Propuštění horníci z Mostecka mají šanci dostávat navíc až 8 tisíc měsíčně

Babiš k situaci ohledně horníků (zdroj: ČT24)

Propuštění horníci ze severních Čech by měli dostat stejné kompenzace jako horníci z OKD. Shodli se na tom v pondělí zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Proti byl jen ministr financí Andrej Babiš (ANO). Konečné slovo by měla mít vláda, která by o kompenzacích mohla jednat ve středu.

Babiš nevidí důvod, proč by daňoví poplatníci měli přispívat soukromým firmám za uhlí, které patří státu. „Stát přece nemůže pomáhat každé soukromé firmě. Je to zodpovědnost investora,“ řekl po jednání tripartity. Podle něj v povrchových dolech na Mostecku pracují lidé v profesích, o které je na trhu poptávka.

Stát nemůže pomáhat všem soukromým firmám. Máme tady jednu výjimku, s tou jsem také nesouhlasil, a to je OKD. Ale to je úplně jiná situace a v těch povrchových dolech jsou profese, které chybí na trhu práce. Já jsem proti pomoci, protože si myslím, že stát se má chovat jinak. Když tady padnul Crystalex, a měl devět tisíc nezaměstnaných, tak jim nikdo nepomohl.
Andrej Babiš
ministr financí

Babišovy argumenty odmítl po jednání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj příspěvky nedostane nikdo ze soukromé firmy, ale jen propuštění horníci a jejich rodiny. „Pokud vláda rozhodla o limitech, nese svou zodpovědnost, a myslíme si, že je to správné,“ dodal s tím, že shoda na rozšíření kompenzací byla velmi široká.

Vláda loni rozhodla o zachování limitů těžby na dole ČSA na Mostecku, těžba tam v příštích letech skončí. V této souvislosti navrhlo ministerstvo práce a sociálních věci celý soubor opatření. Podle návrhu by měli zaměstnanci dolu, kteří přijdou o práci, dostávat stejné příspěvky jako propuštění horníci z OKD. 

Ti dostanou finanční podporu 7 tisíc, respektive 8 tisíc korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Události ČT: Vláda chce zaměstnat všechny (zdroj: ČT24)

Vyplácení těchto příspěvků kritizuje i opoziční ODS. „O takovém odstupném si většina zaměstnanců může nechat zdát. Ne ale horníci, které si vláda před volbami hýčká a sype jim jeden milion za druhým. Bohužel jim ale nesype ze svého, ale z našeho,“ uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.