Skokan chtěl doložit Kalouskovy praktiky. Dno a trapnost, reagoval ministr

Praha – Poslanec VV Petr Skokan na tiskové konferenci odůvodnil své vystoupení na půdě Poslanecké sněmovny, při němž citoval přepis svého telefonického hovoru s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) v září 2011 poté, co oznámil médiím, že Kalousek fackoval mladíka před budovou sněmovny. Na tiskové konferenci Skokan uvedl, že přepis plný vulgarit přečetl po zralé úvaze proto, aby doložil, že slovní ataky a manipulaci používá Kalousek stabilně. Ministr financí při jednání sněmovního bezpečnostního výboru označil Skokanovo vystoupení ve sněmovně za lidské dno a vrchol trapnosti.

„Je to často praktikovanou praxí této osoby,“ prohlásil Skokan. Nechtěl prý spekulovat ani alibisticky mlžit, ale být maximálně konkrétní a věcný. „S konkrétním důkazem jsem přišel až teprve na základě výzvy ministra financí Miroslava Kalouska a premiéra Nečase, kteří opakovaně prohlásili, že kdo má důkaz o nátlaku ministra financí, ať ho neprodleně předloží. Já jsem tak učinil,“ dodal.

Hovor si prý poslanec nahrál na základě varování kolegů poslanců a novinářů, že Kalousek často používá nátlak a manipulaci a sám si hovory nahrává. Skokan chtěl prý mít sám podklad pro případné neshody, aby mohl věcně a přesně argumentovat. Dodal, že nahrávka je jeho osobní a nehodlá ji nikomu poskytnout. Na závěr vyzval ke konání premiéra Petra Nečase.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Husák: „Myslím, že by Petr Skokan měl velmi zvažovat, co přináší před pult v Poslanecké sněmovně. Jsou to slova, která opravdu patří do hospody 4. cenové kategorie.“

Kalousek se k vystoupení opozičního poslance vyjádřil na veřejném jednání bezpečnostního výboru sněmovny, který probíral jeho telefonáty policejnímu prezidentu Petru Lessymu. Prohlásil, že je „dalek toho, aby se přetahoval“, zda takové věty padly, nebo nepadly. „To, co dnes pan poslanec Skokan předvedl na mikrofon, je z mého pohledu naprosté lidské dno a vrchol trapnosti,“ prohlásil ministr.

Pro server Novinky.cz označil celou četbu přepisu jejich telefonického rozhovoru za snůšku blábolů. Předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík pro Novinky uvedl, že praktiky s nahrávkymi rozhovorů, které vnesly do sněmovny Věci veřejné, takový způsob politiky označil pro server za „ostudný a nemožný“. „Zneužívání tajných nahrávek, špehování, špiclování do politiky nepatří,“ cituje server Gazdíka.