Šéf odbavovací společnosti pražského letiště rezignoval

7 minut
Události: Stávková pohotovost na letišti
Zdroj: ČT24

Předseda představenstva odbavovací společnosti pražského letiště Czech Airlines Handling (CSAH) Tomáš Svoboda odstoupil z funkce. Představenstvo bude mít od srpna nového člena, stane se jím Jiří Jarkovský, předseda představenstva společnosti DPOV, která je dceřinou společností Českých drah. CSAH má na starost odbavení zavazadel a v posledních dnech se kvůli nedostatku pracovníků potýkala se zpožděním nakládky i výdeje kufrů. Na letišti také pokračuje stávková pohotovost odborářů, provoz by to ale ovlivnit nemělo.

Letiště Praha informovalo o angažování krizového manažera minulý týden. Jarkovský bude mít na starost personální plánování zejména v kontextu s nepravidelnostmi provozu, se kterými se podle Divíškové momentálně potýká většina evropských letišť. Do funkce nastoupí 1. srpna, po ukončení závazků u svého aktuálního zaměstnavatele, společnosti DPOV.

„Věřím, že se nám podaří předcházet situacím, které se staly v posledních dnech. V současné chvíli bude mojí prioritou rychlá revize již přijatých operativních opatření a nastavení odbavovacích postupů tak, aby se eliminovalo opakování podobné situace,“ uvedl Jarkovský, který v minulosti šest let působil jako předseda představenstva CSAH.

Jarkovský pracoval v oboru letectví od roku 1995. Nejdříve byl vedoucím provozu a později také výkonným ředitelem úseků odbavení u Českých aerolinií. Následně se přesunul do představenstva společnosti CSAH, kde šest let působil na pozici předsedy představenstva. V posledních čtyřech letech zastával funkci předsedy představenstva ve společnosti DPOV, která opravuje kolejová vozidla.

Minulý týden pražské letiště zažilo kolaps. Stovky lidí odlétaly bez zavazadel, nebo na ně po příletu dlouhé hodiny čekaly. Mohla za to zpoždění letadel mimo Česko, ale hlavně nedostatek pracovníků třídírny v Praze.

Hrozba stávky

Na letišti dál platí stávková pohotovost jedné ze čtyř odborových organizací. Provoz by to ale podle představenstva omezit nemělo. Důvodem pohotovosti je podle odborářů neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti. „Těch požadavků je asi deset, co si pamatuji. Jsou z oblasti finanční a personální,“ řekl člen představenstva Letiště Praha Pavel Východský.

Největší letiště v zemi zaměstnává asi 2700 lidí. Stávkou hrozí čtyři sta z nich. „Budeme hledat společně nějaký kompromis, který bude výhodný pro obě strany. Buď se shodneme, nebo neshodneme. Já bych zatím nechtěl predikovat, co bude následovat,“ uvedl místopředseda odborů Marek Sedlák.

Východský ujistil, že stávková pohotovost nemá žádný vliv na provoz letiště. „Cestující se nemusejí obávat toho, že by na dovolenou kvůli stávkové pohotovosti neodletěli, nebo z ní nepřiletěli,“ poznamenal.

Každý den Letiště Praha odbaví na 50 tisíc cestujících. Nejvíc jich bylo prvního července. To oběma terminály prošlo přes 61 tisíc lidí. A právě začátkem července se v Evropě prudce zvedl i počet letadel na nebi. Ke zpoždění přispělo nejen velké množství letadel, ale i silné bouřky, které se nad Evropou opakovaně vytvářely v mohutných pásmech.

Situace regionálních letišť

Regionální letiště zatím potíže s odbavením zavazadel nemívají. Rok od roku proto přibývá cestovatelů, kteří volí odlet právě z nich, ať už z Brna, Pardubic, nebo z jihu Čech.

Právě problémy na Ruzyni přivádí víc turistů na menší letiště. Ani tam se ale čekání úplně nevyhnou. Třeba pardubické letiště je na nápor cestujících připravené. „My jsme před sezonou věděli, že nárůst na našem letišti bude skoro o sedmdesát procent, takže jsme se dostatečně připravili na to, aby byli zaměstnanci na všech pozicích,“ informovala výkonná ředitelka EBA Pardubice Mária Luticová.

Také z Brna létá čím dál víc lidí. Podle odhadů vedení letiště činí nárůst oproti loňskému červenci minimálně deset procent. Odbavení zavazadel tady nevázne. Zpoždění na příletech i odletech je pak závislé na tom, jak hustý je letecký provoz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 1 hhodinou

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 1 hhodinou

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 1 hhodinou

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 3 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 12 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 13 hhodinami
Načítání...