hrozil masivní útok ze strany Moskvy jako na Ukrajině. Na konferenci vystoupil i náčelník generálního štábu Karel Řehka.
09:11Aktualizovánopřed 14 mminutami

NKÚ: Peníze na covidové zotavení nemocnice využily z části neúčelně

Peníze určené na posílení odolnosti a připravenosti klíčových tuzemských nemocnic na možné hrozby přispěly k tomuto cíli jen omezeně. Příjemci je z části vynaložili neúčelně a neefektivně. Nemocnice pořizovaly i přístroje, které nepotřebovaly nebo pro ně neměly dostatek kvalifikovaného personálu. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole peněz na posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotních služeb.
před 36 mminutami

Koaliční rada projedná návrh zákona o veřejnoprávních médiích

Koaliční rada by se měla vpodvečer zabývat návrhem zákona o médiích veřejné služby. K návrhu ministerstva kultury přišlo přes tři sta připomínek od České televize (ČT), Českého rozhlasu (ČRo), komerčního sektoru, ale i resortu financí, vnitra a dalších ministerstev. Po dohodě v koalici předlohu dostane k projednání vláda. Podle dřívějších informací premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla vzniknout pracovní skupina za účasti generálních ředitelů obou veřejnoprávních institucí.
před 52 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne rozebrali i spor o nového náčelníka armády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali spor o nově zvoleného náčelníka české armády, situaci v Knihovně Václava Havla a Sudetoněmecký sjezd v Brně. Pozvání přijali advokát Tomáš Sokol, publicista Jefim Fištejn, komentátor Václav Dolejší, jazykovědec Karel Oliva a ředitelka spolku Díky, že můžem Bára Stárek. Diskusi moderovala Jana Fabiánová.
před 1 hhodinou

VideoVážně nemocní často zůstávají bez podpory. Pomáhají neziskové organizace

Slabiny ve zdravotní a sociální péči často pociťují lidé s vážnou nemocí. Po vyslechnutí diagnózy mnozí čelí nejistotě a ocitnou se bez pomoci. Oporu jim nabízejí neziskové organizace. O zkušenosti se dělí i pacienti nebo rodiny, které si těžkými situacemi samy prošly. Ze stejného důvodu byl založen například Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa. Onkologicky nemocným samoživitelkám nebo seniorům pomáhají platit jídlo, léky i bydlení. Nadační fond funguje 5 let. Pravidelně spolupracují s odborníky, ale také například s hospicovou péčí v Semilech.
před 1 hhodinou

VideoObchody přidávají prvky pro snazší bezbariérové nákupy

Vyhrazené parkování blízko vchodu nebo bezbariérový přístup už jsou běžnou součástí většiny prodejen s potravinami. Přibývá těch, které mají pokladnu přizpůsobenou vozíčkářům nebo asistenční systém pro nedoslýchavé. Takové pokladny jsou zpravidla i označené příslušným symbolem. Některé obchody mají i nákupní vozíky uzpůsobené pro vozíčkáře.
před 2 hhodinami

Stát řeší, co je podle něj kritická infrastruktura. Tu čekají nové povinnosti

Nový zákon o kritické infrastruktuře platí už tři čtvrtě roku. Ministerstvo vnitra však až v červenci rozhodne, na které firmy se bude vztahovat. Ty pak budou muset plnit řadu povinností včetně zajištění bezpečnosti. Upřesnit to má vyhláška, kterou by měla v pondělí projednat pracovní skupina Legislativní rady vlády.
před 3 hhodinami

Vláda v Senátu narazí se zákonem rozvolňujícím pravidla rozpočtové odpovědnosti, tvrdí šéfové některých klubů

Vláda v Senátu narazí se zákonem rozvolňujícím pravidla rozpočtové odpovědnosti. ČT to řekli předsedové největších klubů, které mají jasnou většinu. Podle zástupců ODS, STAN či KDU-ČSL zákon umožní další rychlé zadlužování země. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že podle současných pravidel by kabinet musel pro příští rok navrhnout schodek maximálně 156 miliard korun. To označuje za nereálné.
před 3 hhodinami
Načítání...