Prezident Zeman přijal šéfa NBÚ Langa. Řešili aktuální úkoly úřadu

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiřího Langa. Obsahem setkání byly aktuální úkoly úřadu. Na Twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzka se uskutečnila jen několik dní před naplánovaným jednáním pražského městského soudu, který bude řešit spor NBÚ a hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli neudělení bezpečnostní prověrky.

Lang vede NBÚ od února 2017, v letech 2003 až 2016 byl předchůdcem současného ředitele Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby (BIS). Ovčáček uvedl, že Zeman na schůzce „ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy“.

Kancléř Mynář podal na NBÚ počátkem roku 2016 správní žalobu, kterou se brání proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné. V žalobě napadá jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro něž úřad prověrku neudělil.

Soudci se k projednání žaloby dostanou příští středu, poté se Mynář případně může obrátit ještě na Nejvyšší správní soud. Prezident už dříve uvedl, že Mynáře z funkce do konečného soudního rozhodnutí neodvolá. Několikrát také řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj na Hradě nalezne důstojné místo.

Prezident nevychází dobře s BIS

Svou dnešní zmínkou o rozvědkách Zeman připomněl svůj spor s BIS, který se vyhrotil v posledním týdnu. Po zveřejnění výroční zprávy BIS, varující před rozsáhlou činností čínských a ruských špionů v Česku, kontrarozvědku kritizoval. Zprávu označil Zeman za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“.

Prezidentovi oponovala BIS informováním o tom, že se jí v nedávné době podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící v Česku. S výjimkou KSČM se za BIS postavili i zástupci sněmovních stran včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman předtím dostal několikrát. Naposledy letos v říjnu už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti jejího šéfa Koudelku. Důvody přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií mohly být důvodem rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.