„Smrtelný hřích“ advokáta: Zpronevěřil peníze klientů realitky

Praha - Ani v advokátní úschově nemusí být peníze v bezpečí, to zjistili klienti známé realitní kanceláře Reality 21. Advokát Miloš Vlasák, který s kanceláří úzce spolupracoval, nechal ze schovatelských účtů zmizet 63 milionů korun. Poškození si stěžovali realitní kanceláři, která jeho služby nabízela. Jenže ta tvrdí, že za škodu svých klientů nenese žádnou odpovědnost. Advokát poškozeného se pozastavuje i nad tím, že realitka údajně po zjištění klienty na nebezpečí neupozornila. Kauzou se zabýval reportér z Reportérů ČT Lukáš Landa.

Desítky klientů české realitní kanceláře Reality 21, patřící do skupiny Century 21, přišly o peníze při prodeji své nemovitosti. Advokát Miloš Vlasák zpronevěřil celkem 63 milionů korun, které k němu klienti uložili do advokátské úschovy. V srpnu loňského roku se provalilo, že na schovatelských účtech, které měly obsahovat miliony od klientů realitní kanceláře, není ani koruna. Vlasák tak skončil ve vazbě. „Dopustil se toho, čemu říkáme smrtelný hřích advokáta,“ řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Velká část z 65 poškozených se spojila a tvrdí, že odpovědnost nenese jen advokát Vlasák, ale i společnost Reality 21. Ta jim totiž slibovala bezpečný prodej nemovitostí. "Já jsem si u nich objednal produkt - Prosím, prodejte bezpečně můj byt. Oni mi sehnali kupce, ale abych dostal peníze, to se nestalo," uvedl poškozený klient Michal Zelenka. Nyní po kanceláři požaduje náhradu alespoň poloviny ztracených peněz.

Poškození klienti zvolili běžný postup tzv. advokátní úschovy, kterou jim realitní kancelář nabídla. Kupující složí peníze za nemovitost u advokáta do té doby, než bude prodej oficiálně uskutečněn a přepsán na katastru nemovitostí. Teprve pak pošle advokát peníze prodávajícímu.

Neexistující zaměstnanec

Majitel kanceláře Reality 21 Petr Kouba však jakoukoliv odpovědnost společnosti za škodu vylučuje, podepsané smlouvy upravují pouze vztah mezi klienty a advokátem. Podle nezávislého advokáta Jana Pavloka jde tedy o klamavou reklamu. Klienti podle svých slov nabyli dojmu, že advokát Vlasák je zaměstnanec realitní kanceláře. Má totiž sídlo na stejné adrese jako realitní kancelář a ta ho také prezentovala na svých internetových stánkách jako pracovníka svého právního oddělení.

Vedení kanceláře tvrdí, že klientům byly nabízeny také další alternativy úschov finančních prostředků - notářské a bankovní. Klienti však toto tvrzení odmítají, žádná alternativa jim prý nabídnuta nebyla. To dokazuje i formulace mailů rozesílaných makléřkou. Dále realitku obviňují, že je nevarovala včas a nezastavila obchody ve chvíli, kdy už o podvodu věděla.

12 minut
Klientům zmizelo 63 milionů z advokátní úschovy
Zdroj: ČT24

„22. srpna ukončila realitní kancelář spolupráci s advokátem Vlasákem. Den poté dali ten náš případ na katastr nemovitostí, a 3. září tam k němu přišlo na účet 4,5 milionu korun od našeho kupujícího,“ říká další z poškozených Jiří Novotný. Jeho peníze tak podle něj realitka mohla ochránit jediným včasným telefonátem. Kouba však argumentuje tím, že společnost data převodů neznala, protože nebyla účastníkem smlouvy.

Václav Láska, advokát Michala Zelenky: „Kdyby se realitní kancelář zachovala poctivě a v době, kdy věděla, že je problém, o něm všem řekla, tak se mohla způsobená škoda snížit řádově o miliony korun. Nemůže mě nikdo podezřívat z osočování jiného, když budu dovozovat, že to neudělala proto, že chtěla ty obchody alespoň formálně dokončit, aby jí vznikl nárok na zprostředkovatelskou odměnu.“

Kdo přišel o peníze?

Peníze poškození klienti asi hned tak neuvidí, Vlasák podle informací policie majetek za 63 milionů nemá. A tak šance pro prodávající může být v paradoxním řešení - podělit se o problém s dalšími nevinnými, tedy s těmi, kterým nemovitosti prodali. Ti už jednou zaplatili, jenže právě do úschovy zmíněného advokáta. Soud by tedy mohl posuzovat, zda o peníze přišel kupující či prodávající.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli návrhu výpovědi bez důvodu

Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhují do takzvané flexinovely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09. Pokud by se pracovní kodex s touto změnou přijal, jsou odboráři připraveni „eskalovat protestní akce“ a začít chystat generální stávku.
před 15 mminutami

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 7 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 9 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 9 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 10 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 10 hhodinami
Načítání...