Senátní duel v Českých Budějovicích: Boj proti byrokracii i mosty na D3

16 minut
Senátní duel: České Budějovice
Zdroj: ČT24

ČT24 připravila duely všech kandidátů do Senátu, kteří postoupili do druhého kola. Ve volebním obvodu číslo 14 České Budějovice se utká Ladislav Faktor (nestraník) s Jiřím Šestákem (STAN a Občané pro Budějovice). V prvním kole zvítězil Faktor s 41,05 % hlasů, Šesták získal 27,28 % hlasů.

Představte prosím dvě věci z vašeho programu, se kterými kandidujete a které chcete v Senátu prosadit.

Ladislav Faktor: Základní věcí, kterou bych chtěl prosazovat, je boj proti byrokracii. Stát nemá být ten nejsilnější, nemá to být silná firma. Má to být stát, který se stará o slabé, pomáhá jim a nechá pracovat samostatné. Chci se proto zasadit o to, aby se redukoval počet zákonů a aby se udržely nebo vrátily některé svobody občanům. Druhá věc je regionální. Senátoři mají právo oslovovat různé instituce a klást jim kvalifikované dotazy. Instituce jim musí odpovídat, to hodlám v rámci jižních Čech maximálně využít. Do jižních Čech dosud nevedou silnice, trvá to už strašně dlouho. Chtěl bych se zasadit o pomoc Jihočechům v tomto směru.

Jiří Šesták: Usiloval bych o návrh, který jsem předložil v Senátu, a to je zákon o veřejných kulturních institucích, který řeší problém života tisíců a tisíců lidí v českých divadlech a orchestrech, řeší jejich financování. Zákon prošel téměř jednomyslně Senátem a potom zůstal viset ve sněmovně. Věřím, že se tím bude zabývat a posléze to pošle do Senátu. Doufám, že bude schválen.

Mimo další zákonné úpravy, jako je zákon o hospicové péči, bych se chtěl věnovat jedné věci, která je velice aktuální, a to zmíněná doprava do jižních Čech, kdy se staví dálnice D3. Jako součást této velké stavby vznikají nové mosty, které ale Ředitelství silnic a dálnic předává do majetku obcí. Těm to způsobuje obrovské problémy, protože cena mostů mnohokrát převyšuje jejich roční rozpočty. Údržba a případné opravy by obce zatížily na mnoho let dopředu. Proto jsem jednal se zástupci obcí, sešel se podvýbor pro dopravu včetně zástupců ministerstev a bylo uznáno, že tato námitka je relevantní. Výsledkem by měla být legislativní úprava ministerstva dopravy, která by měla ochránit menší a střední obce před neúměrným zatížením rozpočtu.

Druhá otázka se týká financování vaší kampaně. Kolik stála, kdo ji platil?

Jiří Šesták: Moje kampaň do Senátu je rozpočtovaná na necelý milion korun. Z naprosté většiny byla hrazena z prostředků Občanů pro Budějovice, kteří za mě dostávají státní příspěvek. Zbytek je příspěvek od Starostů a nezávislých, za které také kandiduji. Potom jsou tam úplně drobní dárcové. Vedeme o všem podrobný přehled.

Ladislav Faktor: Všechny prostředky do kampaně si platím sám. Poskytl jsem je agentuře, která má velice podrobné vyúčtování. Nebál bych se, že to není transparentní. Bude to jistě i k nahlédnutí veřejnosti. V tuto chvíli ještě není, ale na webu je transparentní účet.

V jakém výboru Senátu byste chtěli zasednout?

Jiří Šesták: První čtyři roky v Senátu jsem byl členem výboru pro vzdělání, vědu, kulturu a lidská práva. Před dvěma lety jsem se stal místopředsedou Senátu, takže jsem i součástí organizačního výboru. Jsem ještě členem komise pro ústavu. Kdybych byl znovu zvolen, měl bych zájem pokračovat dál na postu místopředsedy. Kdybych nedostal tuto důvěru, rád bych pracoval ve výboru pro kulturu, vědu a vzdělávání, popřípadě ve výboru ústavně-právním.

Ladislav Faktor: Protože jsem právník, hudební skladatel i mediální podnikatel, tak oblastí je víc. Zajímá mě mediální legislativa, protože to je jedna z nejcitlivějších věcí v demokratickém státě. Mohl bych zasednout i v zahraničním výboru. Mluvím hodně jazyky a v posledních letech jsem i hodně cestoval. Kdybych si mohl vybrat, asi by to ale byla média.

Ze zákonů, které v současnosti senátoři budou posuzovat nebo posuzují, o kterém z nich máte představu, že byste ho jako senátoři chtěli zamítnout, nebo ho sněmovně vrátit s pozměňujícími návrhy?

Ladislav Faktor: Senát přes léto celkem nic nedělal. Vzpomenu si na starší zákony, které bych změnil nebo zrušil, je jich celá řada. Jsou to všechny ty, které směřují proti občanům, omezují je. Příkladem je jistě EET, která je z mého pohledu dehonestací podnikatelů.

Jiří Šesták: Poopravil bych kolegu, v létě se v Senátu pracovalo ve výborech, dělaly se konference, kulaté stoly. Co se týče zákonů, budu bedlivě sledovat protikuřácký zákon, se kterým jsem nesouhlasil. Nyní je senátní návrh pro zmírnění tohoto zákona. Sám nejsem kuřák a chápu lidi, kteří jsou na problematiku citliví, ale myslím, že zákon byl velmi tvrdý. Novela zmírňuje, že by zákon neplatil v hospodách a barech do 80 metrů čtverečních. To bych podporoval.

Senát má důležitou roli v případě změn ústavy. Měla by se česká ústavu nějak měnit?

Jiří Šesták: Po sněmovních volbách jsem sám inicioval výzvu k senátorům, aby se Senát zavázal, že budeme velmi konzervativní k případným snahám o změnu ústavy. Výzvu podepsalo pomalu padesát senátorů. K jakékoliv změně ústavy budeme velmi opatrní. V současné době by to mohlo destabilizovat celý náš parlamentní demokratický systém. Ústava se má měnit, když jsou klidné doby a dokáže se na tom shodnout co nejširší spektrum politických sil.

Ladislav Faktor: Ústavu bych rozhodně neměnil. Do ústavy se má zasahovat jen velice vzácně a ve výjimečných případech.

Měl by tou výjimkou být například zákon o obecném referendu?

Jiří Šesták: Naše ústava to připouští. Návrh by měl moji podporu, pokud by občané byli po změně ústavy nebo důležitého zákona vyzváni ještě k jeho potvrzení, aby to mělo vyšší legitimitu. Pokud by měl návrh zákona vzejít z obecného referenda přímo od lidu, tak bych pro to nebyl, protože by se jednalo o obcházení parlamentu.

Ladislav Faktor: Obecné referendum jen v naprosto výjimečném případě, kdy by se rozhodovalo podpůrně pro přijetí zákona například o vystoupení z Evropské unie. To je ale taková záležitost, která doufám nenastane. Měla by to být kombinace rozhodnutí parlamentu a většiny voličů.

V souvislosti se změnami ústavy se diskutuje i o změnách volby do Senátu. Měly by se nějak změnit volby českých senátorů?

Ladislav Faktor: Myslím, že měly. Dvoukolová volba stojí o hodně více peněz. Myšlenky, že dostaneme voliče k druhému kolu, jsou idealistické.

Jiří Šesták: Jsem navrhovatelem novely volebního zákona, která počítá s jednokolovým systémem, takzvaným australským modelem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 13 mminutami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 3 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 10 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 11 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 12 hhodinami
Načítání...