Správné nemusí být populární - a Česko si to uvědomilo, řekl Netanjahu

Praha - Česká republika si jako jedna z mála zemí při hlasování proti Palestině v OSN uvědomila, že to, co je správné, nemusí být populární, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Praze. Netanjahu se v Česku zastavil cestou do Německa, aby zde poděkoval za české NE pro palestinskou žádost o zvýšení statusu v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Kvůli Netanjahuovi se v hlavním městě sešly skupiny podporující i odmítající českou zahraniční politiku na Blízkém východě.

„Historie bezpočetněkrát ukázala, že to, co je správné, nemusí být vždy populární,“ uvedl Netanjahu po jednání s Nečasem. Připomněl i zkušenosti Československa s předválečným vyjednáváním v Mnichově: „Vůdčí mocnosti světa přinutily tuto hrdou demokracii, aby obětovala svůj zájem. Mezinárodní společenství tehdy téměř jednomyslně tleskalo. Mělo se za to, že tento čin přinese mír. Místo toho ale nucené ústupky ze strany Československa vydláždily cestu k nejstrašnější válce dějin.“

Izrael proto podle něj neobětuje své životní zájmy jen proto, aby mu svět tleskal: „Izrael chce dosáhnout skutečného míru. A aby byl skutečný a trvalý, musí být dosažen vyjednáváním. Je to řešení dvou států pro dva národy,“ poznamenal izraelský premiér.

Benjamin Netanjahu:

„Děkuji za vaše přátelství, děkuji za vaši odvahu. Vím, že hlasováním proti jednostranné rezoluci se Česká republika postavila po bok Spojených států, Kanady a hrstky dalších zemí proti převládajícímu mezinárodnímu proudu. Ale historie nám zas a znovu ukazuje, že co je správné, není vždy to, co je populární. A jsou-li na světě lidé, kteří to dokážou ocenit, jsou to lidé vaší země.“

Nečas postoj ČR v OSN zdůvodnil tím, že nevěří, že uznání Palestiny přispěje k míru. „Hlasovali jsme proti návrhu, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. Domníváme se, že tento jednostranný krok mírový proces na Blízkém východě nepodpoří, ale že se stane komplikací,“ prohlásil.

Petr Nečas:

„Řešení neleží v New Yorku ve Valném shromáždění OSN. Leží v Tel Avivu, Jeruzalému nebo Ramalláhu. Tam se má vyjednat budoucnost.“

18 minut
Netanjahu na návštěvě ČR (brífink + komentář Marka Čejky)
Zdroj: ČT24

V Praze se sešli odpůrci i příznivci Izraele

Před Úřadem vlády se shromáždilo asi 80 lidí, aby vyjádřili Netanjahuovi podporu. Účastníci shromáždění na Netanjahua poklidně čekali na kraji ulice a mávali izraelskými vlajkami, někteří měli transparenty s nápisem Děkujeme, vydržte. Izraelský premiér přijel kolem 12:30 a společně s Nečasem se objevil v jednom z oken. Účastníkům shromáždění zamával a krátce je pozdravil.

Odpůrci Benjamina Netanjahua protestovali odpoledne na Staroměstském náměstí. Protestní akci organizuje Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vyjadřuje odpor proti návštěvě politika i krokům české vlády ohledně Izraele a Palestiny. Podle ní je česká zahraniční politika dlouhodobě jednostranná. Na demonstraci se nakonec sešla asi stovka lidí.

Po projevech odsuzujících politiku Izraele a podporu české vlády se demonstrující pod vlajkami Palestiny a s hesly jako „Česká vláda obchoduje s palestinským problémem“ vydali Karlovou ulicí směrem k Úřadu vlády. Cestou se od kolemjdoucích setkali s projevy sympatií i nesouhlasu. Na Klárově je zastavila policie, která je k sídlu kabinetu nepustila. Po několika projevech účastníci akce vyvěsili na zdi při hlavní ulici několik transparentů a pak se rozešli.

Netanjahu je více hlídaný než Clintonová

Netanjahu je jedním z nejpřísněji střežených politiků na světě a česká policie tomu přizpůsobuje i svá bezpečnostní opatření. Ta jsou mnohem přísnější než při nedávné návštěvě šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové. Pyrotechnici například zkontrolovali všechna auta zaparkovaná před letištěm. Návštěva, která potrvá asi čtyři hodiny, však nemá omezit pražskou dopravu.

Letadlo s izraelským premiérem přistálo na starém ruzyňském letišti krátce před 11. hodinou dopoledne, což bylo dřív, než se původně předpokládalo. Netanjahu následně poskytl rozhovor několika izraelským novinářům a odjel na Úřad vlády.

Česko bylo jediným evropským státem, který se postavil proti uznání Palestiny nečlenskou pozorovatelskou zemí. Proti bylo ještě dalších osm států včetně USA, většina ale byla pro, tudíž návrh prošel. Česká diplomacie uvedla, že uznání Palestiny pozorovatelskou zemí v OSN byl jednostranný krok, který může poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k existenci dvou nezávislých států. Toho podle Prahy může být dosaženo jen přímým jednáním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 7 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 8 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 8 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 12 hhodinami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 15 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 15 hhodinami
Načítání...