Poplatek u lékaře by se mohl zvýšit, prý přestává regulovat návštěvy

Praha - Ministerstvo zdravotnictví představilo na tiskové konferenci další část zdravotnické reformy. Plánuje mimo jiné zvýšení některých poplatků, u lékaře by se místo 30 korun mělo platit 50 a za návštěvu specialisty bez doporučení praktického lékaře na několik set korun. Uvedl to náměstek Petr Nosek, podle kterého by se mohla rozšířit i nadstandardní péče - nově by tam patřily lázně, rehabilitace i všechny zubní plomby. Ministerstvo ale čeká na verdikt Ústavního soudu, který zavedení nadstandardů zkoumá. Ve druhé fázi se mají změnit i pravidla pro zdravotní pojišťovny a mají vzniknout univerzitní nemocnice.

Změny by mohla přinést novela zákona o zdravotním pojištění, a to od roku 2014. Podle ministerstva by se poplatky u lékaře mohly zvýšit, protože nynější částka prý pomalu přestává fungovat a regulovat počty návštěv. K růstu spoluúčasti pacientů z původních 17 na 22 procent v roce 2014 zavazuje Hegera programové prohlášení vlády Petra Nečase (ODS).

„Vyčkáme v našem dalším úsilí, jak Ústavní soud dopadne. Jestli některé věci zruší, bude velmi obtížné spoluúčast zvyšovat. Jestli naopak naše kroky v některých aspektech uzná, tak je tady možno vidět řadu dalších oblastí pro zvýšení spoluúčasti,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). „Pokud se bude s poplatky hýbat, budou sociální aspekty velmi pilovány, aby ti nejslabší lidé neplatili zdaleka tolik, jako lidé bohatí,“ dodal ministr v Událostech.

Ministerstvo už před rokem nepochodilo s plánem zpoplatnit všechny plomby ani se zvýšením poplatku za návštěvu odborného lékaře bez doporučení praktika. Podle Hegera se tyto představy nemění, podrobnosti ale nechtěl uvádět. Řekl jen, že v souvislosti s růstem plateb pacientů by zdravotní pojišťovny měly dostat oprávnění vydávat „zdravotní řád“, který by přesně určil povinnosti pacientů při pohybu po systému, tedy při volbě lékaře. Pacienti by mohli platit nově třeba za to, že si vyžádají názor třetího a dalšího lékaře k plánované závažné léčbě. Reformní zákon jim garantuje právo na názor druhého lékaře.   

V roce 2010 vydali pacienti za regulační poplatky 5,6 miliardy korun, což byl ve srovnání s předešlým rokem tříprocentní pokles. Ke snížení vybrané částky přispělo zrušení poplatků u lékaře pro děti od dubna 2009 i omezení nadbytečných návštěv v ordinaci. Domácnosti daly v roce 2010 nejvíc - 48 procent peněz - za poplatky za recept. Celkem 27 procent putovalo za návštěvu lékaře a 22 procent za hospitalizaci.

Klíčové změny čekají pojišťovny i fakultní nemocnice

Podle Hegera jsou připravované změny přínosem pro pacienty, lékaře i celý zdravotnický systém. České zdravotnictví se prý přiblíží standardům obvyklým v Evropě, zároveň změny přispějí k tomu, aby se plýtvání penězi omezilo. Klíčové jsou podle ministra dva zákony - o zdravotních pojišťovnách a univerzitních nemocnicích. Důležité je i chystané zjednodušení vzdělávání zdravotníků a zpřísnění reklamy na léky. Reformy řeší také nárok pacientů na úhradu péče, kterou budou čerpat v jiné zemi EU. Zabývají se také ochranou pacientů v rámci systému jednotného sledování a vyhodnocování nežádoucích účinků léčiv a jejich padělků.   

Zdravotní pojišťovny budou řídit správní rady složené z odborníků - tím pádem ztratí na jejich fungování vliv politici. Ti už nebudou ovlivňovat ani fakultní nemocnice, které se mají změnit na univerzitní nemocnice - jejich ředitele už nebude jmenovat ministr zdravotnictví, ale správní rada složená ze zástupců státu, vysokých škol a krajů. Zákon také přesně vymezí počet těchto nemocnic, jejich neziskový charakter a spolupráci s lékařskými fakultami. 

Úplnou novinkou v legislativě je zákon o zdravotnických prostředcích, který určí podmínky pro jejich uvádění na trh či požadavky na distribuci. Novela transplantačního zákona upraví pravidla pro zajištění kvality a bezpečnosti orgánů pro transplantaci, řeší i využití orgánů od zemřelých dárců, kteří nejsou občany ČR. Upravuje náhradu výdajů a ztráty příjmů pro žijící dárce a příspěvek na pohřeb tomu, kdo ho zemřelému dárci vypraví.   

Novela zákona o léčivech zavádí podkategorii výdeje léčiv na předpis s omezením, má zabránit zneužívání subutexu, který narkomanům nahrazuje heroin. Vznikne registr výdejů těchto přípravků. Novela zákona o ochraně před škodami způsobenými tabákem, alkoholem a jinými návykovými látkami zpřísní ochranu mladistvých. Zcela nový zákon o hluku stanoví nový systém kompetencí, odpovědnosti a dozoru nad ochranou proti hluku.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 5 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 11 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 17 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 17 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 19 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 20 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...