Sobotka: Nejednotnost může ČSSD poslat do propadliště dějin

Praha - Pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými Zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin, varoval šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka ve svém dnešním projevu na jednání ÚVV ČSSD. Právě nejednotnost strany a také žaloby členů ČSSD na kandidátky jsou hlavní příčinou slabšího volebního výsledku, zopakoval a zároveň vyzval k větší demokratizaci strany. V poslední řadě také připomněl, že sociání demokracie nemá podle něj být strojem na získávání funkcí.

Vnitřní nejednotnost byla předznamenána už na srpnovém zasedání ÚVV, kde se hlasovalo, zda má být Sobotka kandidátem na premiéra, uvedl ve vysílání ČT24 předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Kaucký.

Původně plánovaná demonstrace na jeho podporu se změnila v happening. Část transparentů podporovala předsedu, část zase kritizovala jeho oponenty, kteří hned po volbách jeli za prezidentem a pak to tajili. 

Bohuslav Sobotka před jednáním ÚVV
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Hašek nevystoupil a Tejc už nebude kandidovat na šéfa klubu

Před delegáty ÚVV dnes nevystoupil Michal Hašek, který v pátek rezignoval na post statutárního místopředsedy strany. Vše už prý objasnil a straníkům také poslal dopis, ve kterém své kroky vysvětlil. Právě Hašek byl podle Sobotky jedním ze strůjců „lánského puče“. Jeroným Tejc, který rovněž v pátek opustil post šéfa poslaneckého klubu, dnes oznámil, že se již nebude o funkci znovu ucházet. Poslanci si nové vedení klubu zvolí 19. listopadu.

Rozhodnutí Jeronýma Tejce je podle šéfa Senátu Milana Štěcha logické, ale přišlo pozdě. „Přišlo až poté, co se prokázalo, že nemluvil pravdu o lánské schůzce. Kdyby řekl celou pravdu, tak se domnívám, že by nebyl zvolen předsedou klubu,“ komentoval Štěch situaci ve vysílání ČT24 .

Předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Kaucký: „Je to poučení pro celou ČSSD, pokud už jsou ambice některých představitelů jakékoliv, tak se mají řešit na úrovni jednotlivých konferencí, na úrovni sjezdu…ale ne je proboha řešit v situaci, kdy strana musí být jednotná a musí vystupovat jednotně i vůči voličům.“

Předseda Senátu Milan Štěch: „Protagonisté lánského puče se teď mohou stáhnout do pozadí a čekat na první chyby Bohuslava Sobotky a vedení strany, to je docela možné – já jsem o tom hovořil i v dnešním vystoupení, ale rád bych se mýlil. Oni totiž pravdivě nepojmenovali příčinu, proč odcházejí – to, jak se chovali a hráli si na paralelní vedení ČSSD. Oni říkají, že odešli kvůli nepříliš dobrému výsledku ve volbách.“

Větší váha hlasu členské základy by se podle Sobotky měla projevit již na mimořádném únorovém sjezdu strany, kterého by se mělo zúčastnit téměř 1200 delegátů, tedy více než dvakrát tolik, než bylo dosud obvyklé.

Sobotka také uvedl, že zadal analýzu příčin neuspokojivého výsledku voleb, v nichž ČSSD získala 20,5 procenta hlasů. Měla by být hotova do prosincového zasedání ÚVV. Podle Sobotky je potřeba, aby se vedení strany přihlásilo k výsledku voleb, který považuje za zklamání. On tak prý plně činí, a považuje proto za nutné svolat sjezd, kde dá vedení strany své funkce k dispozici. Do „supervolebního“ roku 2014 musí podle Sobotky jít ČSSD s vedením, které bude mít obnovený mandát.

Sobotka se rovněž věnoval ostrému souboji uvnitř ČSSD v posledních dvou týdnech. „Připravený mocenský převrat“, jak Sobotka označuje povolební výzvu předsednictva, aby rezignoval, podle něj stranu zesměšnil a znedůvěryhodnil. Odehrál by se prý za jakéhokoliv volebního výsledku.

Ze Sobotkova projevu:

  • O situaci ve straně: „Buď se sjednotíme a uděláme si ve straně pořádek, nebo se ČSSD stane SPOZem 2 a za dva tři roky skončí v propadlišti dějin.“
  • O aktérech Lánské schůzky: „Je to velká politická nezralost těch, kteří to připravili. Nejsme na dětském pískovišti, jde o osud ČSSD, o osud strany, o osud České republiky.“
  • Co čeká stranu dál: „Jsou před námi dvě cesty - konsolidace a vyjednání úspěšné vlády, která prosadí hlavní programové cíle ČSSD, nebo pokračování ve vnitrostranických hádkách.“
Michal Hašek a Bohuslav Sobotka
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: 

  • „Nevím, proč bych měl odstupovat. K rezignaci mě nikdo nevyzýval, žádného spiknutí jsem se neúčastnil. Skutečný důvod, proč rezignoval Jeroným Tejc a Michal Hašek, je ten, že se báli, že by je dnes v tom tajném hlasování ústřední výkonný výbor odvolal. A všichni víme proč. Nejen Lány, tady se dlouhodobě připravovalo spiknutí na předsedu. A my bychom měli dnes tuto etapu ukončit. Protože zneužili svých vysokých funkcí, měli by odejít. Mě se tenhle příběh netýká“
  • „Máme úkol s tím výsledkem, který máme: Pracovat. Je to pořád milion voličů, ti po nás něco chtějí. A první úkol je začít se snažit, abychom udělali to, co jsme slíbili. Kdyby všichni z vedení teď odešli jenom proto, že výsledek nebyl dobrý, tak si myslím, že bychom voliče nepotěšili. Není možné, abychom to všichni poskládali a utekli, to bychom byli zbabělci.“
  • „Kdyby se stalo, že ČSSD nebude schopna sestavit koaliční vládu, to by byl teprve definitivní neúspěch. Bylo by zřejmé, že vedení nezvládá situaci. Já budu hlasovat pro mimořádný sjezd v situaci, že nezvládneme sestavit vládu způsobem, který bude důstojný sociální demokracie.“

Senátor Jiří Dienstbier:

  • „Samozřejmě každý si přál lepší výsledek, na druhou stranu pořád je to vítězství. Pořád to dává šanci na sestavení vlády s alespoň podstatnou částí našeho programu. Pokud bychom této příležitosti nevyužili, bylo by to naše selhání, protože je potřeba, aby tady vznikla stabilní vláda.“
  • „Vidím rozdíl mezi Milanem Chovancem a trojicí hlavních organizátorů. Nešlo jen o lánskou schůzku a o to, co se dělo další den na předsednictvu, ale o dlouhodobou snahu odstavit Bohuslava Sobotku. Ta první viditelná kauza se odehrála na minulém jednání ústředního výboru, kdy se v tajné volbě pokusili Sobotku sestřelit jako kandidáta na premiéra. Tam byl jeden ze základních problémů naší kampaně, kdy jsme oprávněně byli vykreslováni jako nejednotní.“ 
  • „Myslím, že by bylo lepší, kdyby se mimořádný sjezd konal. Podaří-li se nám vyjednat vládu, bude to zcela jistě kompromis ze všech stran, i z naší. Nebudeme schopni do vládního programu prosadit sto procent našeho programu a členové by se k tomu měli vyjádřit. Mimo jiné i proto, aby to nikdo následně nezpochybňoval, aby si nehrál na jakéhosi mesiáše a hlavního obhájce čistoty našeho programu.“

Vladimír Špidla, bývalý předseda strany: 

  • „Sociální demokracie získala hubené, avšak přesto vítězství. V zásadě se dá říci, že bez nás se stabilní vláda sestaví velmi těžko. To se nedá označit za neúspěch.“ 
  • „Pojem puč je samozřejmě mediální zkratka. Ale co je puč? Je to metoda, kdy se neústavními prostředky snažíte změnit mocenské poměry. A to, co se stalo na předsednictvu, nebylo v souladu se stanovami.“ 
  • „Ukázalo se, že sociální demokracie je velmi živý organismus, který není manipulovaný. Přišlo 1 500 dopisů na podporu Sobotkovi a asi dvanáct nebo patnáct proti. Ze stranických řad přišlo 150 dopisů proti sedmnácti a více než sto podpůrných usnesení základních organizací. Strana se velmi oživila a řekl bych, že v tomto směru to byla vlastně i šťastná událost.“ 

O osobní odpovědnosti hovořil také další řečník - místopředseda strany Milan Chovanec, který byl volebním manažerem. Po něm vystoupil další místopředseda Lubomír Zaorálek.

Sobotka před jednáním popřel spekulace v médiích ohledně rozdělování ministerstev. Nejprve se podle něj bude jednat o programových shodách a až poté o případných odbornících jednotlivých stran případné koalice pro resorty.

Priority ČSSD pro nadcházející vládní vyjednávání

  • prosazení majetkových přiznání
  • zrušení poplatků ve zdravotnictví
  • snížení daně z přidané hodnoty u léků a u knih
  • zachování systému daňové progrese a opatření proti daňovým únikům

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 37 mminutami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 1 hhodinou

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 1 hhodinou

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 1 hhodinou

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 10 hhodinami
Načítání...