Řidič přijal spoluvinu na smrti ženy, kterou při honičce zastřelil policista

Pražský obvodní soud se vrátil k projednávání čtyři roky starého případu, kdy policista Jiří Tišler při střelbě na ujíždějící auto usmrtil ženu na sedadle spolujezdce. Václav Hlinovský, jenž ujíždějící auto na pražském Zlíchově řídil, nyní před soudem prohlásil, že se za smrt spolujezdkyně cítí částečně vinný.

Incident se odehrál v únoru 2012. Policisté se pokoušeli zastavit ukradené auto, Hlinovský se ale pokoušel ujet. Nejprve se srazil se služebním vozem, poté se snažil najíždět na policistu Jiřího Tišlera. Ten proto čtyřikrát vystřelil ze služební zbraně, řidič ale začal ujíždět Strakonickou ulicí v protisměru, na což policista reagoval dalšími pěti výstřely. Po několika stovkách metrů řidič z auta vystoupil a utekl. Ve voze zůstala mrtvá žena.

Policie tehdy Hlinovského dopadla po osmi dnech, za řízení pod vlivem drogy mu soud uložil podmínku. Mladík byl před tímto trestem dvacetkrát stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost, nyní je opět ve vězení.

Aktuální soud ale běží kvůli střílejícímu ex-policistovi Tišlerovi. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí až šest let vězení, ačkoliv on sám svou vinu ale odmítá. Při incidentu byl prý přesvědčený, že je Hlinovský v autě sám, a proto střílel pouze na pravou stranu vozidla. Jeho výpověď nyní u soudu potvrdil další člen policejní hlídky, který prý také viděl pouze řidiče.

Podle znalců se policista snažil zasáhnout pravé kolo auta, minimálně dvě střely ale pronikly do prostor vozu a usmrtily Hlinovského přítelkyni. Tišler je přesvědčen o tom, že za smrt ženy nese vinu řidič auta.

Řidič Hlinovský přijal u soudu spoluvinu

Ten vypovídal jako svědek a uvedl, že částečnou vinu za to, co se stalo, cítí; odmítl ale, že by Tišler spolujezdkyni v autě neviděl: „Seděla na sedadle spolujezdce, byla připoutaná.“ Řekl také, že policistu při střílení neviděl, a musel tedy střílet přímo ze služebního auta. Tišler ovšem v minulosti vypovídal, že střílel až po vystoupení z vozu.

Podle výpovědi znalců policista před střelbou udělal vše, co měl. Za jízdy prý vozidlo lépe zkontrolovat nešlo. To, že pasažérku policisté neviděli, vyplývá prý i z rádiové komunikace policistů s centrálou. „Navíc jsou policisté školeni, aby v případě, že je v autě spolujezdec, střelnou zbraň vůbec nepoužívali,“ řekl znalec Robert Fürst.

Podle státního zástupce Michala Muravského obžalovaný sice střílel oprávněně, ale řádně nezkontroloval vnitřní prostor vozidla a v důsledku toho porušil své zákonné povinnosti.