Pomocníci bezdomovcům se připravují na zimu. Lidé mohou přispět Nocleženkou

2 minuty
Události: Armáda spásy se připravuje na zimu
Zdroj: ČT24

Armáda spásy připravila svá zařízení pro lidi bez přístřeší na přicházející zimu. Po Česku nabízí v noclehárnách a azylových domech přes dva tisíce lůžek. V mrazech pak může dalších 400 potřebných najít přes noc útočiště v denních centrech. Spustila také další ročník projektu Nocleženka, v němž dárci mohou zaplatit lidem bez domova jídlo i přespání. Loni se prodalo rekordních 30 tisíc poukázek.

V pražském azylovém domě mají nové sprchy, toalety i pokoje. Peníze na rekonstrukci získali od dárců, kteří zaplatili stokorunovou Nocleženku. „Konkrétně se omyvatelnými plochami obložily stěny, abychom byli schopni maximální hygieny, když už je ten prostor složitě udržovatelný, protože přes noc tady přespává poměrně velké množství lidí,“ popsal úpravy národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.

Když si noc v noclehárně lidé bez přístřeší hradí sami, stojí je to obvykle mezi 30 až 45 korunami. Podle pracovníků zařízení je poplatek motivační, náklady ale nepokryje. V ceně Nocleženky je přespání, čaj, teplá polévka s pečivem i sprcha. V případě potřeby lidé mohou zdarma dostat také čisté oblečení a obuv.

Zásoby ve skladech však často nestačí. „Co je aktuálně potřeba? Vždy jsou to rukavice, boty, čepice i spodní prádlo,“ vyjmenovává Krupa.

Pomáhá se z dotací neziskovkám i z darů

Darovaná Nocleženka se v noclehárně vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v nouzi. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho poukaz někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově.

Organizace má v hlavním městě také svůj „noční mobilní program“. Každou noc terénní pracovníci budou zajíždět do míst, kde se lidé bez přístřeší zdržují. Vyzvou je, aby se přesunuli do nocleháren.

7 minut
Štáb Studia 6 v centru Armády spásy
Zdroj: ČT24

Služby Armády spásy se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Podle Krupy změna rozdělování peněz, o nichž nerozhoduje už ministerstvo práce, ale kraje, zkomplikovala situaci organizacím s celostátní působností. O peníze musejí žádat v každém regionu.

Dotace podle vedení Armády spásy nejsou dostatečné a náklady nepokryjí, proto si organizace vypomáhá Nocleženkami. Pokud za zimu potřební nestihnou všechny kupony využít, vybraná suma putuje do zvláštního fondu. Z něj se poskytuje pomoc lidem v tísni.

Armáda spásy se snaží svá zařízení pravidelně obnovovat. Vedle rekonstruovaného centra v pražských Holešovicích buduje novou noclehárnu a denní centrum za 40 milionů korun v Ostravě. Valnou část sumy poskytne Evropská unie.

Zima je pro bezdomovce zabiják

Zimní mrazy každým rokem řada bezdomovců nepřežije. Už první mrazivý víkend má pravděpodobně první oběti – lidi bez domova.

Ve Vrchlického sadech u pražského Hlavního nádraží byl nalezen mrtvý muž, zřejmě bezdomovec. Dva mrtvé bezdomovce našli kolemjdoucí v Praze v sobotu, jeden ležel u zastávky MHD Vltavská, druhý na Letné. Podle policie žádný z nich podle všeho nezemřel násilnou smrtí. Přesnou příčinu určí až pitva.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 1 hhodinou

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 3 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 6 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 6 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 7 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 8 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 15 hhodinami
Načítání...