Projekt radí řidičům, jak omezit rizika zimní jízdy

Praha - Během zimy by řidiči neměli zapomínat vozit s sebou dostatek pohonných hmot, teplý oděv, jídlo, nápoje či léky v autě. Téměř každodenní hromadné nehody na dálnicích a následné nekonečné kolony by tak pro ně neměly být rizikové, uvedla mluvčí projektu Ochrana obyvatel Kateřina Bouda Kašparová společně s Komorou záchranářů.

Cílem projektu, který vznikl v roce 2007, je dostat k lidem informace o tom, jak se mají chovat v mimořádných situacích, mezi které patří i hromadné nehody na dálnicích. Spolupracuje na něm i Komora záchranářů.

Dobrou přípravu na jízdu autem by neměly podle Kašparové podcenit rizikové skupiny - kardiaci, diabetici, astmatici, děti, těhotné ženy a starší lidé. V případě velmi nepříznivé předpovědi počasí radí Komora záchranářů raději zůstat doma a necestovat nikam.

Řidiči by podle Kašparové neměli zapomínat vozit v kufru auta také zkrácenou lopatu nebo hrablo, sněhové řetězy, svítilnu, mobilní telefon i s autonabíječkou. V každém případě by vůz měl být v dobrém technickém stavu se zimními pneumatikami a řidiči by měli mít při jízdě zapnuté autorádio a poslouchat informace o dopravní situaci.

Vydáno pod