Praha má být elektromobilní – levněji, než politici chtěli

Praha – Do pražských ulic vyrazí necelá dvacítka aut na alternativní pohon. Některá vozidla poslouží záchranářům, jiná městské policii a další pomohou při údržbě zeleně. Projekt Praha elektromobilní odstartoval pondělním podpisem memoranda mezi vedením města a energetickými firmami. Ty pomohou nejenom s budováním sítě nabíjecích stanic, ale také s nákupem samotných elektromobilů.

Dokument podepsaný vedením Prahy a zástupci energetických firem má zajistit, aby ve městě vyrostly dobíjecí stanice s jednotným typem zásuvek, které budou uživatelům přístupné bez ohledu na poskytovatele energie. Do konce roku tak bude v Praze celkem dvaadvacet míst pro dobíjení aut.

Zatím je v metropoli jen asi dvacítka elektromobilů. Hlavním bodem nového projektu tak je rozšíření elektromobilů mezi organizace spravované městem. „V průběhu prosince byly osloveny městské části, zda se chtějí do našeho projektu zapojit a čtrnáct z nich souhlasilo. Náš předpoklad tak je, že během roku jim bude zapůjčen elektromobil. Vozidla pak budou po Praze půjčovacím systémem rotovat. Pokud bude městská část bohatší, tak ji budeme motivovat k tomu, aby si s příspěvkem magistrátu vůz zakoupila do svého majetku,“ říká koordinátorka projektu Andrea Vlásenková.

Nahrávám video
Reportáž Luboše Rosího
Zdroj: ČT24

Kam který vůz půjde, ještě magistrát přesně neurčil. „Může to být v oblasti záchranné služby, může to být ve správě služeb nebo u městské policie,“ vypočítává náměstek primátora Karel Březina.

Místo 25 milionů dostanou firmy zlomek. Postačí jim to

Právě náměstek Březina chtěl podle Hospodářských novin původně pražské radě navrhnout, aby odsouhlasila na elektromobilitu mnohem větší peníze. Pro soukromou firmu měl podle novin původní záměr znamenat příjem až 25 milionů korun bez výběrového řízení. Na poslední chvíli se ale vše změnilo, žádný podobný návrh městská rada nedostala. „Nakonec máme pět milionů korun, které jsou určeny na propagaci celého projektu a dalších pět milionů je určeno na zakoupení tzv. flotily elektromobilů,“ uvádí koordinátorka projektu Andrea Vlásenková.

Současně přiznává, že nákup většiny z plánovaných sedmnácti elektromobilů nakonec uhradí energetické firmy. Město věří, že to nakonec součet výdajů projektu výrazně sníží. „Celou částku, která je na ten projekt vyčleněna, bychom tak ani do konce roku nemuseli utratit,“ podotýká Andrea Vlásenková.

I elektromobily mohou škodit

Už teď odborníci varují před případným opačným extrémem - masivním rozšířením elektromobilů. Například podle rektora ČVUT by teoreticky sto tisíc elektromobilů spotřebovalo obrovské množství energie. „Sto tisíc automobilů představuje tisíc megawattů, což je polovina výkonu Temelína,“ uvádí Václav Havlíček a dodává: „Celkový objem energie, pokud je vyráběn v jednom místě, by mohl způsobit i lokální zhoršení životního prostředí – zejména v okolí tepelných elektráren.“

Současný pilotní projekt má vedle posouzení, zda má město využívat elektromobily, vyhodnotit taky ekonomičnost a ekologičnost jejich provozu.

  • Tepelná elektrárna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/461/46008.jpg
  • Představení elektromobilů pro pražské organizace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2462/246110.jpg
  • Elektrárna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2372/237105.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová firma do 48 hodin za sto eur, navrhuje Evropská komise

Podnikatelé a firmy v Evropě budou moci založit svou společnost do 48 hodin, za méně než sto eur a bez požadavků na minimální základní kapitál. Tak by měla fungovat společnost EU Inc. založená podle takzvaného 28. režimu. Návrh ve středu v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 28. režim je nový právní rámec, díky kterému budou moci start-upy a rychle rostoucí firmy podnikat napříč EU podle jednotných pravidel.
před 12 mminutami

Česko a Slovensko chystají investice do dodávek ropy

Česká republika je připravena zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou o ropovodu Družba. Řešili i zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko, který bude nyní řešit skupina expertů firem Transpetrol a MERO, uvedla Saková.
před 23 mminutami

Soud předběžným opatřením zakázal televizní vysílání Sbormistra

Obvodní soud pro Prahu 4 předběžným opatřením zakázal televizní vysílání filmu Sbormistr v Česku, sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. V příběhu inspirovaném kauzou sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského odsouzeného za pohlavní zneužívání nezletilých členek sboru se žena poznala jako jedna z obětí. Tvrdí, že film zasáhl do jejích práv na ochranu osobnosti. Producenty snímku jsou Česká televize, společnost endorfilm, innogy Česká republika a Barrandov Studio.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
10:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Příští rok na ISS poletí nanoroboti z ostravské univerzity. Jsou velcí jako virus

Experimentální modul, který umožní sledovat fungování nanorobotů ve stavu beztíže, připravují pro let na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) společně vědci a inženýři z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a brněnské společnosti TRL Space. Experiment CONREX, který má letět příští rok s českým astronautem Alešem Svobodou na ISS, zástupci vysoké školy i firmy představili na veletrhu Amper v Brně.
před 3 hhodinami

Právo rodiče na pobyt s dítětem v nemocnici není absolutní, potvrdil ÚS

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky, která nesměla přenocovat u syna na jednotce intenzivní péče a následně žádala omluvu a odškodné. Potvrdil tak verdikt, podle kterého právo rodiče na pobyt s dítětem ve zdravotnickém zařízení není absolutní. Je podmíněné například vybavením nemocnice a nesmí narušit péči o pacienty. Stížnost matky, podanou i jménem chlapce, považoval ÚS za neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v databázi soudu.
před 3 hhodinami

VideoŠkrtly se peníze armádě, kritizuje Bartoš. Soustřeďme se na nábor, říká Koten

Hosté Událostí, komentářů probrali návrh rozpočtu pro ministerstvo obrany. „Rozpočet na obranu se navýšil o 20 miliard oproti roku 2025. (...) Ministerstvo obrany v rámci finančního výhledu soustředí finance například do sekce náborů vojáků, protože stroje samotné nám obranyschopnost nezajistí,“ řekl místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) se výrazně škrtly peníze pro armádu. „Minulé projekty sice běží dál, ale nové nevznikají. Například peníze chybí na protidronovou obranu, kterou měla vláda v programovém prohlášení,“ podotkl. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

VideoNeodborně provedené estetické zákroky mohou vést až k hospitalizaci, varují lékaři

Specializovaní lékaři varují před neodborně provedenými estetickými zákroky, které podle nich dělají některá kosmetická nebo nehtová studia. Nejčastěji jde o výplně rtů nebo vyhlazení pleti pomocí injekcí botolutoxinu či kyseliny hyaluronové. Procedury prováděné nelékaři mohou podle České komory estetické medicíny (ČKEM) vést k vážným zdravotním komplikacím, které si mohou vyžádat lékařský zákrok nebo hospitalizaci. „Pokud mají například aplikovanou kyselinu hyalorunovou ve rtech, tak ji můžeme rozpustit enzymem, ale pokud ten materiál je odněkud z internetu, tak tam mohou být přísady, které prostě rozpustit nejdou,“ přiblížila zubní lékařka a předsedkyně ČKEM Kamila Zvolánková.
před 5 hhodinami
Načítání...