Společnost IZIP se brání pochybnostem o zahraničním investorovi

Praha - Vstup zahraničního investora do projektu elektronických zdravotních knížek má podle společnosti IZIP zajistit další úspěšný rozvoj projektu. Firma se v prohlášení, které rozeslala médiím, ohrazuje proti pochybnostem ohledně nového vlastníka. Reportéři ČT počátkem týdne přinesli zprávu, že akcie získala neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International, která má zabránit možnému zastavení projektu ze strany VZP. Objevily se i spekulace o možném poškození klientů systému.

„Je obvyklé, že investor vytvoří pro nový investiční projekt novou entitu, jejímž prostřednictvím projekt kontroluje. Nejde tedy o nestandardní situaci a nově vzniklou společnost, jak naznačuje aktuálně vedená mediální kampaň,“ uvedl v prohlášení PR manažer společnosti Marek Kuřina.

Firma také zdůraznila, že společnost eHI eHealth International AG byla zřízena za účelem investice do projektu a vzdala se hned po nabytí kapitálové účasti v IZIP majoritního podílu ve prospěch VZP. Bezúplatný převod akcií na firmu pak byl součástí širší strategické obchodní dohody. Akcie firmě předali zakladatelé projektu - europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. „S kolegou jsme se dohodli, že akcie předáme, protože nás to dlouhodobě politicky poškozuje. Je to bezúplatný projekt, ve kterém ale máme na základě právně ošetřené smlouvy garantováno, že se bude nadále rozvíjet a žít,“ řekl Ouzký dnešním Lidovým novinám. Menšinový vlastník má pomoct projektu přerůst za hranice Česka.

Vlastnická struktura IZIP
Zdroj: ČT24

Změna vlastnické struktury podle IZIP nijak neovlivní plnění jejích závazků vůči VZP. „Kontinuita činnosti společnosti IZIP a plnění závazků ke smluvním partnerům je plně zachováno a není nijak ohroženo. Stejně tak nejsou nijak ohrožena osobní data registrovaných klientů IZIP - pojištěnců VZP. Nikdo tyto osobní údaje nebude jakkoliv zneužívat,“ stojí v prohlášení.

Za „poškozující“, „kontraproduktivní“ a „iracionální“ označila společnost negativní postoj některých členů správní rady VZP ke skutečnosti, že menšinovým akcionářem je švýcarská investiční společnost, nikoli struktura slabých menšinových akcionářů. „Dle záměru managementu i bývalých akcionářů společnosti IZIP došlo naopak ke zpřehlednění akcionářské struktury,“ uvedla.

Do projektu IZIP se zapojilo víc než 2,5 milionu pojištěnců VZP, podle statistik společnosti ho využívá víc než 20 000 lékařů z celkového počtu 47 000 členů České lékařské komory. Podle kritiků systému ale řada přihlášených pacientů a lékařů systém nepoužívá. Systém je podle nich málo efektivní a předražený. Za deset let do něj VZP investovala miliardu korun. IZIP ale připomíná, že značná část z toho byla a je určena na motivační platby lékařům. VZP chce nyní knížky IZIP vyzkoušet v pilotním projektu ve dvou krajích - v Karlovarském a na Vysočině. Na základě jejich fungování a auditu firmy pak rozhodne, jak dál.