Poslanci poplatky zachovali, probrali i Rathovu kancelář a Bártovo maserati

Praha - Sněmovna dnes projednala a pustila do závěrečného čtení novelu, která opět umožní některým akciovým společnostem ucházet se o veřejné zakázky. Poslanci současně zkrátili lhůtu tak, aby mohli o zákonu hlasovat už v pátek. Neprošel naopak návrh ČSSD na zrušení regulačních poplatků. Pro zamítnutí hlasovaly strany koalice, které mají vlastní plán, jak poplatky změnit. Hlasování předcházela několikahodinová diskuze plná osobních útoků, jednání bylo několikrát přerušeno, poslanci se ale k novele po poledni vrátili a zamítli ji. Bez problémů naopak prošly dvě zemědělské novely. Schválením plemenářského zákona tak sněmovna podpořila zachování chovu starokladrubského koně. Posledním bodem dnešního jednání byl návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta, který sněmovna přerušila ve fázi obecné rozpravy. Zítra poslance čekají interpelace.

Novela zákona o veřejných zakázkách vrací některým akciovým společnostem šanci se o tyto zakázky ucházet. Zařazení na program schůze dnes umožnila také sociální demokracie, která se v minulých dnech dohodla s koalicí na změnách v novele, a proto zařazení bodu na program schůze nevetovala. Společnosti, které se budou ucházet o veřejné zakázky, tak po dohodě s ČSSD budou muset mimo jiné zveřejnit všechny své vlastníky, kteří mají více než 10procentní podíl. Podle poslankyň z Věcí veřejných Karoliny Peake a Kristýny Kočí, které novelu předložily, narážel současný zákon na pravidla EU. Měla by v něm ale zároveň zůstat povinnost, aby uchazeč informoval o všech členech statutárních orgánů, kteří v minulosti pracovali pro zadavatele.

Poplatky navzdory tlaku opozice zůstávají

ČSSD opět neuspěla s návrhem na zrušení poplatků. Poslanci o návrhu diskutovali více než dvě hodiny. ČSSD obviňovala VV, že před volbami také slibovaly zrušení poplatků, ale nyní takový návrh podpořit odmítají. Postupně se ale oddálili tématu a přešli do roviny osobních útoků. Ministr dopravy Vít Bárta narážel na kancelář hejtmana Davida Ratha zařízenou ze středočeských peněz, Rath si zase rýpl do Bártova maserati.

Vít Bárta: „Když mě pozvete do svý čtyřmiliónový pracovny za účasti médií, já věřím, že všechna média přijmou vaše pozvání. Já se tam velmi rád dostavím a budu odpovídat na všechny otázky, klidně až do rána. Ale tady vyzývám, pojďme pracovat a přestaňme intelektuálně onanovat na neaktuální témata.“

David Rath: „Já bych tady taky s jistou nadsázkou mohl říkat, že on si koupil stranu Věci veřejné, koupil si maserati, koupil si kufry od Louis DeVito, koupil si krásný byt, a on mně bude vyčítat, že já jsem si koupil do pracovny stůl.“

Dolní komorou dnes prošla Asociační dohoda, která přibližuje Srbsko členství v EU. O vstup země oficiálně požádala koncem loňského roku. Dohoda ji zavazuje kromě jiného k přizpůsobení národní legislativy zákonodárství EU. Výměnou za to Bělehrad získá nejen lepší přístup na evropské trhy, ale i přístup k některým unijním fondům. Podle ministra financí Miroslava Kalouska už smlouvu ratifikovalo Španělsko, Bulharsko, Estonsko a Malta. Srbsko bude muset sbližovat své zákony s unií hlavně pokud jde o vnitřní trh, hospodářskou soutěž, ochranu průmyslového vlastnictví a veřejné zakázky. Dohoda také umožní občanům členských států nakupovat v Srbsku nemovitosti. Srbsko bude muset spolupracovat i na zlepšení nezávislého soudnictví, práce policie a potírání korupce.

Do dalšího čtení dnes prošel návrh zákona, který stanovuje nová pravidla pro zajišťování pohledávek na finančních trzích. Podle Kalouska je zákon nutné přijmout, protože se jím do českého práva převádí evropská směrnice. Návrh má věřitelům poskytnout vyšší míru bezpečnosti a také šanci, že se v případě potíží dlužníka dostanou snáze ke svým penězům. Budou ho moci využívat například banky, kampeličky, pojišťovny, leasingové a úvěrové firmy, makléřské firmy nebo společnosti, které poskytují platební služby. Můžou to být ale i státy, kraje nebo centrální banky.

Poslanci dnes zvolili i nové členy správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Do správní rady sněmovna posílá 20 lidí, do dozorčí rady deset. Volba se koná vždy na začátku nového volebního období. Sněmovní strany navrhly zástupce do orgánů VZP podle poměrného zastoupení. Je mezi nimi i řada poslanců.

Novela plemenářského zákona prošla sněmovnou bez problémů. Měla by umožnit zachování plemene starokladrubských koní. Podle dosavadního zákona mohl plemennou knihu chovu vést pouze státní podnik Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Kabinet ale v květnu schválil jeho přeměnu na státní příspěvkovou organizaci, aby hřebčín mohl čerpat dotace z EU. Nový zákon nyní umožní vedení plemenné knihy nástupnickému subjektu.

Vydáno pod