Sněmovna rozhoduje o protiteroristické novele, míří na rekruty i verbíře

Poslanecká sněmovna na aktuální schůzi projednává protiteroristickou legislativu z dílny ministerstva spravedlnosti. Do českého práva chce zavést nové trestné činy: financování i podporu a propagaci terorismu. Dopadnout má na rekruty i na osoby, které je pro teroristické aktivity naverbovaly.  Výše trestů dosahuje až patnácti let.

České právo dosud v souvislosti s terorismem pracovalo s kategorií teroristického útoku. Novela trestního zákoníku, kterou sněmovně předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ale postup proti útočníkům precizuje a zaměřuje se i na přísnější postih podpory terorismu, tak jak to po Česku žádaly mezinárodní organizace. Do tuzemské legislativy proto přibývají nové trestné činy:

Financování terorismu: Právo se s ním dosud muselo vypořádávat prostřednictvím trestného činu teroristického útoku, nově ale stojí trestný čin financování terorismu samostatně a vztahuje se nejen na peněžní, ale i na materiální podporu (například v podobě dodávek zbraní). Trestem má být propadnutí majetku a také tři až dvanáct let vězení. Čas strávený za mřížemi se může ještě o tři roky prodloužit, pokud pachatel nejednal sám, ale byl součástí celé podpůrné chobotnice.

Podpora a propagace terorismu: Zmíněný trestný čin se vztahuje na každého, kdo veřejně schvaluje teroristický čin, podněcuje k němu nebo vychvaluje jeho pachatele. Novela v tomto případě počítá s trestem dvou až deseti let za mřížemi. Až patnáctileté vězení pak hrozí každému, kdo by terorismus podporoval v médiích (vč. internetu) nebo jejich prostřednictvím hrozil útokem.

Stejný paragraf a současně i tří- až dvanáctiletý žalář se vztahuje také na lidi, kteří teroristy verbovali, cvičili je nebo jim radili s tím, jak teroristický čin spáchat, například jak vyrobit výbušninu.

Tentýž trest by pak měl postihnout i ty Čechy (a v případě přejezdu přes Česko i cizince), kteří míří spáchat útok do zahraničí nebo se v cizině chtějí připojit k některé z teroristických organizací. V praxi by tak šel tento trestný čin vztáhnout například na evropské rekruty Islámského státu, podaří-li se je v Česku zadržet.

Účast na teroristické skupině: České právo dosud samostatnou úpravu pro buňky teroristů nemělo a pracovalo s nimi jako s organizovanou zločineckou skupinou. Vedle ní ale nově přibývá skupina teroristická; podle novelizace má ve srovnání se skupinou zločinců trvalejší charakter a především se řídí plánem na spáchání teroristického činu nebo na rozpoutání teroru.

Za členství v teroristické skupině má hrozit tří- až dvanáctileté vězení; její zakladatelé nebo její vůdci mohou jít do vězení až na patnáct let. Výjimka se pochopitelně týká policistů nebo agentů, kteří buňku infiltrovali s cílem zhatit její plány.

Reportáž: Protiteroristické zákony ve sněmovně (zdroj: ČT24)

Robert Pelikán doufá, že by novela mohla projít parlamentem zrychleným způsobem, a to právě kvůli požadavkům zahraničí. V případě sněmovních okolků podle ministerstva hrozí, že Finanční akční výbor (mezivládní organizace ovlivňující standardy v postizích financování terorismu) vyzve celkem 190 členských a přidružených států, aby posuzovaly finanční styky s Českem jako rizikové.

Na teroristy cvičí i policie

S možným ohrožením kalkuluje i policie, která je už od březnových teroristických útoků na letišti v Bruselu ve zvýšené pohotovosti, byť bezprostřední nebezpečí teroristického útoku v Česku podle tajných služeb nehrozí. „Podle posouzení společné zpravodajské skupiny stále vychází první stupeň. Stále sledují všechny indikace, zda by mělo dojít ke změně a zatím tomu tak není,“ potvrdil první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Policisté přesto už v letošním roce absolvovali 60 protiteroristických cvičení a dalších 50 je ještě čeká, včetně soustředění se slovenskými, rakouskými a německými kolegy. Vybraní policisté ze zásahových jednotek také vyjedou na výcvik do Izraele, v lednu má na ministerstvu vnitra vzniknout specializované centrum pro boj proti terorismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Perný Štědrý den pro hasiče. Evidovali v Česku na 68 požárů

Na Štědrý den bylo v Česku 68 požárů, nejvíce za pět let. Pražští hasiči zasahovali u tří požárů vánočních stromků způsobených prskavkami. Čtyři lidé také utrpěli zranění při výbuchu, který zřejmě způsobila zábavní pyrotechnika v bytě v Plickově ulici v Praze Hájích. Celkem měli hasiči v hlavním městě 38 zásahů, což označili jako silně nadprůměrné. Jet hasit museli požárníci také v Libereckém nebo Středočeském kraji.
před 23 mminutami

Vánoce jako svátky plýtvání. Iniciativy se snaží, aby jídlo nekončilo v koši

Na Vánoce Češi víc nakupují jídlo a také s ním více plýtvají. Shodují se na tom iniciativy, které proti tomuto plýtvání bojují. Nabízejí jídlo, které by putovalo do popelnic, za sníženou cenu, nebo ho pomáhají nasměrovat k potřebným. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK pro platformu Too Good To Go zbyde po Vánocích jídlo 87 procentům Čechů, pouze tři z deseti ale přiznávají, že zbytky vyhazují.
před 1 hhodinou

Jednodenní lyžařské zájezdy jsou mezi Čechy stále populární

Jednodenní lyžařské zájezdy si stále drží oblibu mezi českými lyžaři. České televizi to potvrdila více než desítka cestovních kanceláří a agentur, které tyto zájezdy organizují. Kromě tradičních tuzemských destinací se jejich nabídka stále častěji rozšiřuje o zahraniční střediska. Jednodenní výlety lákají mimo jiné i tím, že odpadá nutnost řešit ubytování, což znamená úsporu nákladů.
před 3 hhodinami

Požár v Bruntále hasiči lokalizovali

Hasičům se podařilo lokalizovat rozsáhlý požár plastových pilin v areálu bývalých kasáren v Bruntále. Způsobil škodu za padesát milionů korun. Dva hasiči při něm utrpěli lehčí zranění. Policie případ zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Příčina ale není známa, řekli mluvčí hasičů Lukáš Popp a policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Odpoledne začali hasiči snižovat počet zasahujících jednotek.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Češi k charitě stále častěji využívají internet

Lidé letos darují na dobročinné sbírky zhruba stejný objem peněz jako v minulých letech, odhaduje Fórum dárců. Stále častěji darují prostřednictvím internetových platforem, uvedla pro ČT ředitelka fóra Klára Šplíchalová. Rekordní sumy letos hlásí některé internetové sbírky. Největší vlna solidarity následovala po ničivých zářijových povodních.
před 21 hhodinami

Lidé musí o svátcích počítat s delším čekáním na pohotovostech

Někteří lidé prožijí svátky v nemocnicích. Ty teď většinou přijímají už jen akutní pacienty, k plánovaným operacím se vrátí v příštím roce. Nápor nemocnice tradičně očekávají přes svátky na pohotovostech. Pokud lidé tento druh ošetření vyhledají, musí se připravit na delší čekání.
včera v 09:00

„Přeji si, abych měla sílu dát to dohromady,“ říká seniorka čtvrt roku po povodních

Tisíce lidí hlavně na severní Moravě prožijí nadcházející svátky jinak, než by si přáli. Někteří při povodních před třemi měsíci ztratili domov úplně, další se stále snaží škody co nejrychleji opravit.
včera v 07:30

Prohlédněte si vánoční stromky napříč Českem i světem

Vánoční stromy, zářící ozdobami a světýlky, zkrášlují každý rok města a domácnosti napříč světem. Jak vypadají letošní stromky na náměstích měst v Česku nebo například v Jižní Americe? Prohlédněte si je na interaktivních mapách.
včera v 07:00
Načítání...