Špatná příprava, nevysvětlené zdražení a nezvážení alternativ, hodnotí NKÚ opravy D1

Modernizace D1 se podle NKÚ protáhla a prodražila (zdroj: ČT24)

Za minimálně dvouleté zpoždění modernizace dálnice D1 mohou nedostatky při přípravě projektu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) také vybralo variantu opravy bez toho, aniž by ji předtím porovnalo s jinými možnostmi. Během tří let navíc stouply průměrné náklady na jeden kilometr o víc než 70 procent. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. ŘSD tvrdí, že postupovalo správně.

„19 z 21 staveb nabralo zpoždění kvůli nedostatkům v přípravě. Na zpoždění se podepsal například nedostatečný geotechnický průzkum. Ten byl důvodem, proč se navýšila výsledná cena čtyř staveb celkem o téměř 130 milionů korun, a u dvou z nich byl příčinou ročního zpoždění,“ uvedli kontroloři.

Modernizace dálnice D1 (stav k 12/2016)
Zdroj: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2005 začalo připravovat variantu rozšíření dálnice na šest jízdních pruhů, kterou v roce 2009 změnilo na rozšíření dálnice v obou směrech o 75 centimetrů s tím, že budou zachovány čtyři jízdní pruhy. Podle kontrolorů ale ŘSD nedoložilo, proč ke změně přistoupilo a jestli jde o nejefektivnější řešení.

Až v roce 2012, kdy už bylo vyprojektováno prvních pět úseků, nechalo ŘSD zpracovat studii ekonomické efektivnosti zvolené varianty. Ta ale posuzovala jen zvolenou variantu, srovnání s ostatními možnostmi chybělo. Srovnání více variant modernizace nechalo zpracovat až v roce 2013, kdy už probíhaly práce na čtyřech úsecích.

Dokumentace kvůli změnám musela dvakrát aktualizovat, stát za to zaplatil 12 milionů korun. „Kvůli neujasněným technickým otázkám se u dalších pěti staveb protáhlo zpracování projektových dokumentací až o 19 měsíců,“ dodává mluvčí NKÚ Olga Málková.

Proč byly první úseky levnější?

Kontroloři se také pozastavili nad tím, proč byly první čtyři opravované úseky D1 podstatně levnější než ty následující. Vysoutěžené ceny byly v roce 2013 až o třetinu nižší, než projektanti očekávali.

U dalších pěti úseků, které se začaly modernizovat v letech 2015 a 2016, však vzrostly průměrné náklady na jeden kilometr oproti prvním úsekům o tři čtvrtiny – ze 74 na 128 milionů korun. Přitom podle projektu měly být vyšší jen o čtvrtinu. ŘSD podle kontroly nezjišťovalo, proč tak velké rozdíly mezi očekávanou a výslednou cenou vznikly.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla  vývoj ceny vyplýval ze situace na trhu. „První úseky modernizace se soutěžily při vrcholící stavební krizi v ČR, tudíž firmy v mimořádném zájmu o získání zakázky šly až na samou mez ekonomičnosti při stanovení nabídky. Při dalších soutěžích už byla situace na trhu jiná,“ uvedl Rýdl.

Také nelze podle něj porovnávat ceny oprav jednotlivých úseků D1. „Vždy rozhoduje reliéf krajiny, geoprostředí uložení stavby, charakter terénu a v případě modernizace dálnice i aktuální stav rekonstruovaného úseku,“ řekl mluvčí ŘSD.

  • Mirošovice – Hvězdonice (21.–29. km)
  • Ostředek – Šternov (34.–41. km)
  • Hořice – Koberovice (75.–81. km)
  • Humpolec – Větrný Jeníkov (90.–104. km)
  • Velké Meziříčí východ – Lhotka (146.–153. km)
  • Psáře – Soutice (49.–56. km)
  • Jihlava – Velký Beranov (112.–119. km)
  • Měřín – Velké Meziříčí západ (134.–141. km)
  • Velká Bíteš – Devět křížů (162.–168. km)
  • Zdroj: ŘSD, stav k 12/2016

V provozu je celkem šest kompletně opravených úseků dálnice D1. Práce budou od jara pokračovat na čtyřech místech a na dalších až pěti úsecích by dělníci mohli začít. 

Modernizace 21 úseků dálnice měla být původně dokončena v roce 2018, v současnosti se počítá s rokem 2020. Výjimkou je most Šmejkalka nedaleko Mirošovic, který má být hotový v roce 2022. V době kontroly na konci června roku 2016 stát zaplatil za stavby zatím 3,5 miliardy korun, celková cena má dosáhnout 20,5 miliardy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští lékaři loni vyměnili nejvíc orgánů od zahájení transplantací

Lékaři v Česku loni transplantovali pacientům 952 orgánů, což je nejvíc od prvního voperování orgánu od dárce v roce 1961. Dosud byl rekordním rok 2018. Meziročně jde o nárůst zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Koordinačního střediska transplantací. Rekordní byl počet dárců orgánů i operovaných srdcí, plic a ledvin. Naopak nejméně od roku 2011 bylo na konci roku čekajících na transplantaci, na čekací listině je zapsáno 923 osob.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slučování krajů není podle Holiše řešení, Grolich zdůrazňuje spravedlivé financování

Před 25 lety vzniklo v Česku čtrnáct krajů, už tehdy se však objevovaly hlasy, že některé regiony vznikly uměle, jsou různě velké a že by se dal jejich počet snížit a tím ušetřit. Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v Událostech, komentářích uvedl, že slučování krajů není správné řešení, spíše je potřeba se zaměřit na konkrétní problémy regionů. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) by byl zásah do systému, který se osvědčil, pouze politickým krokem.
před 2 hhodinami

Pokud někdo kandiduje v trojkoalici, nemá mít tři kluby, míní Havlíček

Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) si myslí, že tento rok, v němž se blíží podzimní sněmovní volby, už neprojdou úplně nové zákony. „Bude muset projít další fáze změn v oblasti energetiky, abychom byli schopni rychleji přecházet k plynovým zdrojům,“ myslí si. Podle něj totiž nelze odstraňovat uhelné zdroje, pokud za ně nemáme náhradu. „Myslím, že si to začíná uvědomovat už i vláda,“ sdělil v pátečním Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Stát chce motivovat obce k vypisování architektonických soutěží

Ministerstvo pro místní rozvoj chce podpořit obce ve vyhlašování architektonických soutěží. Zatím jich radnice ročně vypíšou jen několik desítek. Podle ředitelky Svazu měst a obcí České republiky Radky Vladykové je problémem zdlouhavost procesu. O dotaci resortu ale obce zájem mají. Pokaždé je vyčerpaná velmi rychle. S architektonickými soutěžemi mají zkušenosti třeba v Máslovicích nebo v Jeseníku.
před 8 hhodinami

Policisté vynášeli informace a zneužívali pravomoci, dostali podmínky

Za vynášení informací od policie a ovlivňování řízení rozdal soud šesti lidem podmíněné tresty. Osm let po rozsáhlém zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Rozdal tresty za vynášení informací, nátlak na vdovu po zesnulém Rusovi nebo nezákonné úpravy pasu. Česká televize má část rozsudku odvolacího soudu a rozsudek soudu prvního stupně k dispozici.
před 8 hhodinami

Zahradní chatka za patnáct, luxusní byt za sto tisíc. Nájemné zdražilo

Nájemní bydlení zdražilo. Podle prvních odhadů cena za metr čtvereční vzrostla průměrně o sedmnáct procent. Nejvíce za nájem zaplatí lidé v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji.
před 9 hhodinami

Problémů si často všimnou jako první. Školy mají větší zájem o sociální pedagogy

Školy jeví čím dál větší zájem o sociální pedagogy – tedy odborníky, kteří pomáhají včas rozpoznat ohrožené děti. Třeba žáky z rodin, které se z jakéhokoli důvodu ocitly ve složité situaci. Pozici považuje za potřebnou i ministerstvo.
před 9 hhodinami

Dětí se v Česku rodí málo. A přibývá lidí, kteří je nechtějí mít vůbec

V Česku se rodí rekordně málo dětí. Od založení rodiny lidi odrazují vysoké ceny bydlení, jeho nedostupnost i nedostatek míst v mateřských školách. Klesá také průměrný počet dětí na ženu – statistika ukazuje, že v roce 1920 měly ženy v průměru skoro tři děti, nyní se toto číslo pohybuje pod hodnotou 1,5. Přibývá ale také mužů a žen, kteří děti nechtějí mít vůbec.
před 18 hhodinami
Načítání...