Poslance zaměstnala debata o migraci. Část z nich zavrhuje pakt OSN, přestože není závazný

3 minuty
Reportáž: Sněmovna se pohroužila do debaty o paktech OSN
Zdroj: ČT24

Tuzemské poslance během čtvrtečního jednání na hodiny zaměstnala debata o globálních paktech o migraci a uprchlících, na jejichž podobě se shodlo přes 190 států OSN. Cílem dohody je mimo jiné podpora bezpečné a legální migrace – a i když ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček upozornil, že dokument není vymahatelný ani závazný, část zákonodárců ho hlasitě odmítala.

Cílem migrační dohody, na jejíž podobě se shodlo v červenci přes 190 států OSN, je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

Pakt by se měl přijímat v prosinci v Maroku, už loni se z jednání o dokumentu stáhly Spojené státy, protože dohoda je podle nich neslučitelná s migrační politikou Washingtonu. Ve druhé polovině července ohlásilo odchod z jednání o dohodě i Maďarsko s odůvodněním, že jde zcela proti jeho bezpečnostním zájmům. Nově se pak dohoda dostala i na přetřes v české sněmovně.

Hamáček: Jde jen o politickou deklaraci

„Není to právně vynutitelná mezinárodní smlouva,“ zdůraznil před poslanci Hamáček. Pakty, které reagují na masové pohyby migrantů a uprchlíků, jsou podle něho politickou deklarací. Hamáček také uvedl, že není pravda, že pakt o migraci ji definuje jako základní lidské právo.

Debatu o dvou dohodách v dolní komoře prosadil zástupce komunistů Zdeněk Ondráček. Hned v úvodu se tázal, proč Česká republika dokumenty neodmítne, pokud jsou politické a nezávazné.

„Proč neříct natvrdo, že nás tyto dva globální pakty nezajímají?“ ptal se a sdělil, že pakty nejsou nastaveny tak, aby migraci utlumily, ale naopak ji podporují. Dodal, že pokud členské státy OSN tyto pakty přijmou, zaváže je to k ratifikaci i na národních úrovních, a tím se stanou závaznou součástí národních právních řádů.

Kromě komunistů kritika od SPD a ODS

Nejvíc dohodu kritizovali poslanci SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura prohlásil, že pakty přinášejí nebezpečí pro Česko i pro Evropu. Česká republika by se podle něho měla zachovat stejně jako USA a Maďarsko, protože dokumenty jsou podle Okamury v rozporu s jejími zájmy.

„Pokud neřekneme, že s paktem nesouhlasíme, všichni se na něj budou v budoucnu odvolávat,“ prohlásil šéf poslanců SPD Radim Fiala. „(Pakt) Zcela prokazatelně ohrožuje bezpečnost občanů hostitelských zemí, zvyšuje kriminalitu, vraždy, krádeže,“ dodal poslanec hnutí Jiří Kohoutek.

Hamáček nevidí důvod, proč by sněmovna měla přijímat usnesení, jak je navrhuje SPD. „Dnešní diskuse slouží jen k tomu, abychom děsili veřejnost a vyvolávali obavy z něčeho, co není namístě,“ řekl Hamáček.

S deklarací vedle KSČM a SPD nesouhlasila ani ODS. Poslanec občanské demokracie Jan Skopeček soudí, že migrační pakt může legitimizovat nelegální migraci a může vést k ochraně ekonomických migrantů. Pokud by tomu tak bylo, Česko by mělo z jednání o dokumentu podle ODS odstoupit. „Migrace je výchylka z normálu, anomálie,“ argumentoval.

„Musíme se smířit s tím, že migrace byla, je a bude,“ namítl ve vysílání ČT24 ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek a dodal, že se na ni podíleli i Čechoslováci. „V letech 1948 až 1989 odešlo víc než 200 tisíc lidí. Když je někde diktátorský režim nebo válka, lidé budou odcházet a žádné hranice je nezastaví. Měli jsme na hranicích dvoje dráty, na lidi se střílelo, a stejně odcházeli. Dnes by je pan premiér nazval nelegálními migranty – kterým sám pokládá věnce u berlínské zdi.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 1 hhodinou

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 4 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 4 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 7 hhodinami
Načítání...