Šéf Avastu Vlček se ženou založili nadaci pro nemocné děti, vložili do ní 1,5 miliardy

Generální ředitel softwarové firmy Avast Ondřej Vlček s manželkou vložili půl druhé miliardy korun do nové charity. Pomáhat bude rodinám zasaženým vážnou nemocí dítěte. Fond, který má podle údajů z webu Fóra dárců druhé nejvyšší jmění v Česku, plánuje vybudovat dětský hospic.

„Prostřednictvím nově založené nadace chceme mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko a přispět ke zvýšení dostupnosti služeb, které považujeme za velmi důležité. Každý rok se přes 800 českých rodin dozvídá, že jejich dítě se už neuzdraví,“ uvedl Vlček.

Výstavba hospice a střediska paliativní péče je plánována na pět let, během nichž se stane i sídlem nově vzniklé nadace.

Od Zlaté rybky

Aktiva nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století dlouhého působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala globální softwarová společnost. Nadace hodlá veškeré zdroje využít na své vlastní projekty. Vlčkovi založením nadace navazují na aktivity své soukromé charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem trpícím život ohrožujícím onemocněním.

Katarína Vlčková díky své práci lékařky v mobilním hospici Cesta domů, kde se setkává nejen s dospělými, ale i dětskými pacienty v závěru života, vnímá náročnost dlouhodobé péče o závažně nemocné děti.

Ojedinělý počin

Z přehledů na webu Fórum dárců, které se věnuje dárcovství v Česku, vyplývá, že jde o ojedinělý filantropický počin. Vyšší nadační jmění než 1,5 miliardy korun má jen Česko-německý fond budoucnosti. Částka vložená do nového fondu je o něco nižší, než kolik všechny nadace v Česku rozdělí za jeden rok. Podle posledních dostupných informací za rok 2019 nadace a fondy rozdělily celkem 1,8 miliardy korun, v daném roce působilo v zemi přes 2400 nadací a fondů.

Vlastní nadaci v Česku má například rodina majitele investiční skupiny KKCG Karla Komárka nebo rodina nejbohatšího Čecha, majitele PPF Petra Kellnera. Nadaci Experientia mají i chemici Hana a Dalimil Dvořákovi, kteří jen loni na podporu mladých vědců věnovali 200 milionů korun. Část finančního obnosu pocházela z licenčních poplatků za antivirové látky, které Dvořáková spoluvyvíjela ve skupině Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd.