Sobotka: Fialova slova o připravenosti ODS vládnout mě vyděsila

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že ho vyděsilo, když předseda ODS Petr Fiala ve svém projevu na kongresu strany prohlásil, že ODS je připravena opět vládnout. Vláda ODS byla podle Sobotky katastrofou a strana dodnes nepochopila, jak moc České republice uškodila. Podobně se vyjádřil i místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). Program „Antibabiš“ podle něj ODS k vítězství ve volbách stačit nebude. Fiala na kongresu potvrdil svou předsednickou funkci, ve volbě neměl protikandidáta.

„Pan Fiala mě trošku vyděsil úvodním vystoupením a pravděpodobně vyděsil i hodně lidí v České republice, protože prohlásil, že ODS je opět připravena vládnout,“ reagoval na Fialův projev sociálnědemokratický předseda vlády. „Když ODS vládla naposledy, tak to skončilo velkou katastrofou,“ tvrdil premiér.

ODS tvořila koaliční vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými, které se rozpadly a v koalici zůstala nová strana LIDEM.

V současné vládě jsme strávili velkou část posledních let tím, že se snažíme uklidit nepořádek, který tu po vládě ODS a TOP 09 zůstal.
Bohuslav Sobotka

Podle premiéra by občanští demokraté měli zpytovat svědomí a přemýšlet o tom, jaké koalice způsobila škody. „Rozhodně si nemyslím, že tato strana je připravena převzít odpovědnost, protože ještě nebyla schopna pochopit, co se stalo,“ řekl Sobotka.

Babiš: ODS věnovala naši zemi kmotrům

„Pokud se chce ODS vrátit zpátky do vlády, možná by měla nějakou šanci, ale musela by se umět podívat pravdě do očí,“ myslí si i Babiš. Podle něj zatím nedokázala přiznat ani to, že „věnovala naši zemi do rukou kmotrů a vzala peníze těm nejpotřebnějším“. Nedokázala se také nikdy omluvit za to, co státu způsobily vlády Václava Klause, Mirka Topolánka a Petra Nečase, dodal.

Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM zavedla řadu úsporných opatření, která byla podle kritiků zejména v sociální oblasti necitlivě nastavená. Současná vláda některá z nich zrušila. Podle Fialy se současný kabinet snaží české občany omezovat. Vláda podle něj také pokřivuje trh, znesnadňuje život drobným podnikatelům a projídá budoucnost Česka.

Fiala: Dobré úmysly vlády dláždí cestu do socialistického pekla (zdroj: ČT24)