Problém českých škol? Chybějící metodika a přemíra byrokracie

Praha - Česká školní inspekce má k dispozici výsledky tříletého průzkumu vzdělávání. Podle něj má Česko velmi liberální vzdělávací systém, školám chybí lepší řád a metodika. S tím může podle inspektorů souviset i zhoršení výsledků českých žáků. Ti podle nedávného mezinárodního průzkumu propadli v matematice, přírodovědě i čtenářské gramotnosti.

Česká republika má jeden z nejliberálnějších školských zákonů na světě, zároveň ale i jeden z nejmodernějších. „Uvolnili jsme pravidla až příliš,“ míní Libor Vacek, náměstek ústřední školní inspektorky. Školám chybí především systémové řízení a metodické vedení. „To teď trápí české školství nejvíc,“ podotkl Vacek. Inspekce navštěvuje v jednom školním roce zhruba třetinu škol a vydává následně výroční zprávy.

Před několika dny již vyšel mezinárodní výzkum, v němž čeští patnáctiletí žáci propadli. Zhoršili se v matematice, ale i čtenářské a přírodovědné gramotnosti. Podle Vacka čtenářská gramotnost není pouze o tom, jestli děti čtou knihy. „Mezinárodní testy zkoumají mnohem komplikovanější dovednosti dětí,“ konstatoval náměstek. Jedná se především o to, jak děti dokáží zacházet s textem a také mu porozumět. A právě v tom čeští žáci zaostávají. Často si ale nevědí rady ani učitelé. „Není to tak, že by to učitelé děti naučit nechtěli, ale chybí tu definice a metodika,“ poznamenal Vacek.

6 minut
Rozhovor s Liborem Vackem
Zdroj: ČT24

Inspekce zjistila, že největším problémem jsou pro učitele cizí jazyky a počítače. Kantoři jednak jazyky a počítače neovládají, na školách navíc chybí odborníci na tyto předměty. Výuku tak až ze 40 procent zajišťují nekvalifikovaní pedagogové, týká se to hlavně základních škol. Nejlepší situace je u gymnázií, kde kvalifikovanost učitelů ve většině předmětů přesahuje 90 procent. „Kvalifikace je zde dost podstatná,“ potvrdil Vacek. Učitelé, kteří umějí jazyky a dobře ovládají počítač, však často podle něj najdou uplatnění v soukromé sféře, kde dosáhnou i na vyšší plat. Situaci by prý mohlo zlepšit zavedení kariérního řádu pro vyučující.  

Šéfka školní inspekce Olga Hofmannová upozornila, že výsledky vzdělávání nejvíc ovlivní právě učitel a to, jak je zapálený do výuky a umí využívat pestrých vyučovacích metod. Materiální a technické vybavení školy je naproti tomu méně podstatné. Neznalost jazyků u učitelů obecně je prý překážkou pro zapojení do mezinárodních školních projektů, kde by mohli české školy prezentovat své často vynikající práce. Mezery v používání počítače prý zase staví bariéru mezi vyučujícím a žáky, kteří komunikování po síti berou jako samozřejmost, což kantoři nedokážou využít při vzdělávání. Přivést víc vzdělaných mladých učitelů do škol má i navýšení nástupních platů pro kvalifikované pedagogy. Ti by mělo od nového roku brát nejméně 20 000 korun.

Jiným problémem škol je i silná byrokratizace. Školy jsou doslova zavaleny množstvím byrokratických úkonů. Jedná se převážně o vedení škol. „Byrokratické záležitosti ubírají čas a energii,“ řekl náměstek. Byrokracii se věnuje první část školské reformy. Podle Vacka mnohem více než zmiňované metodice.

Třetina žáků by do školy nejraději ani nevkročila

Mezinárodní průzkum ukázal mimo jiné fakt, že se více než polovina žáků ve škole často nudí a třetina by nejraději do školy ani nechodila. Podle Vacka zde hraje roli chybějící metodika i otázka platů. Úsporná opatření, která se stala v důsledku krize nutností, se totiž dotkla i škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 6 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 7 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 7 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 10 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 11 hhodinami
Načítání...