Řidiči podceňují problémy se zrakem. Nebezpečné je to zvláště na podzim

7 minut
Události: Řidiči podceňují potíže se zrakem
Zdroj: ČT24

Podzim a listopad zejména bývají na silnicích obdobím zhoršené viditelnosti. Ráno ještě šero, časté mlhy a brzy se stmívá, špatně jsou vidět chodci i sama auta. O to větší roli tedy hraje zrak řidičů. Nejnovější projekt Besipu však ukázal, že jde o podceňovanou záležitost.

Přes 44 procent řidičů si sedá za volant, přestože mají špatnou ostrost vidění, tedy mají buď špatný zrak, špatné brýle, nebo špatné kontaktní čočky. U poloviny z nich to může mít výrazné důsledky při řízení. Většina motoristů navíc nechodí na pravidelné prohlídky k lékaři, uvedl vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

„Zhruba na 25 metrů bych měl být schopen rozpoznat přečíst registrační značku vozidla,“ uvedl jako orientační test. Správně by však šoféři měli chodit i na pravidelné vyšetření zraku, ale jen málokteří to dodržují. 

  • Podle odborníků by řidiči mezi 20 až 39 lety měli absolvovat přeměření zraku u lékaře aspoň třikrát za tuto dobu.
  • Od 40. roku by už každý řidič měl jít na prohlídku jednou za dva až tři roky, od 65. roku pak jednou za jeden až dva roky.
  • Zdroj: ČTK

Pětině testovaných se ostrost vidění pohybovala mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty. V takovém případě už jsou brýle nebo čočky potřeba. Skoro desetina lidí viděla tak špatně, že by vůbec řídit neměla. 

„Lidé to berou úplně s nadhledem. Ale těmto lidem by se opravdu dávat řidičský průkaz neměl,“ uvedla optometristka a manažerka z Oční kliniky a optiky v Horních Počernicích Petra Ustohalová. 

Zrak - test - Besip
Zdroj: ČT24

Nemoci zraku u řidičů a jejich projevy

Měření zraku řidičů v terénu ukázalo, že skoro polovina má špatně kompenzovanou oční vadu anebo o ní vůbec neví. Například při astigmatismu má člověk „takové zdvojené vidění i na dálku, a to je pro řízení kritické,“ uvedla primářka DuoVize Praha Lucie Valešová.

Nebezpečná je i krátkozrakost. „Pacient vidí dobře na volant, do blízka, ale na dálku vidí velmi rozmlženě,“ dodala Valešová. 

Šedý zákal, častý u starších lidí, se projevuje mlžnějším pohledem i zdvojeným viděním. Zastřená čočka bývá u pacientů viditelná. Nebezpečí za volantem představuje i zelený zákal. Pozdní stadia jsou podle primářky nebezpečná tím, že zužují zorné pole a pacient nevidí periferii. 

Řidiči s vadami zraku reagují později, a to zvlášť na podzim prodlužuje brzdnou dráhu. Někdy si druhého auta nebo chodce nevšimnou vůbec. Podle německého autoklubu způsobí lidé se špatným zrakem stejně nehod jako ti pod vlivem alkoholu. 

Neviditelný chodec
Zdroj: ČT24

A jak jsou vidět chodci? Reflexní prvky mají význam

Jihomoravští policisté se pak zaměřili s Besipem na druhou stranu problému viditelnosti, konkrétně na viditelnost chodců na silnicích.  Od začátku roku totiž evidují stovky případů, kdy řešili dopravní nehody, při nichž byli sražen právě chodci. Teď na podzim je to velký problém také ve městech, i přímo na přechodech.

Největším nešvarem dnešní doby jsou lidé v černém oblečení, s kapucí na hlavě, se sluchátky v uších a ještě s mobilním telefonem v ruce. Člověk ve tmavém oblečení, na špatně osvětleném přechodu prostě není vidět.
Petra Hrůzová
mluvčí Policie ČR Jihomoravského kraje

Redaktoři ČT vyzkoušeli čtyři figurantky. V černém oblečení, v barevné bundě, v bílé bundě s reflexním páskem a v reflexní vestě. Všichni byli nasvíceni autem a všichni stejně daleko, asi 50 metrů od kamery. Zjišťovalo se, na jakou vzdálenost jsou vidět. 

„Tmavé oblečení je vidět okolo 20 metrů. To je u řidičů, kteří bezprostředně přijíždějí k přechodu už pozdě na to, aby včas zastavili. Ale co se týče reflexních materiálů, ty jsou vidět až na 200 metrů,“ řekl krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek. 

I proto se policie společně s Besipem v těchto dnech na bezpečnost chodců zaměřuje a reflexní prvky rozdává. Čížek dodal, že se uskutečnily i testy reflexních vest. Ne každá ale byla kvalitní. Kupcům proto doporučuje si na kupované zboží posvítit, a to raději z větší dálky. 

Další vodítkem může být označení CE, které značí, že by reflexe měla splňovat normy. Odborníci pak ovšem dodávají, že každým praním se její kvalita může snižovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 5 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 11 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 12 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 13 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 18 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 19 hhodinami
Načítání...