Stíhání Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové bylo definitivně zastaveno

Praha - Stíhání klíčové svědkyně v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka Marcely Urbanové bylo definitivně zastaveno. Státní zástupkyně zamítla stížnost obviněné proti zastavení stíhání a jiné stížnosti státní zastupitelství v zákonné lhůtě neobdrželo. Urbanová podala stížnost proti zastavení svého stíhání, protože se prý chtěla zcela očistit. Obvodní soud totiž rozhodl, že Čunkova sekretářka lhala, avšak neúmyslně.

Podle dřívějších informací serveru Týden.cz chtěl rozhodnutí nechat přezkoumat také Čunek. Trval na potrestání Urbanové. Podle mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové však žádná další stížnost na státní zastupitelství nedorazila.    

Někdejší Čunkova sekretářka byla obviněna z křivého svědectví v případu údajné korupční aféry bývalého předsedy KDU-ČSL z doby, kdy byl vsetínským starostou. Podle policie lhala o tom, že Čunek přijal v roce 2002 částku půlmilionu korun, kterou policie považovala za úplatek. Státní zástupkyně stíhání Urbanové v srpnu zastavila s tím, že vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně. Urbanové hrozily až tři roky vězení. Rozhodnutí o zastavení stíhání ještě přezkoumá Nejvyšší státní zastupitelství.   

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce Arif Salichov však stíhání Čunka znovu zastavil s odůvodněním, že se trestný čin nestal. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod.   

Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob. Naposledy ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v Čunkově kauze Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Chce, aby soud přezkoumal okolnosti sledovaného případu.

Vydáno pod