Šestý den po sobě padají teplotní rekordy - ve Strážnici 31,9

Praha - Teploty dnes po poledni opět na řadě míst překročily třicítku, šestý den po sobě padají rekordy. Zatím nejvýš dnes vystoupala rtuť ve Strážnici na Hodonínsku na 31,9 stupně Celsia. Do příštího týdne by se ale mělo ochladit o 15 stupňů.

Kromě Strážnice se do dnešních 13:30 vyšplhala rtuť teploměru nad 30 stupňů také v Brně-Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili 30,5 stupně. Holešov na Kroměřížsku hlásí 30,3 stupně, rovných 30 pak Brod nad Dyjí na Břeclavsku a Bělotín na Přerovsku.

Vlna veder zasáhla Česko na konci dubna, teploty nad 30 stupňů překonaly v pražském Klementinu 212 let staré rekordy. Průměrná dubnová teplota byla 8,9 stupně, což je 1,2 stupně nad dlouhodobým normálem. Posledních pět dubnových dní byla přitom průměrná teplota v ČR 9,2 stupně nad průměrem.

V noci přijde studená fronta

„V současném velmi teplém počasí se rychle zvyšuje i teplota vody na většině přehrad,“ uvedl Pavel Jůza z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Například přehrada Nechranice na Ohři uváděla v pátek teplotu vody 12 stupňů Celsia, v pondělí už tu ale bylo naměřeno 17 stupňů.

Už dnes v noci by přitom do Česka měla přijít studená fronta. Teploty do čtvrtka spadnou na 18 až 22 stupňů, jen na východě území se ještě mohou lidé těšit na letních 27 stupňů. Spolu s ochlazením přijde i déšť a místy bouřky. Od neděle pak hlásí meteorologové nejvyšší denní teploty jen mezi 13 až 18 stupni.

Předpověd počasí (zdroj: ČT24)