Pospíšil povede v krajských volbách ODS v Plzni

Plzeň - Plzeňskou ODS povede do podzimních krajských voleb Jiří Pospíšil, nedávno odvolaný ministr spravedlnosti. Regionální sněm strany ho v čele kandidátky podle předpokladů jednoznačně potvrdil. Kandidátku by pak měla v pondělí schválit výkonná rada ODS. Ta se sejde v Praze ve dvě odpoledne, podle plzeňské buňky by ale mělo už jít jen o formalitu.

Pospíšil, jenž je zároveň dlouholetým šéfem ODS v kraji, tak na prvním místě nahradil dosavadní jedničku, bývalou náměstkyni plzeňského primátora Marcelu Krejsovou. Ze 76 hlasů jich při tajné volbě získal 73.

Plzeňská ODS doufá, že jí Pospíšil pomůže vyhrát volby

Krejsová uvedla, že Pospíšilovi svoje místo na kandidátce uvolní ráda. „Je to naprosto v pořádku, je to posílení týmu, nemám s tím problém, jsem ráda, že naše řady posílil, zvýšil naše šance na podzim,“ řekla. Všichni na dosavadní kandidátce se tak posunuli o jedno místo dolů. Poslední kandidát se stal prvním náhradníkem. Změna kandidátky bude znamenat i náklady navíc - v Plzni se už totiž objevilo několik billboardů s Krejsovou coby jedničkou. Ztrátu Pospíšil odhaduje maximálně do milionu korun. Celkem by měla kampaň stát kolem pěti milionů.

Pospíšil se netajil tím, že chtěl o hlasy v krajských volbách usilovat ještě coby člen kabinetu. Premiér Nečas si ale prý nepřál, aby jeho ministři figurovali na krajských kandidátkách. Regionální členové ODS se vesměs domnívají, že s Pospíšilem jejich šance na volební úspěch stoupne. Sám Pospíšil uvedl, že byť v posledních letech působil v Praze jako ministr a poslanec, Plzni se neodrodil. Téměř denně do Plzně a do kraje dojížděl, zná dobře problémy regionu. „Jsem přesvědčen, že ODS dokáže kraj vést lépe než v minulých čtyřech letech ČSSD,“ řekl.   

Hlavním rivalem Pospíšila v krajských volbách bude současný hejtman a šéf krajské organizace ČSSD Milan Chovanec. TOP 09 postavila do čela kandidátky starostu Spáleného Poříčí Pavla Čížka, KSČM poslance Karla Šidla a lidovci v koalici se Stranou soukromníků ČR a hnutím Nestraníci bývalého náměstka plzeňského primátora Petra Náhlíka. Po svém odsouzení za uplácení v dubnu Vít Bárta z Věcí veřejných uvedl, že hodlá v Plzni kandidovat na hejtmana. Od té doby ale není jasné, zda tak učiní. Věci veřejné pravděpodobně kandidátku stavět nebudou.