Schwarzenberg: Jdeme správným směrem, budeme hájit demokracii

Praha – Ztráta čtvrtiny voličů v letošních volbách do sněmovny byla pro TOP 09 bolestná, přiznal ve svém projevu na stranickém sněmu stávající předseda Karel Schwarzenberg. Stranu to podle něj ale i tak zocelilo a on sám ji vůči ostatním považuje za největší hrozbu. Neúspěšný finalista letošní prezidentské volby ve své řeči hlavně rekapituloval působení TOP 09 a vyjádřil potěšení nad tím, že stranu ve velké míře podporují mladí lidé. Dodal, že na svá bedra vzali úkol chránit parlamentní demokracii a demokracii vůbec. Na závěr podotkl, že by v zítřejší volbě na postu místopředsedy rád viděl Tomáše Hudečka.

Nahrávám video

Podle Schwarzenberga se TOP 09 díky své aktuální působnosti v opozici dostala do nové fáze vývoje. Přiznal, že v bývalé koalici dělala strana chyby, což byl také důvod, proč ve volbách nezvítězila. Zároveň ale podotkl, že na rozdíl od ostatních partají se jim vyhnula rozhádanost a vnitřní konflikty.

Dle jeho názoru se někteří voliči odklonili za Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury či za hnutím ANO Andreje Babiše také kvůli nevoli se seškrtáváním financí čí kvůli příliš drastickému šetření. Někteří si prý naivně mysleli, že se jich šetření nedotkne, a když se tak stalo, nelíbilo se jim to. „Sice poctivě pracujeme, ale zázraky neumíme,“ řekl Schwarzenberg. Svůj podíl na odklonu k ANO a k Úsvitu mělo i obecné nadšení z nových stran a touha dát jim šanci a vyzkoušet jejich politiku. „Plané sliby se ale často prokáží jako podlost,“ varoval.

Nové vedení si TOP 09 zvolí zítra, výrazné změny se však nečekají. Křesla by měli podle odhadů obhájit Kalousek se Schwarzenbergem, který se nechal slyšet, že by na místopředsednickém postu rád viděl pražského primátora Hudečka. „Dle mého názoru by se měl do předsednictva dostat vzhledem k silné pozici a výsledku, který měl, primátor města Prahy,“ řekl. Horší pozici ve volbách budou mít podle něj ti, kteří už nejsou ve Sněmovně. „Ale já se do toho nebudu míchat. Je to na sněmu, aby si své lidi zvolil,“dodal Schwarzenberg. Hudeček novinářům řekl, že nominaci neodmítne a Schwarzenbergovy podpory si váží. „Myslím, že poté, co krajský sněm vyjádřil mou nominaci na místopředsedu, je mou povinností tuto kandidaturu zvednout a ve svém projevu odůvodnit, proč by strana měla mít ve vedení i pražského primátora,“ prohlásil doslova.

Předseda poděkoval všem voličům, kteří TOP 09 odevzdali své hlasy. Fakt, že stranu volili z větší části mladí lidé, podle jeho slov dokazuje, že se ve své politice ubírají správným směrem. „Neznamená to ale, že máme pro příští rok garantovaný vzestup,“ dodal. „Bude to velmi tvrdý boj,“ uzavřel a posléze doplnil, že úkol bránit parlamentní demokracii připadl právě jim.

V závěru svého zhruba desetiminutového projevu Schwarzenberg uvítal diplomaty z cizích zemí a vyjádřil sympatie ke Slovensku, s nímž by se Česko mělo více semknout. Za příklad a inspiraci naproti tomu označil Německo, od kterého se „můžeme lecčemu naučit“.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která se sněmu účastní jako host, nabídla TOP 09 spolupráci v senátních volbách příští rok. Schwarzenberg reagoval příznivě a prohlásil, že je připraven na velmi úzkou spolupráci. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ale kooperace není možná pro volby do Evropského parlamentu, pro které strany nemají stejný program.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 1 hhodinou

Do Čech dorazily první bouřky, výstraha platí i pro neděli

Jihozápad Čech odpoledne zasáhly v sobotu první bouřky. Výstraha meteorologů pro Čechy a část Moravy platí pro oba víkendové dny. Doprovázet bouřky může krupobití, přívalový déšť i vítr o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy. V deštích může hlavně v neděli místy spadnout až třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční. V důsledku silného větru vyjížděli v sobotu odpoledne hasiči na západě Čech k téměř 20 technickým zásahům, zejména k odstranění stromů. Padající strom na Domažlicku zranil ženu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Předsedou KSČM se stal Roun, porazil Krajču a vystřídal Konečnou

Novým předsedou KSČM se stal dosavadní stranický mluvčí Roman Roun. Na uzavřeném sjezdu v pražském Top Hotelu podle informací ČTK porazil v sobotu ve druhém volebním kole místopředsedu komunistické strany Milana Krajču. Roun vystřídal v čele KSČM europoslankyni Kateřinu Konečnou. Roun ČTK řekl, že získal 94 delegátských hlasů, Krajča jich obdržel 82.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Úhrady za zdravotní péči mají vzrůst, podmínkou je dalších 25 miliard od státu

Téměř 610 miliard by v příštím roce mohlo být potřeba na zdravotní péči. Počítá s tím i výsledek hlavní části dohodovacího řízení mezi pojišťovnami, nemocnicemi a dalšími poskytovateli péče. Většina jejich zástupců se dohodla na růstu úhrad o dvě až čtyři procenta. Má to ale podmínku – 25 miliard, o které by se státu zvýšily platby za pojištěnce. Ministerstvo financí ale o tomto kroku ještě nerozhodlo.
před 11 hhodinami

Mediálním zákonem od Klempíře už se vláda zabývat nebude, změní současný, řekl ČT Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČT řekl, že vláda už se mediálním zákonem předloženým ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) kvůli čtyřem stovkám připomínek zabývat nebude. K tomu, abychom převedli financování veřejnoprávních médií pod státní rozpočet, využijeme změnu současného zákona, dodal předseda vlády. Babiš rovněž nevyloučil, že by prezident Petr Pavel nakonec mohl letět na červencový summit NATO do Ankary. Vláda o věci rozhodne 8. června.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji viděla naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 16 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 16 hhodinami
Načítání...