Převedení části exekucí pod celníky způsobí ztráty, míní komora. Podle resortu to bude levnější

2 minuty
Události: Exekuce
Zdroj: ČT24

V Poslanecké sněmovně se přiblížilo schvalování novely, která má od července převést část exekucí pod Celní správu. Ta by vymáhala i vybírala mimo jiné nezaplacené pokuty od státních institucí. Podle Exekutorské komory hrozí státu miliardové ztráty. Ministerstvo financí argumentuje tím, že bude proces pro dlužníky přehlednější a levnější.

„Člověk se dopustí nějakého deliktu v národním parku a Správa národního parku to po tom člověku bude vymáhat přes Celní správu a podobně. Nebude se to týkat dluhů na zdravotním pojištění, což je jeden z velmi častých veřejnoprávních dluhů,“ vysvětluje vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Už od loňského ledna celníci převzali justiční pohledávky – jako jsou neuhrazené peněžité tresty nebo soudní poplatky. Exekutoři tvrdí, že byli ve vymáhání desetkrát efektivnější. Celní správa ale uvádí, že její úspěšnost postupně roste.

„Ten proces vymáhání je proces dlouhodobý. To znamená to, když někdo něco začne vymáhat, tak to neznamená, že během jednoho týdne má vymoženo třicet procent,“ uvedl ředitel sekce právní z Generálního ředitelství cel Lubomír Kučera.

Prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík kritizoval to, že pilotní krok nebyl vyhodnocen. Úspěšnost vymáhání justičních pohledávek Celní správou podle něj dosáhla 3,19 procenta při odhadovaných nákladech na vymáhání půl miliardy korun. Úspěšnost vymáhání těchto pohledávek exekutory dříve podle něj přesahovala třicet procent.

„Soudní exekutoři jsou závislí na tom, aby konkrétní pohledávku úspěšně vymohli. Pokud ji úspěšně nevymohou, nebudou mít peníze na zaplacení chodu těch úřadů a personálu,“ uvedl Mlynarčík s tím, že nyní náklady fakticky „hradí poctiví daňoví poplatníci, kteří nic nedluží a dluhy nezavinili.“

Ministerstvo financí ale argumentuje, že výběr daní je zásahem do vlastnického práva jednotlivců. „Ten je potřeba provádět přiměřeně a s respektem a šetřením práv jednotlivců. Náklady na daňové exekuce jsou proto nastaveny tak, aby nebyly ve velkém nepoměru k vymáhané částce,“ uvedlo ministerstvo.

Pokud by podle ministerstva stát svěřil tuto činnost podnikatelům v oboru vymáhání, tedy profesionálním exekutorům, znamenalo by to pro dlužníky razantní zvýšení exekučních nákladů.

Vedle stamilionových výdajů, které zaplatí všichni daňoví poplatníci ve formě nákladů na vymáhání a snížení vymožené částky, přichází podle komory stát také o příjmy v podobě odvedeného DPH od exekutorských úřadů. Komora upozornila i na absenci dozoru či negativní společenské dopady na dlužníka.

„Zatímco soudní exekutoři vymáhají civilně a diskrétně, zásah uniformovaných celníků například při zpeněžování movitého majetku neúměrně společensky poškodí dlužníka,“ poznamenal Mlynarčík.

Načítání...