Soud: Vězeňská služba má možnosti řešit Janouškův zdravotní stav

Brno - Krajský soud v Brně zamítl žádost lobbisty Romana Janouška na přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů s odůvodněním, že vězeňská služba má možnost jeho zdravotní stav vyřešit, řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová. Janoušek tak zůstane ve vězení. Janoušek si stěžoval na komplikace po úrazu hlavy. Podle lékařů mu ale za mřížemi nehrozí větší zdravotní problémy než na svobodě. Janouškův advokát Vít Široký proti rozhodnutí podá stížnost. Podnikatel si v Brně odpykává trest 4,5 roku za to, že v březnu 2012 v opilosti srazil ženu a ujel.

Lobbista loni v listopadu nastoupil do věznice v Brně, aby si odpykal trest čtyři a půl roku za to, že v opilosti srazil autem ženu a vážně ji zranil. Soud o Janouškově žádosti rozhodl 6. února v neveřejném zasedání, ale informaci nemohl podle mluvčí zveřejnit před tím, než bylo rozhodnutí doručeno účastníkům řízení. „Soud ze závěru nemocniční lékařské komise vězeňské služby došel k tomu, že vězeňská služba má dostatečné možnosti pro řešení zdravotního stavu odsouzeného,“ uvedla Smutná Polachová. Proto nebyla splněná formální podmínka pro přerušení výkonu trestu.

  • „Totožnou žádost, která se týkala odkladu a o které nebylo rozhodnuto, než klient nastoupil, jsem pouze přeměnil na žádost o přerušení výkonu trestu, protože klient už výkon trestu nastoupil,“ řekl dříve České televizi Janouškův advokát Vít Široký.

Proti usnesení lze podat do tří dnů stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Janouškův advokát Vít Široký deníku Právo řekl, že stížnost podá. Široký už dříve uváděl, že jeho klient má problémy po operaci hlavy. Kvůli tomu už loni žádal o odklad nástupu do vězení.

Nahrávám video
Soud: Vězeňská služba má možnosti řešit Janouškův zdravotní stav
Zdroj: ČT24

Pokud by měl odsouzený těžkou nemoc, lze výkon trestu na potřebnou dobu přerušit. „V obecné rovině lze ale říct, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je vězeň v podstatě v ohrožení života,“ řekla již dříve mluvčí bohunické věznice Dana Krejčířová. Právě v této věznici Janoušek je. „Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, a proto se nemůžeme nijak vyjádřit,“ řekla dnes Krejčířová.

Janoušek podle obžaloby 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici narazil svým porsche do volva, které řídila jedenapadesátiletá žena. Kolizi neřešil, a když ho rozčilená řidička na následující křižovatce doběhla a postavila se mu před kapotu, srazil ji a ujel. Krátce poté mu policisté v dechu naměřili přes dvě promile alkoholu. Žena se zhruba měsíc a půl léčila v nemocnici s otokem mozku a zlomenými žebry.

Městský soud ho poslal do vězení na tři roky, odvolací instance mu ale trest zpřísnila. Za těžké ublížení na zdraví dostal čtyři a půl roku vězení. Trest i přes údajné zdravotní obtíže nastoupil v polovině listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Registr zahraničních vazeb není šikana, řekl Vondráček. Richterová mluví o klacku na nepohodlné

Poslanci vládní koalice připravují návrh zákona, dle kterého by se měly organizace se zahraničními vazbami povinně registrovat. Návrh zákona budí kontroverze. Opozice se plánuje obrátit na Ústavní soud, pokud zákon bude implementován. Debaty v Událostech, komentářích se zúčastnili místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Podle Vondráčka se nejedná o šikanu občanů, avšak přiznává, že první verze zákona je napsaná příliš vágně. Richterová oponovala, že účelem zákona je mít „klacek na nepohodlné“. Diskuzi moderoval Daniel Takáč.
před 58 mminutami

UHN1JEDU nebo PIV0TEKA. Značek na přání výrazně přibylo

Obce loni vydaly rekordních téměř sedm tisíc registračních značek na přání. Podle dat ministerstva dopravy je to o tisíc více než v roce 2024. Za deset let, kdy řidiči mají možnost o značku na přání požádat, se jich do provozu dostalo zhruba 46 tisíc. Na silnicích tak jezdí vozidla například se značkou CHC1KAFE nebo MAMHLAD1.
před 1 hhodinou

VideoKlíšťata jsou velmi aktivní, experti nabádají k očkování

Konec zimy ve znamení slunečných a teplých dnů probudil klíšťata. Podle parazitologů jsou aktivní od konce února. Ve městech jsou přitom infekční častěji než v přírodě. Lymské boreliózy je letos už 916 případů – oproti loňsku trojnásobek. Experti radí nechat se očkovat proti encefalitidě, u boreliózy vakcína neexistuje. Klíčové je proto klíště odhalit co nejdřív a bezpečně ho odstranit.
před 1 hhodinou

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 2 hhodinami

Sociálním službám dle asociace chybí až dvě miliardy, resort pošle méně

Na provoz domovů pro seniory a dalších podobných zařízení chybí v rozpočtu až dvě miliardy korun. Sumu vyčíslila Asociace poskytovatelů sociálních služeb s tím, že bez doplnění peněz hrozí v krajním případě výpovědi pečovatelkám nebo krácení jejich odměn. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) slibuje, že teď do systému pošle miliardu a čtyři sta milionů.
před 3 hhodinami

VideoNávrh chce „povýšit“ odmítnutí testu na alkohol a drogy na trestný čin

Poslanec ANO Martin Kolovratník chce prosadit zpřísnění postihu řidičů, kteří se odmítnou podvolit testu na alkohol a další návykové látky. Chce, aby dotyční nebyli posuzovaní za přestupek, ale trestný čin. Podporu má i u řady dopravních expertů – policejní data totiž ukazují, že ročně odmítne „dýchnout“ až sedm tisíc řidičů. Za to jim nyní hrozí pokuta 25 až 75 tisíc korun, šest trestných bodů a zákaz řízení až na tři roky. Opilí nebo zdrogovaní řidiči zaviní ročně skoro pět tisíc nehod, vloni kvůli nim zemřelo sedmdesát lidí.
před 13 hhodinami

Advokátní komora podala kvůli bitcoinům kárnou žalobu na advokáta Titze

Česká advokátní komora (ČAK) podala kárnou žalobu na brněnského advokáta Kárima Titze v souvislosti s jeho působením v takzvané bitcoinové kauze. Titz zastupuje dříve odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského, který loni věnoval resortu spravedlnosti bitcoiny v miliardové hodnotě. Advokát dle ČAK neprovedl důslednou kontrolu původu bitcoinů, sdělila ČT mluvčí komory Iva Chaloupková. Po kritice za přijetí daru rezignoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (dříve ODS). Vyjádření Titze ČTK shání. Seznam Zprávy uvedly, že Titz začal převádět nemovitosti na svou ženu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
před 18 hhodinami
Načítání...