Sčítání lidu 2021: Papírové formuláře posbírají pošťáci, zbytek se dohledá přes internet

Při sčítání lidu bude většinu potřebných údajů Český statistický úřad (ČSÚ) získávat z veřejných registrů nebo přes internet. Zbývající informace bude sbírat Česká pošta. Vyplývá to z pravidel pro sčítání lidu, které se uskuteční v roce 2021. Nová pravidla pro sčítání v úterý schválila vláda.

Věcný záměr zákona o sčítání lidu předpokládá, že se do sčítání budou muset zase zapojit všichni obyvatelé ČR. Vyplňovat by ale měli méně údajů než v roce 2011. Místo 47 by jich mělo být 23. Mohla by vypadnout třeba otázka na víru, rodinný stav nebo postavení v zaměstnání. Paragrafované znění zákona předloží ČSÚ vládě do poloviny příštího roku.

Většinu informací chtějí statistici získat z veřejných registrů, lidí se chtějí ptát pouze na ty údaje, které dostupné nejsou. „Díky tomu, že řadu údajů získáme z existujících evidencí a databází ministerstev a jiných úřadů, zůstanou na sčítacích formulářích jen ty údaje, které nemůžeme získat z jiných zdrojů. Například otázky na místo pracoviště nebo na to, jak dojíždíte do zaměstnání,“ uvedl v tiskové zprávě Robert Šanda z ČSÚ.

Premiér Babiš požadoval exkluzivitu pro Českou poštu

Formuláře budou lidé moci vyplňovat přes internet. Ty lidi, kteří se sčítání on-line nezúčastní, by měli oslovit terénní pracovníci České pošty.

Zapojení České pošty požadovala vláda, která kvůli tomu v květnu projednávání návrhu na pravidla sčítání přerušila.

V původním návrhu ČSÚ se počítalo s vypsáním výběrového řízení na externího dodavatele, premiér Andrej Babiš (ANO) ale požadoval exkluzivitu pro Českou poštu, která podle něj má k dispozici potřebnou infrastrukturu a náklady na sčítání by jí mohly ekonomicky pomoci.

  • Počet obyvatel vzrostl za deset let z 10,23 na 10,56 milionu. Za nárůstem stáli hlavně cizinci s dlouhodobým pobytem, jejich počet vzrostl ze 70 na 320 tisíc.
  • Počet lidí se základním či neukončeným základním vzděláním výrazně klesl (ze 2 na 1,6 milionu). O 300 tisíc klesl i počet středoškoláků včetně vyučených.
  • Vysokoškolsky vzdělaných lidí bylo 1,1 milionu, o 350 tisíc více než při posledním sčítání. Nejvíce vysokoškoláků je v Praze (22,5 %), následované Brnem (14,3 %). Nejméně jich je v Karlovarském a Ústeckém kraji (necelých 8 %).
  • Otázka na národnost byla nepovinná, nevyplnilo ji 2,7 milionu lidí. K české národnosti se přihlásilo 6,7 milionu lidí, k moravské přes půl milionu (polovina z nich v Jihomoravském kraji), ke slovenské 150 tisíc. K romské národnosti se přihlásilo 5000 lidí (v kombinaci s národností českou či moravskou 13 tisíc).
  • Přes dva miliony lidí se označilo za věřící, 3,6 milionu za nevěřící. Ostatní na otázku neodpověděli. Přes milion je římských katolíků, desítky tisíc má církev husitská a evangelická. Patnáct tisíc lidí uvedlo víru rytířů řádu Jedi z filmových Hvězdných válek.