Strany skládají účty za loňský rok: Pokladny vysály troje volby

Praha - Politické strany finišují s účty za minulý rok, do prvního dubna musí odevzdat zprávy o svém hospodaření. Výsledky za rok 2014 už zveřejnili lidovci, kteří skončili v kladných číslech. Naopak sociální demokraté skončili asi 35 milionů v mínusu. Stranické poklady jsou po sérii předvolebních kampaní vyčerpané, v příštích letech se ale mohou zahojit, protože teď je žádné větší výdaje nečekají.

7 minut
Strany musí odevzdat údaje o hospodaření do dubna
Zdroj: ČT24

Třeba sociální demokraté dali na volební kampaně v loňském roce přes 122 milionů korun, což prý byly vyšší náklady, než se kterými strana počítala. ČSSD ale uspěla ve volbách do sněmovny v roce 2013, od státu tak dostává tučné příspěvky: „Já jsem rád, že se ČSSD podařilo postupně dále snížit naše celkové zadlužení a pokračujeme ve stabilizaci, co jsme si předsevzali po roce 2010,“ uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

To lidovci skončili v loňském roce v plusu přes šest milionů korun. Strana si sice koupila nové sídlo v Jihomoravském kraji, podařilo se jí ale zbavit hlavního břemene – hypotéky na rekonstrukci paláce Charitas a také desetimilionového úvěru za krajské volby 2012.

Hnutí ANO prý loni skončilo v mírném plusu, příjmy i výdaje činily necelých 160 milionů korun. ANO má ale ještě dluh za sněmovní volby 2013, za které zaplatilo skoro 200 milionů. „Z minulého období nám zbývá 61 milionů dluhu a předpokládáme, že letos, protože nebudou žádné volby, tak se budeme zaměřovat na to, abychom tento dluh konsolidovali,“ uvedl místopředseda hnutí Jan Volný.

TOP 09 dala loni na předvolební kampaně necelých 60 milionů, kvůli volbám ale skončila ve ztrátě. „Za loňský rok jsme ve ztrátě deset milionů, nicméně celkově jsme v zisku a letos předpokládáme, že budeme zase hospodařit v kladných číslech,“ konstatuje generální sekretář strany Pavel Severa.

Se zprávou o svém hospodaření finišují také ODS a komunisté, ti ji budou schvalovat v sobotu. Poslanecký klub hnutí Úsvit se kvůli hospodaření dostal do sporu. Jasno do celé věci by měl vnést audit, se kterým se zítra seznámí jak klub, tak také předsednictvo hnutí. 

Ve středu by se měli sejít zástupci koalice nad novelou, která upravuje právě způsob financování politických stran. Povinné by měly být transparentní účty i finanční limity na dary. „Pokládám za důležité, aby tady byl jasný kontrolní mechanismus, aby se pravidelně měnili auditoři politických stran a aby také existovala povinnost mít transparentní účet,“ uvedl k tomu premiér Sobotka.  

Podle Jana Volného z hnutí ANO by se měly adresně zveřejňovat příjmy i výdaje: „My to děláme na našem netu už tři roky.“ Zákon počítá taky se zřízením úřadu, který by na vše dohlížel. Tedy, zveřejňoval a kontroloval výroční zprávy, a v případě pochybení ukládal sankce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 8 mminutami

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánovčera v 20:17

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánovčera v 19:44

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánovčera v 19:29

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánovčera v 18:48
Načítání...