Rath: Já a utéct? Žalobce je pod tlakem a vymýšlí si

Praha – David Rath odmítá, že by měl v zahraničí skryté finanční prostředky a že by chtěl po včerejším propuštění z vazby uprchnout. Někdejší středočeský hejtman to uvedl v rozhovoru pro Události, komentáře. Na Rathovo zázemí v cizině opakovaně upozorňuje státní zástupce Petr Jirát, který proto nesouhlasil ani se soudním rozhodnutím, jež Rathovi otevřelo brány ruzyňské věznice. Podle exhejtmana si ale jeho zahraniční zázemí vymyslel.

Jako výrazná tvář sociální demokracie a stínový ministr zdravotnictví vystoupil David Rath v České televizi naposledy 11. května 2012 v nedělních Otázkách Václava Moravce. Jednalo se o jeho poslední návštěvu Kavčích hor, o tři dny později ho zatkla policie. Když dnes večer zasedl ve studiu Událostí, komentářů, šlo o jeho první vystoupení ve studiu České televize po osmnácti měsících ve vazbě. Zatímco loni v květnu hovořil o zdravotnictví, tentokrát hájil svou pozici v rozsáhlé korupční aféře – a vyvracel především obavy, že by měl uprchnout.

„Není jediný důvod, proč utíkat, zapírat. Nemám žádné zahraniční účty a žádný majetek v zahraničí,“ prohlásil s tím, že se to ale těžko vyvrací. „Těžko někomu vyvrátím, že něco není, že nemám v cizině ani prostředky, ani zázemí a že neuteču. Je vidět, že náš stát je spíš policejním státem, když státní zástupce používá tuto nelogickou zkratku.“

Podle dozorujícího žalobce Petra Jiráta totiž z odposlechů, které patří ke spisu, vyplývá, že David Rath má připravenou půdu na útěk do zahraničí. „Ve spise jsou indicie týkající se jeho různých návštěv v zahraničí, co víme konkrétně, komentovat nemůžu a nebudu,“ uvádí Jirát. „Ve svých návrzích jsem opakovaně upozorňoval soud na to, že pan doktor Rath má nepochybně ukryté finanční prostředky v cizině a udělá všechno pro to, aby se za nimi mohl dostat a aby si je mohl užívat,“ prohlásil. Za mřížemi byl exhejtman právě kvůli obavě, že by mohl utéct nebo se vyhýbat trestnímu stíhání.

Rath: Půl roku mě odposlouchávali, tak kde jsou důkazy o kontě v cizině?

Proti usnesení vrchního soudu, který včera Ratha z vězení pustil, ovšem neexistuje dovolání. Sám Rath označil možný útěk už včera za absurdní a dnes odmítl i Jirátova slova o zahraničním zázemí. „Úplně si to vymyslel. Nejspíš je pod nějakým tlakem. Půl roku jsem byl odposloucháván, byly provedeny domovní prohlídky jak u mě doma, tak v mých kancelářích a nikde nikdo nenašel žádný, byť nepřímý doklad nebo důkaz, že mám něco v zahraničí,“ prohlásil Rath.

Rath na svobodě: V pořadí čtvrté stížnosti Davida Ratha vyhověl pražský vrchní soud včera a z vazby ho propustil po osmnácti měsících. Věznici v pražské Ruzyni opustil někdejší středočeský hejtman krátce po třetí hodině. Žalobci ho viní ze zmanipulovaných veřejných zakázek (mj. při opravě zámku Buštěhrad); obžaloba označuje někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, exposlance Petra Kotta za organizátory korupce kolem tendrů ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky. Obvinění čelí i osm šéfů a manažerů firem, kteří se prý na manipulování zakázek podíleli. Samotnému exhejtmanovi hrozí až 12 let vězení.

Státní zástupce Petr Jirát
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Rath má za to, že jeho případ je výsledkem snahy zbavit se nepříjemného opozičního řečníka v parlamentu. „Spoustě lidí jsem pil krev. Byl jsem takový jako atraktivní terč. Byl jsem parlamentní politik a soustředil jsem se na vystoupení ve sněmovně spíš než na nějaké zákulisní intriky,“ řekl Rath. Některé projevy ale podle něj negativně hodnotili vládní politici. „To mohl být motiv zbavit se mě a zastrašit ostatní,“ dodal. Podle Ratha je důkazem to, že „už nikdo ve sněmovně takto ostře nevystupuje“.

Někdejší hejtman zároveň nadále trvá na tom, že je nevinný. „Člověk se v životě dopustí spousty věcí. Ve smyslu obžaloby se cítím být nevinný,“ uvedl. „Ze znaleckých posudků a z výpovědí svědků je jasné, že žádná zakázka nebyla předražena, všechny byly za ceny obvyklé nebo nižší. Jsem přesvědčen, že celý proces je od začátku nestandardní, plný různých manipulací včetně manipulací s odposlechy.“

Rath: Soudce v mém případu vidí šanci udělat kariéru

Již odpoledne v rozhovoru pro ČTK Rath komentoval i soudce Roberta Pacovského, který bude jeho kauzu rozhodovat; podle exposlance bere projednání kauzy jako příležitost ke kariérnímu postupu. „Dělá to na mě dojem, že si zatím nedokázal vybudovat nadhled nezávislého soudce. Nechával mě ve vazbě bez důvodu, respektive to byly důvody umělé,“ uvedl Rath a naznačil, že soudce může být podjatý kvůli tomu, že podléhá negativní atmosféře ve společnosti, která je znechucená korupcí.

Podmínky propuštění z vazby Rath dosud nezná. „Ještě jsem žádný dopis nedostal, tudíž nevím, jaké podmínky jsou, ale předpokládám, že podmínkou je, že nemám nikam cestovat a mám se zdržovat víceméně v místě bydliště, což činím.“

Politolog Lukáš Jelínek: „David Rath selhal v okamžiku, kdy získal možnost realizovat svoje zadání, svou politickou moc. Ukazuje se, že nikdo z žádné politické skupiny není a priori imunní ke svodům, které mohou vyplývat z nabyté exekutivní moci, jakou má například krajský hejtman. Ti, kteří velmi brilantně kážou z parlamentních tribun nebo televizních obrazovek o morálce, jsou často černou skříňkou, do které nevidíte.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 16 mminutami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 1 hhodinou

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
před 3 hhodinami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 12 hhodinami
Načítání...