Státní zástupci soudně napadali snížení svých mezd

Praha - Skupina sedmi státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. V žalobě, kterou za ně dnes podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 jejich právní zástupce Pavel Uhl, se domáhají doplacení mzdy za leden. Soudu zároveň navrhují, aby žalobu předložil Ústavnímu soudu. Opatření považují za protiústavní. Platy se od ledna snížily o čtyři procenta ústavním činitelům včetně soudců a státních zástupců v důsledku schválení takzvaného protikrizového balíčku.

Ministr financí Eduard Janota:

„Musím trvat na tom, že i soudci a státní zástupci mají legitimně nižší platy. Především ta jejich základna je podstatně vyšší, než u ostatních úředníků, a mrzí mě, že to není všude stejně. Pak by nebyl důvod, aby postupovali touto právní cestou, kterou oni navrhují.“

Podle Uhla se státní zástupci nemohli obrátit rovnou na Ústavní soud. „Technicky je to možné pouze tak, že podají žalobu k normálnímu soudu o zaplacení zbytku platu, o který byli zkráceni,“ uvedl právník. Soud má pak podle něho dvě možnosti. Žalobu může zamítnout a státní zástupci si pak proti tomu mohou podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení části zákona, podle kterého se jim plat snížil. Druhou možností je, že soud řízení přeruší a věc předloží Ústavnímu soudu, aby se zabýval ústavností normy, uvedl Uhl.

Reportáž Olgy Málkové (zdroj: ČT24)

O údajném rozporu snížení platů soudců a státních zástupců od letošního 1. ledna s ústavním pořádkem hovořily Soudcovská unie a Unie státních zástupců již loni v prosinci. Ústavní soud podle nich již v minulosti uvedl, že mzdy soudců mají být kráceny až v poslední řadě. O čtyři procenta měl původně klesnout i objem peněz na mzdy státních zaměstnanců. Levice ale ve sněmovně prosadila při projednávání rozpočtu návrh, kvůli kterému se to nestalo.

Právní zástupce Pavel Uhl pro ČT24:

„Nárok, který byl dnes uplatněn, sice formálně směřuje k tomu platu, ale věcně usiluje také o to, aby postavení státních zástupců, jejich role a funkce v kontextu celé správy veřejné moci České republiky, byla Ústavním soudem nějak popsána  a definována. Ústavní soud už v minulosti naznačoval…, že je možné redukovat i platy státních zástupců a soudců, pakliže se redukuje všem stejně.“

Nečase stížnost nepřekvapuje, na vině je podle něj levice

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyjádřila porozumění pro důvody státních zástupců k podání návrhu. Stejně tak Petr Nečas (ODS) označil jejich postup za pochopitelný. „S tím, co prosadila levice, by vlastně zůstali státní zástupci a soudci jediní, komu by se platy redukovaly, takže stížností nejsem překvapen,“ řekl Nečas. Podle ministra financí Eduarda Janoty je ale snížení platů legitimní: „Státní zástupci a soudci mají legitimně nižší platy. Jejich základna je podstatně vyšší než u ostatních úředníků.“

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak státní zástupce svými výroky krotil. Podle jeho vyjádření je v situaci, „kdy je v ČR téměř 600 tisíc lidí bez práce, kdy u řady lidí muselo dojít ke snížení platu jen proto, aby si udrželi pracovní místo, pokles o 4 procenta něco, s čím by se všichni ústavní činitelé měli vyrovnat.“

Žaloby chystají i soudci

Snížení platů se nelíbí ani soudcům, podle viceprezidenta Soudcovské unie Tomáše Mottla už někteří z nich také chystají žaloby: „Soudcovská unie bude rozhodně podporovat všechny své členy, kteří se rozhodnou uplatnit své platové nároky cestou žaloby.“ Před pěti lety už soudci ve sporu o své platy uspěly. Ústavním soud jim tehdy vrátil 13. a 14. platy, o které přišli také kvůli úsporám.

  • Eduard Janota autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1115/111446.jpg
  • Petr Nečas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1422/142182.jpg