Sobotka řešil s Jourovou čerpání dotací, dostal i hrnec knedlíků

Praha – Premiér navštívil už desátý resort své vlády. S ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou (ANO) probíral hlavně čerpání pěnez z evropských fondů. Roli ministerstva označil v tomto ohledu za naprosto klíčovou. Už v září a v říjnu by vláda měla začít vyjednávat o schválení nových operačních programů. S Jourovou se také shodl, že největší problém je dotahování skluzu v čerpání po minulých vládách. O nástupci Jourové řeč na dnešní schůzce nebyla. Sobotka pouze řekl, že jméno očekává od šéfa ANO Andreje Babiše. Jourová už dříve uvedla, že by místo sebe ráda viděla náměstkyni Kláru Dostálovou. Ta dnes na brífinku oznámila, že by nabídku přijala. Oficiálně ji ale zatím nikdo neoslovil.

Nahrávám video
Bohuslav Sobotka dostal od Věry Jourové hrnec bosáků
Zdroj: ČT24

Role ministerstva pro místní rozvoj je podle premiéra z hlediska koordinace čerpání evropských prostředků klíčová. Dodal, že žádné jiné ministerstvo nyní nemá k dispozici kapacitu, která by tuto roli mohla plnit. Jourové proto poděkoval, že se problematiky fondů ujala velmi aktivně. „Jsem rád, že jsme se na začátku formování koalice dohodli, že opouštíme koncept minulých vlád, které měly tendenci toto ministerstvo zrušit, rozpustit nebo okleštit,“ uvedl.

Premiér v této souvislosti zdůraznil, že největší problém je dotahování skluzu po minulých vládách: „Byli jsme postaveni do situace, kdy se na poslední chvíli snažíme zachránit každou korunu z uplynulé minulé finanční perspektivy. Škody se nepodaří zcela eliminovat, ale děláme maximum.“ Podle Jourové zůstalo za rok 2013 v bruselské pokladně asi deset miliard. Ministryně doufá, že se tato částka ještě podaří snížit alespoň o necelou miliardu.  

Sobotka: Ministerstvo pro místní rozvoj má tah na branku  

Vláda i ministerstvo proto podle Sobotky musí zajistit, aby při rozjezdu čerpání peněz v letošním a příštím roce nebylo hned od začátku nabrané zpoždění, jako tomu bylo v minulosti. Už v září a v říjnu by měl kabinet začít vyjednávat o schválení nových operačních programů. První výzvy by měly začít běžet hned po Novém roce.  

Sobotka řešil s Jourovou i otázku investic v oblasti sociálního bydlení. I zde vidí prostor pro využití prostředků z EU. Podle Jourové je v programu asi 16 miliard korun z EU: „Měli bychom k nim přidat i české peníze a otevřít velmi variabilní a praktický nástroj pro obce. Ty by si samy vybraly podporu na věci, které potřebují.“

Změna v čele resortu je podle Sobotky záležitost na několik příštích měsíců 

O tom, kdo Jourovou ve funkci nahradí, až odejde do Bruselu, premiér s ministryní na dnešní schůzce nemluvil. Uvedl pouze, že očekává, že mu jméno předloží předseda ANO Andrej Babiš. Změna ve vedení je pak podle Sobotky záležitostí spíš několika příštích měsíců než týdnů. Jourová už dříve řekla, že by místo sebe ráda viděla svou náměstkyni Kláru Dostálovou. Ta dnes na brífinku uvedla, že by nabídku přijala. Oficiálně ji ale zatím nikdo neoslovil. „Zatím jsem nabídku na jednání v hnutí ANO nedostala. Ráda bych nicméně pana předsedu přesvědčila o svých odborných dovednostech – nejsem politik, jsem odborník,“ vzkázala Dostálová.

Na závěr brífinku dostal premiér od Jourové kuchařku bramborových receptů, kterou napsala její maminka. Jeden ze 40 receptů Jourová dokonce premiérovi uvařila. Sobotka si tak z ministerstva s úměvem odnesl i hrnec domácích bosáků.   

Sobotkovy ministerské inspekce

  • Kultura: Premiér slíbil více peněz na opravy památek i na platy zaměstnanců. Šéfa resortu Daniela Hermana (KDU-ČSL) ocenil především za zavedení investičních pobídek pro filmaře.
  • Doprava: Ministr Antonín Prachař (ANO) dostal od Sobotky pochvalu za správné nastavení strategických priorit s ohledem na program vlády. Probírala se dostavba D11 a odstranění sesuvu na D8.
  • Školství: Ministerstvo školství dostalo za úkol připravit reformu základního i středního školství s ohledem na trh práce. Sobotka také ocenil energii a nasazení, se kterými se ministr Marcel Chládek (ČSSD) úřadu ujal.
  • Průmysl: Šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD) Sobotka pochválil za aktivitu při jednání se zahraničními investory. Oba politici se shodli i na podpoře podnikání a dalším rozvoji jaderné energetiky.
  • Lidská práva: Při premiérově setkání s ministrem pro lidská práva a šéfem legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD) se bilancoval hlavně stav služebního zákona či názory na obecné referendum. Kladné body si Dienstbier vysloužil za boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
  • Zahraničí: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dostal pochvalu za vytvoření lepšího obrazu ČR a její lepší srozumitelnosti za hranicemi. Podle premiéra se mu podařilo rozhýbat standardní jmenování velvyslanců nebo komunikaci s prezidentem a ministerstvy. 
  • Zemědelství: Premiér ocenil schválení novely zákona o potravinách a dotažení novely o spotřební dani. Šéfa resortu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) požádal, aby Státní pozemkový úřad pečlivě přezkoumával všechny žádosti církví o vydání majetku.
  • Zdravotnictví: Ministr Svatopluk Němeček v očích premiéra začal rychle plnit vládní sliby, například navýšení plateb za státní pojištěnce nebo plánované zrušení regulačních poplatků.
  • Spravedlnost: Na inspekční návštěvě ministryně Heleny Válkové (ANO) dostal premiér příslib, že všechny tři prioritní novely, tedy občanský zákoník, insolvenční zákon a exekuční řád, vláda dostane během tohoto roku. Válková také dostala pochvalu za poctivou přípravu zákonů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slabší íránský režim bude určitě lepší než silnější, říká Macinka

„Nejsem si jistý, zda má Česká republika nějaké kapacity, aby pomohla vojensky,“ komentoval ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka tuzemskou pozici vůči válce na Blízkém východě a íránské blokádě Hormuzského průlivu. Roli Česka vidí v diplomacii. O možnostech zapojení Evropy do konfliktu, budoucnosti Íránu či růstu cen pohonných hmot mluvil v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem.
před 2 hhodinami

Na summit NATO chce jet premiér, prezident ke změně zvyklostí nevidí důvod

Premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi sdělil, že na summit NATO, který se koná od 7. do 8. července v turecké Ankaře, chce zamířit společně s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé). Prezident Petr Pavel by tak na summit neletěl. Zástupci opozice Babišův záměr kritizují. Otazníky ohledně účasti na letošním summitu Severoatlantické aliance vyvstaly na přelomu ledna a února po sporu šéfa diplomacie s hlavou státu, kdy Macinka zmínil, že by Česko neměl reprezentovat Pavel.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoSpolupráci s výrobcem letounů F-35 uzavřela poslední z jedenácti českých firem

Dohodu o průmyslové spolupráci na pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu podepsal ve středu s firmou Lockheed Martin poslední z jedenácti českých subjektů, společnost Ray Service. Její vedení to považuje za „skok kupředu", znamená to pro ni investice do nových kapacit. Další firma, PBS Group, se na vylepšení stíhačky podílí už druhým rokem. Na začátku přitom bylo její důsledné prověření výrobcem. O nákupu stíhaček rozhodla před třemi lety minulá vláda, výcvik prvních českých pilotů má začít v roce 2029. Plná bojeschopnost je nyní plánována na rok 2035. Pořízení letounů a úpravy infrastruktury mají vyjít na 150 miliard korun.
před 4 hhodinami

Pavel: Zákon o zahraničních vazbách by byl jedním z kroků k omezení demokracie

Prezident Petr Pavel míní, že zákon o registraci neziskových organizací spolupracujících se zahraničními partnery by byl jedním z významných kroků k omezení demokracie v zemi. Znění zákona a jeho dopadům se chce proto detailně věnovat.
před 4 hhodinami

Víc než polovina kojenců tráví čas u mobilu nebo televize, vyplývá z průzkumu

Celkem padesát pět procent dětí mladších než dvanáct měsíců pravidelně tráví čas u mobilu, tabletu či televize. Více než hodinu denně tato zařízení sleduje čtyřicet jedna procent batolat od jednoho do dvou let. Mezi předškoláky je to šedesát osm procent dětí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který představil spolek Zvedni hlavu a Nadace O2. Podle předsedkyně Asociace klinických logopedů Barbory Richtrové jsou čísla výrazně vyšší, než jaká jsou v tomto ohledu doporučení odborníků.
před 7 hhodinami

Celníci zabavili ketamin za čtvrt miliardy korun

Celníci rozkryli mezinárodní skupinu, která ve velkém pašovala drogy přes zasilatelské společnosti nebo ukryté v kosmetických a jiných produktech. Zabavili mimo jiné rekordní zásilku 115 kilogramů ketaminu, která směřovala do Kanady. Koncová cena drogy na kanadském trhu by byla zhruba 250 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...