PŘEHLEDNĚ: Voličský průkaz v krajských volbách

Pokud voliči dopředu vědí, že v termínu voleb do krajského zastupitelstva nebudou v místě svého trvalého pobytu, mohou požádat o voličský průkaz a volit jinde. V případě krajských voleb lze ale hlasovat pouze na území stejného volebního obvodu. Tím je v tomto případě kraj.

Voličský průkaz může občan České republiky využít v případě, že chce volit mimo místo svého trvalého pobytu. Po vydání takového průkazu už nesmí volit ani ve svém spádovém volebním okrsku jen s občanským průkazem. Úřad ho totiž vymaže ze stálého seznamu voličů, a proto musí s občanským průkazem předložit už i ten voličský. V případě, že by se tedy kdokoliv rozhodl na poslední chvíli zajít do své spádové volební místnosti, musel by už přijít s voličským průkazem i sem.

Pokud by lidé voličský průkaz ztratili, volit by nemohli. To samé se týká i odcizení průkazu. „Úřad totiž v praxi nemá žádné možnosti, jak by ověřil, že volič skutečně nemá původní voličský průkaz,“ uvádí ministerstvo vnitra na svém webu.

Volit lze jen v rámci volebního obvodu

V případě krajských voleb má hlasování s voličským průkazem svá pravidla. Není možné hlasovat po celém Česku. Vhodit lístek do urny může volič s průkazem jen v tom kraji, ve kterém má trvalý pobyt. Jinak řečeno, smí volit jen v rámci příslušného volebního obvodu. A tím je v případě voleb do krajských zastupitelstev právě kraj.

Jak požádat o voličský průkaz?

O voličský průkaz může každý volič požádat svůj obecní úřad. Může to udělat osobně, písemně nebo elektronicky. Pro písemnou žádost musí mít úředně ověřený podpis. Může ale také využít datovou schránku či Portál občana a žádost podat elektronicky. Vzor voličského průkazu je na stránkách ministerstva vnitra.

Termíny pro podání žádostí

Podle způsobu žádosti o voličský průkaz se liší i termíny, do kterých o něj lze požádat. „Volič může požádat o voličský průkaz ode dne vyhlášení voleb, a to osobně nejpozději 18. září 2024 do 16:00 hodin,“ upřesnila Malá. Pokud by se ale rozhodl podat žádost písemně, lhůta je kratší. Musí ji odeslat tak, aby úřadu došla nejpozději do 13. září do čtyř hodin odpoledne.

Pro obecní úřady lhůty, kdy průkaz voliči poskytnou, zákon neurčuje. Platí ale, že průkaz předají voliči do voleb. Způsob předání si vybírá volič v žádosti.

Průkaz si může vyzvednout osobně nebo ho s ověřenou plnou mocí může vyzvednout i někdo jiný. Úřad ho ale může i zaslat poštou doporučeně na jakoukoliv adresu. „V případě nezastižení voliče bude dopis uložen na poště,” sdělil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Volby pro Čechy žijící v cizině

V krajských volbách mohou volit jen ti Češi žijící v cizině, kteří mají stále trvalý pobyt v jednom ze 13 českých krajů. Volit však musí v Česku. Vhodit lístek mohou přijet přímo do svého spádového okrsku. Pokud v rámci kraje chtějí volit mimo místo svého trvalého pobytu, lze využít voličský průkaz. Požádat o něj mohou stejně jako žadatelé žijící v Česku.

Průkazy pro krajské a senátní volby

V termínu voleb do krajských zastupitelstev se letos konají i volby do třetiny Senátu. V sedmadvaceti obvodech se bude konat 20. a 21. září první kolo senátních voleb. Voličský průkaz lze využít v obou případech.

Pokud chce někdo volit mimo bydliště v krajských i senátních volbách, musí mít samostatné voličské průkazy. „Je to proto, že volič vždy příslušný voličský průkaz odevzdává volební komisi, aby se zamezilo riziku dvojího hlasování,“ odůvodnila pravidlo Hana Malá. Žádost ale může volič podat jen jednu, ve které uvede, pro které volby průkaz požaduje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 6 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 8 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 18 hhodinami
Načítání...