Pomahač si odnese cenu za úspěchy v transplantační medicíně

Praha – Český plastický chirurg Bohdan Pomahač působící v USA obdrží výroční cenu za rozvoj transplantační medicíny. Tu mu chce udělit Česká transplantační nadace za to, že jako první na světě provedl úspěšnou transplantaci obličeje. Ocenění za rozvoj medicíny v tomto oboru mu předají na zítřejším sympoziu na pražském Strahově. Pomahač si cení zájmu o svoji práci a zdůraznil, že toto uznání je pro něj obrovská pocta.

„Rozhodli jsme se udělit mu výroční cenu, protože udělal mimořádný výkon a provedl první transplantaci celého obličeje v USA,“ vysvětlil předseda správní rady nadace Štefan Vítko. Zároveň zdůraznil, že Bohdan Pomahač jako první člověk na světě provedl několik úspěšných transplantací obličeje, které byly do té doby považovány za operaci nemožnou.

Pacientům se po operaci daří skvěle

Pomahač dosud provedl se svým týmem v bostonské nemocnici Brigham and Women's hospital čtyři transplantace obličejů a transplantaci obou horních končetin v úrovni předloktí. „Všichni pacienti jsou déle než rok od operace, ten úplně první 3,5 roku. Všem se daří skvěle, naprosto předčili očekávání, která jsme měli, zejména z hlediska návratu funkce, tak i toho, že mají prakticky minimální nebo žádné komplikace,“ uvedl Pomahač. Patrné je u všech vylepšení funkce, citlivosti i pohyblivosti obličeje.

Bohdan Pomahač v IKEMu
Zdroj: ČT24

Obzvlášť velkou radost má z muže, kterému transplantoval obličej jako prvnímu před více než třemi lety. „Je na tom fantasticky, setkává se zase s dcerou, chodí na koncerty, do kasina, žije úplně normálně,“ dodal chirurg. Transplantace obličeje je podle Vítka z hlediska technického naprosté mistrovství. „S tím v porovnání třeba ledviny jsou jednoduché, tady jsou to desítky nervů,“ podotkl.

Bohdan Pomahač

  • Narodil se v roce 1971 v Ostravě
  • Studoval Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci
  • Už během studia byl na stáži v Bostonu a Massachusetts
  • Po skončení studia se do Spojených sátů vrátil a nastoupil do nemocnice Brigham and Women's hospital
  • O transplantaci obličeje se začal zajímat v roce 2004
  • Po několika částečných transplantacích obličeje provedl 22. 3. 2011 první celkovou transplantaci obličeje ve Spojených státech

Celkově bylo na světě transplantováno přes 20 obličejů a asi 60 rukou. Úspěch těchto operací značí také fakt, že všichni pacienti dostávají jen minimum léků na potlačení imunity, které mají velmi málo nežádoucích účinků. „Takže obecně máme velmi příjemný pocit z toho, jak se našim pacientům daří, a doufáme, že tato pozitivní zkušenost přispěje k tomu, že budeme schopni naše techniky rozvíjet dále a nabídnout více pacientům v budoucnu, kteří to budou potřebovat,“ shrnul.

Veřejnost se často obává, že při transplantaci dojde k přenosu podoby dárce na operovaného. To Pomahač popírá. Každý pacient má specifický tvar lebky, což ovlivní i tvar měkkých tkání. Rodinám dárce nehrozí, že by poznaly svého zemřelého příbuzného. Pacienti si na novou tvář velmi rychle zvykli. Úrazem ztratili podobu a nyní mají hlavně touhu vypadat lidsky. „Jsou až úzkostliví, aby o to (novou tvář) nepřišli, berou léky a starají se o sebe,“ řekl Pomahač.

Pomahače takto ocenila Česká transplantační nadace. Ta od roku 1998 vyznamenává české i zahraniční vědce, kteří posunuli transplantační medicínu zase o kus dál. Z českých kapacit tuto cenu dostali V. Kočandrle a V. Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní.

2 minuty
Reportáž Ley Surovcové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 58 mminutami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 1 hhodinou

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 1 hhodinou

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 5 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 6 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...